Jump to content



Αναβάθμιση pc και μεγάλος προβληματισμός


Recommended Posts

Γειά σε όλους,

 

Λοιπόν έχω ένα pc με επεξεργαστή I7-920,κάρτα γραφικών 5870 1gb της sapphire,motherboard την foxconn flaming blade και αρκετά ακόμα που θα τα αλλάξω!

 

Μόνο το κουτί θα αφήσω,ένα cosmos s που το έχω 5 χρόνια μαζί με το pc μου και είναι σε καλή κατάσταση πιστεύω.

 

Βασικά το budget μου δεν είναι μεγάλο αλλά είναι ικανοποιητικό,κάπου στα 800-900 σκέφτομαι(θα προσπαθήσω να κόψω και απο αυτά όσο μπορώ).

 

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω oc,κυρίως γιατί δεν ξέρω πώς να το κάνω.

 

Το pc το θέλω για gaming αλλά κάπως χαλαρό δηλαδή για league of legends που ασχολούμα αρκετά,τα τελευταία first person shooter παιχνίδια που βγαίνουνε η ξέρω γώ ότι άλλο παιχνίδι βγεί και με ψήσει να το παίξω στο καινούριο μου μηχάνημα.Απλά έκανα μία σκέψη πώς τα περισσότερα παιχνίδια θέλω να τα παίζω στις κονσόλες και για αυτό δεν θα δώσω πάνω απο χιλιάρικο για την αναβάθμιση.

 

Που λέμε τώρα ο προβληματισμός μου βρίσκεται στην μητρική και τον επεξεργαστή(αναλύω παρακάτω).

 

Κάρτα γραφικών:asus r9 290

 

Επεξεργαστής:διαβάζω στο ίντερνετ που προτείνουνε αρκετοί Intel,έτσι σκέφτηκα τον I5 4690 η να κατέβω στον I5 4590).

Βέβαια το budget μου πονάει λίγο με τις υψηλές τιμές,έτσι σκέφτηκα να πάω σε amd cpu την 8320 η 8350 που ακούω καλά λόγια.Απλά εδώ λένε πώς πρέπει να το κάνω oc αλλά εγώ δεν θα ήθελα να ασχοληθώ αφού δεν ξέρω και μπορεί να κάνω ζημιά.

 

Μητρική πάλι μου αρέσει εμφανισιακά η asus z97-ar αλλά χαμένη δεν θα πάει άμα δεν κάνω oc?Έτσι βλέπω και πρός msi μιά ικανοποιητική σε θέμα τιμής πάντα και εμφάνισης την msi 970 gaming που πάει και με την amd cpu αλλά δεν ξέρω με τον Intel αν τελικά καταλήξω εκεί.

 

Σκληρός δίσκο:WD 1tb black

 

ssd:Κοίταζα τον samsung 850 pro 128gb η τον samsung evo 840 με 256gb(απλά ακούω για προβλήματα και είναι λίγο παλιός).

 

ram:kingston hyperx fury 8 γίγα 1600mhz

 

τροφοδοτικό και ψύκτρα τα συζητάμε αφού καταλήξουμε πρώτα με τα υπόλοιπα.

 

Im so confused

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, ξεκίνα με την 290, έναν ssd (π.χ. http://www.e-shop.gr/crucial-ct256mx100ssd1-mx100-256gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320896) και ένα τροφοδοτικό. Θα έβαζα ένα 750άρι με την 290 καλού-κακού (τόσο συνιστά και η AMD εξάλλου). Βάλε κάτι ποιοτικό να σου μείνει. Π.χ. αυτό ή αυτό. Είσαι μέχρι εδώ γύρω στα 480-490€.

