Jump to content



ψυκτρα για i5


keimis

Recommended Posts

Καλημερα.Θελω να αγορασω ψυκτρα για i5 μεχρι 30-35ευρω το πολυ.Το μονο που θελω να ειναι οσο γινετε πιο αθορυβη εως τελειως αθορυβη.Καποια προταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Θελω να αγορασω ψυκτρα για i5 μεχρι 30-35ευρω το πολυ.Το μονο που θελω να ειναι οσο γινετε πιο αθορυβη εως τελειως αθορυβη.Καποια προταση;

 

http://www.e-shop.gr/raijintek-themis-p-PER.811685

 

Δοκιμασμένη, αθόρυβη και αποδοτική. Θα τον κρατάει μια χαρά τον i5, δροσερό-δροσερό και ούτε θα καταλάβεις ότι υπάρχει, ειδικά αν έχεις και κάποιο καλό κουτάκι.

 

(Δες λιγάκι μέχρι ποιό ύψος ψύκτρας χωράει το κουτί σου. Η Themis είναι 15.8cm ψηλή).

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που μου δειχνεις,ειναι ανωτερη απο την coolmaster rr 212 evo --32ευρω;

 

Νομίζω ότι είναι στα ίδια επίπεδα, μόνο που κοστίζει 10€ λιγότερα, άρα είναι καλύτερο vfm. Και επειδή την έχω βάλει σε σύστημα, σου μιλώ εκ πείρας, είναι αθόρυβη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ακριβώς είναι το υπόλοιπο σύστημα; Ρωτάω σε περίπτωση που έχεις άλλα θορυβώδη parts όπως τροφοδοτικό και καρτα γραφικών. Η αθόρυβη έως τελείως αθόρυβη ψύκτρα που ψάχνεις κοστίζει τα διπλάσια απ ότι δίνεις. Πάντα βέβαια μπορείς να παρεις μια ψυκτρα τον 30 ευρώ και να την δουλεψεις χωρίς ανεμιστήρα. Ποιόν i5 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, δεν είναι ακριβώς έτσι. Έβαλα την συγκεκριμένη ψύκτρα (Themis) σε σύστημα που έστησα για φίλο πρόσφατα. Δεν ακουγόταν κυριολεκτικά τίποτα, όσο κοντά και να πήγα το αυτί μου στο κουτί. Δεν χρειάζεται να πάει σε Noctua των 60-70€ για να έχει αθόρυβη ψύκτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες. Τόνισα το "εντελώς αθόρυβη". Ε, αυτό δε γίνεται αν δεν πας σε ακριβές λύσεις. Αν και στο θέμα του θορύβου, η ψύκτρα cpu είναι το τελευταίο για μένα.

 

Ποιά ακριβή ψύκτρα είναι εντελώς αθόρυβη; Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Και για μένα προσωπικά, η ψύκτρα της cpu είναι το σημαντικότερο πράγμα από πλευράς θορύβου. Έχω την Η80i βλέπεις και το pc δίπλα στο αυτί μου. Είναι μια δοκιμασία για την εγκεφαλική υγεία, ειδικά το καλοκαίρι που με τα rendering αναστενάζει το επεξεργαστάκι μου. Για τον λόγο αυτό άλλαξα κουτί και τώρα με τo super duper chassis μου ( :bleh: ) ησύχασε εν μέρει το κεφάλι μου. (παίζει ρόλο και η κάρτα βέβαια, με την Asus directCU II καμία σχέση με πρίν).

 

Για να μη μακρηγορώ. Στην κατηγορία αυτή δοκίμασα δύο ψύκτρες μέχρι στιγμής. Την Themis και την Τ4 της CM. Εκ των δύο, η Themis είναι η πιό ήσυχη και με απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ αν θες.

http://www.thelab.gr/topic/135885-ψήκτρα-για-i7-4790k/?p=2044531

Be Quiet Shadow Rock Slim Be Quiet Shadow Rock Slim eshop

 

Καμία σχέση η EVO σε ησυχία με την BQ.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παω για την themis.Ενα τελευταιο μιας και μιλαμε για ψυξη-ανεμιστηρες.Θελω ενα ανεμιστηρα 12αρη για το πισω μερος του κουτιου.Καποιον αθορυβο(τσεκαρισμενα);

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ακριβή ψύκτρα είναι εντελώς αθόρυβη; Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Και για μένα προσωπικά, η ψύκτρα της cpu είναι το σημαντικότερο πράγμα από πλευράς θορύβου. Έχω την Η80i βλέπεις και το pc δίπλα στο αυτί μου. Είναι μια δοκιμασία για την εγκεφαλική υγεία, ειδικά το καλοκαίρι που με τα rendering αναστενάζει το επεξεργαστάκι μου. Για τον λόγο αυτό άλλαξα κουτί και τώρα με τo super duper chassis μου ( :bleh: ) ησύχασε εν μέρει το κεφάλι μου. (παίζει ρόλο και η κάρτα βέβαια, με την Asus directCU II καμία σχέση με πρίν).

 

Για να μη μακρηγορώ. Στην κατηγορία αυτή δοκίμασα δύο ψύκτρες μέχρι στιγμής. Την Themis και την Τ4 της CM. Εκ των δύο, η Themis είναι η πιό ήσυχη και με απόσταση.

Γιατί δεν αλλάζεις fan στην H80ι? οι στοκ της corsair κάνουν σαν υδροπλάνο!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παω για την themis.Ενα τελευταιο μιας και μιλαμε για ψυξη-ανεμιστηρες.Θελω ενα ανεμιστηρα 12αρη για το πισω μερος του κουτιου.Καποιον αθορυβο(τσεκαρισμενα);

Noctua nf12 τον δοκιμαζεις σκετο και

Μετα με τους ενσωματωμενους adaptores

Low noise και ultra low noise ριχνεις στα επιπεδα που θες.

Απλα κορυφαια ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.