Jump to content



Elephone P6000 πρώτο smartphone


grgkopanas

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλα,

Με πολύ καθυστέρηση αποφάσισα να μπω και εγω στη μούρλια του smartphone και το κινητό που μου γυάλισε είναι το elephone p6000 προφανώς δεν έχω ξαναπάρει smartphone πόσο μάλλον απο τη κίνα. Θα είναι εύκολο να ξεφορτωθώ οτι κινέζικο app θα έχει πάνω του, και να το φέρω στα αγγλικα/ελληνικα; τι άλλο πρέπει να προσέξω;

 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έρχεται με καθαρή εγκατάσταση 4.4 χωρίς κινεζοapps έτοιμο με τις επιλογές που θες για γλώσσα και πληκτρολόγιο. Το έχω κάνει preorder από gearbest που συνεργάζεται με TheLab και το περιμένω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση specs του P6000 με το 535 που λες.

 

Τι είναι specs? Όπως λέμε specifications? Αν ναι, όντως δεν υπάρχει σύγκριση γιατί δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όπου αναφέρανε για Elephone όλοι λένε οτι δεν είναι και πολύ αξιόπιστη. και insomnia αλλά και myphone λένε γενικά για παγώματα κλπ. Κακές rom δηλαδή και ποιοτικά έχουν δεί και πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι θα διστάσω να το ρουτάρω και να περάσω custom rom αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά. Εδώ μιλάμε όμως για το μοντέλο που αν βγει καλό θα τους κάνει γνωστούς παγκοσμίως και που από ότι διαβάζω έχουν προσέξει πολλούς τομείς για να ξεχωρίσει. 4 πιστοποιήσεις ποιότητας, 64μπιτο επεξεργαστή τελευταίας φουρνιάς με επίσημη υποστήριξη lollipop.

Έχουν ήδη εκατοντάδες pre-order σε αρκετά κινεζομάγαζα που κοιτάζω. μόνο στο gearbest έχει 300 κομμάτια.

 

Δε νομίζω οτι θα το αφήσουν στη τύχη να γίνει ένα ακόμα της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Μα όλα τα κινέζικα χωλενουν σε 2 πράγματα.

Ποιότητα υλικών και roms.

Λες οι άλλες εταιρείες να είναι χαζές και ήρθαν οι Κινέζοι να τους αντιγράψουν και θα κερδίσουν την αγορά?

Ότι κινέζικο δοκίμασα είχε πάνω κάτω τα ίδια θέματα.

Και custom Rom δεν ξέρεις αν θα βρεις καλή. Δεν βγάζουν στο xda για όλα αυτά τα κινητά.

Σε κινέζικα μην ρισκάρεις. Επέλεξε το δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι τα τελευταία χρόνια δεν κάνουν βήματα αλλά άλματα. Περιμένω εντός 2ετίας να έχουν κλείσει όλες τις διαφορές με τους μεγάλους.

Και ειλικρινά σε σχέση με το διπύρηνο 1ghz 800mb ram s3mini, δε βλέπω λόγο να μην πάω σε ένα τέτοιο τουμπανάκι που λογικά θα με υπερκαλύψει. Το ρουτάρω σε τυχόν θέματα και λογικά θα στέκεται παραπάνω από καλά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το εχω βαλει κι εγω στο ματι το συγκεκριμενο,αλλα καλο θα ηταν να περιμενουμε μερικα reviews πρωτα.

για την ωρα ενα υπαρχει στο youtube.

 

τα elephone ερχονται ηδη ρουταρισμενα απο το εργοστασιο και με το supersu εγκατεστημενο

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται τα παιδια που είχαν πρόβλημα με "κινεζικα" κινητά μπορούν να αναφέρουν πια είναι αυτά;

Προσωπικά έχω το προβληματικό σε rom coolpad 7320 (προβληματικη η πρωτη φουρνιά μονο μετα άλλαξαν rom) στο οποιο βγήκαν στις πρωτες 10 μέρες απο την κυκλοφορία εναλλακτικες rom (costum κ official)με την πρωτη αξιόπιστη και απολυτα σταθερη custom στο 20ημερο. Προφανώς αν πάρει καποιος κινητό με όνομα S5 supercool @&€& που απο πίσω δεν αναφέρεται ουτε μια εταιρία νομιζω δεν φταιει το κινητό αλλά αυτος που το διάλεξε :)

Πιστεύω σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε συνδιασμό specs/τιμή απο το p6000 τώρα αν υπάρχει κάποιος που πιστεύει οτι θα είναι χειρότερο απο το lumia 530 καλυτερα να παει σε ένα nokia με κουμπιά :)

Edit: Το root μπορεί να σου λύσει σχεδόν όλα τα προβλήματα των rom αν ξέρεις 2 πραγματα παραπάνω :)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.