 

Ο 920 αντέχει ακόμα και σου δίνει την άνεση να ψάξεις με ρέγουλα κάποιες καλές ευκαιρίες. Στη θέση σου, και λόγω του ότι σε δυσκολεύει το budget (όπως βλέπω), θα έκανα κινήσεις μικρού ρίσκου σε μεταχειρισμένα, π.χ. για επεξεργαστή και μνήμες. Θα κοιτούσα έναν i5 4570/4590 (κατά καιρούς βρίσκω πολύ καλές ευκαιρίες στις αγγελίες, π.χ. προ ημερών ένας έδινε τον 4570 στα 130€) και μνήμες 2x4gb στα 1600/C9 (θα βρείς με 55-60€ σίγουρα). Μητρική θα έπαιρνα καινούργια κάποια στιγμή, μια Η97 ή μια οικονομική Ζ97 για να έχω και μελλοντικές προοπτικές αναβάθμισης. Έμεινα ικανοποιημένος από την Gigabyte H97-D3H που έβαλα σε σύστημα φίλου προ ημερών. 

 

Ψύκτρα, θα έβαζα αυτήν http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685. Κάνει δουλειά, την έχω δοκιμάσει.

 

Και μη ξεχνάς, μπορείς να πουλήσεις το πακέτο i7 920/μητρική/μνήμες στα 150-200€ (αναλόγως πόση μνήμη έχεις).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τον χρόνο σας.

 

Λοιπόν έλεγα πώς απο την στιγμή που έκανα αναβάθμιση,να άλλαζα μαζί μητρική και επεξεργαστή.

 

Αλήθεια τώρα ο 8320 δεν θεωρείται αναβάθμιση του I7920?Πίστευα ήταν μία καλή σχέση τιμής και απόδοσης,δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και στην τελική μαθαίνω να κάνω oc για να τον αξιοποιήσω.

 

970 g1 gaming δεν νομίζω πώς χρειάζεται να δώσω αυτά τα 100 παραπάνω αντί για μία r9 290.

 

Μητρική είδα και αυτήν

 

Θα με ενδιέφερε να έχει και μία εμφάνιση πάνω της.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Κάνε o/c σε αυτόν που έχεις. Οχι, ο 8320 δεν είναι αναβάθμιση με την έννοια ότι θα δεις κάποια διαφορά. Σε συγκεκριμένες συνθήκες θα αποδίδει και χειρότερα. Οι απαιτήσεις που περιγράφεις δε δικαιολογούν αναβάθμισης πέραν της κάρτας, πόσο μάλλον αναβάθμιση τέτοιου ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τον χρόνο σας.

 

Λοιπόν έλεγα πώς απο την στιγμή που έκανα αναβάθμιση,να άλλαζα μαζί μητρική και επεξεργαστή.

 

Αλήθεια τώρα ο 8320 δεν θεωρείται αναβάθμιση του I7920?Πίστευα ήταν μία καλή σχέση τιμής και απόδοσης,δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και στην τελική μαθαίνω να κάνω oc για να τον αξιοποιήσω.

 

970 g1 gaming δεν νομίζω πώς χρειάζεται να δώσω αυτά τα 100 παραπάνω αντί για μία r9 290.

 

Μητρική είδα και αυτήν

 

Θα με ενδιέφερε να έχει και μία εμφάνιση πάνω της.

 

 

προσεξε αυτη την σειρα της gigabyte ειχαν βγει προβληματικες μερικες παρτιδες (deadarrival)

Έγινε επεξεργασία από ifganas
Link to comment
Share on other sites

γνώμες για το παρακάτω

 

cpu Intel 4690

mb msi h97 gaming 3

ram dd3 corsair 8gb 1600mhz

ssd asata 256 gb sata III premier pro(αρχικά για τον samsung 850 pro 128gb έλεγα)

hdd wd 1tb

 

δεν σκέφτομαι να μπλέξω με oc αλλά αν νομίζεται πώς θα αξίζει,το κάνω!

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω απο διάφορα μαγαζιά αλλά και απο το πλαίσιο μερικά πράγματα.Όπου βρώ να τα έχει σε καλη τιμή και με βολεύει να τα πάρω.

 

Επεξεργαστή ο 4590 δείχνει μιά χαρά,μα ο 4690 όμως δεν θα μου δώσει κάτι παραπάνω που είναι πιό καινούριος?βέβαια μου μένουν λεφτά για τον 970 αλλα και πάλι αχρειάστα 100 ευρώ δεν είναι αφού δεν σκέφτομαι να το αξιοποιήσω το μηχάνημά τόσο πολύ.Παράδειγμα assassins creed unity στην κονσόλα θα παίζω.Το pc πιό πολύ για online gaming το θέλω και ότι προκύψει παραπέρα.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο καινούριος και δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω. Αν σκέφτεσαι να παίξεις όλους τους απαιτητικούς τίτλους στην κονσόλα (μέγα λάθος), τότε δεν βλέπω γενικά από που προκύπτει η αναγκαιότητα αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Που λέμε και το ξανα λέω παίζω αρκετά online παιχνίδια(moba,mmo,rpg,fps) στο pc και την κονσόλα την θέλω για τύπου assassins creed,fighting games,exclusives(την βρίσκω μαζί τους έτσι).Εκτός απο αυτό θέλω το pc μου να πάρει άλλον αέρα και όταν χρειαστεί κάτι αρκετά απαιτητικό να είναι εκεί να με στηρίξει. :p

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ssd και μια 750ti ή r9 270 και είσαι κομπλε. Αέρα όπως το εννοείς θα πάρει με τον ssd όχι με τον επεξεργαστή. Αν πάντως δεις σύγχρονο απαιτητικό παιχνίδι να παίζει σε καλό pc, η κονσόλα θα μπει στο ντουλάπι και θα βγαίνει μόνο για τα exclusives. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Για τον 850 pro 128 gb θα έχω θέμα λέτε?Εκτός άμα έχει το e-shop τον 840 evo 256gb.

 

Της crucial φαίνεται καλή επιλογή σε απόδοση και χρήματα αλλά τον αφήνω τελευταία επιλογή γιατί ήθελα να πάω σε samsung απο την αρχή.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Είναι το λιγότερο παράλογο όταν με ένα χ ποσό παίρνεις δίσκο διπλασιας χωρητικότητας, εσύ να πας να πάρεις τη μισή. Ειδικά όταν δεν υπάρχει καμιά πραγματική διαφορά στις επιδόσεις. Να είχε κανα 10αρικο παραπάνω ο samsung, να το συζητήσουμε μιας και σ αρέσει (;) η εταιρεία. Τώρα δεν αντέχει σε λογική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η διπλάσια χωρητικότητα είναι διπλάσια, ούτε μεγάλη ούτε μικρή. Όσο για την κάρτα, αν είχα τη (λάθος) λογική που έχεις στην κατανομή του gaming χρόνου μου, 750ti θα έπαιρνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η διπλάσια χωρητικότητα είναι διπλάσια, ούτε μεγάλη ούτε μικρή.

 

μάλλον μπερδεύτηκε κι εννοεί τη διαφορά επιδόσεων αν είναι μεγάλη ανάμεσα στον «μεγάλο» crucial και τον «μικρό αλλά ταχύ» samsung.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπει, όποιος λέει ότι καταλαβαίνει διαφορά χωρίς να τρέξει bench, ας έρθει να πάρει το pc μου όπως είναι επιπλωμένο. Και την οθόνη μαζί για να μην κάνουμε γυφτιές.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που αποκλείσω την r9 290 και πάω στην msi 970 αλλα πάρω τον I5 4690 και μητρική msi h97 gaming 3,πάει χαμένη η κάρτα που δεν θα κάνω oc?

trexx

κάτι άλλο ρώτησα για τον ssd αλλά αστο δεν χρειάζεται μιάς και τα ξέμπλεξα τώρα πιά.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.