Jump to content



επιλογη υδροψυξης


vellamos

Recommended Posts

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα για τις μερες. εχω θεμα με την θερμοκρασια του υπολογιστη(core i7 1ης γενιας s1156).ειχα μια χειροποιητη υδροψυξη αλλα λογω προβληματος απομακρυνθηκε και ετσι μπηκε και παλι η μαμα ψυκτρα. το pc ειναι τοποθετημενο σε ιδιοκατασκευη-γραφειο και ετσι η θεση της μητρικης δεν ειναι καθετη, ειναι παραλληλη και μιας και το κουτι ειναι σχεδιασμενο για υδροψυξη-δεν εχει ουτε ανεμιστιρες ουτε airflow  ουτε τπτ- σκεφτομαι  αυτη η  αυτη. μετα αν καμια δεν κανει μπορω να κανω την υπερβαση και να παρω  αυτη αν και εφοσον δεν μπορουν να ανταποκριθουν οι αλλες 2.παιζω παιχνιδια , μετατροπες βιντεο, και γενικα δουλευω βαριες εφαρμογες. εσεις τι λετε να κανω??


 

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν υπαρχει καμια υποδοχη για να μπει ανεμιστηρας στο κουτι εκτος της υποδοχης για ψυγειο. εχει τζαμι απο πανω και δεν ειναι δυνατη η τοποθεση ανεμιστηρα. δεν υπαρχει απο πουθενα αλλου εισαγωγη αερα στο κουτι 

Έγινε επεξεργασία από vellamos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτήν

 

Από αυτές που αναφέρεις, είχα την Seidon 120M (καλύτερη απόδοση από την 120V) αλλά δεν την πάλεψα με τον θόρυβο της αντλίας και την H100 (πρόγονος της Η100i) αλλά δεν την πάλεψα με τον γενικότερο θόρυβο (αντλία + ανεμιστήρες).

 

Τώρα έχω την Nepton 280L, οι ανεμιστήρες της οποίας σε full speed είναι θορυβώδεις, αλλά δεν χρειάζεται να ανεβάζουν στροφές λόγω απόδοσης και η αντλία είναι μια χαρά. Από ότι διαβάζω στα review, η 240Μ έχει σαφώς πιο αθόρυβους ανεμιστήρες και πολύ καλή απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτήν

 

Από αυτές που αναφέρεις, είχα την Seidon 120M (καλύτερη απόδοση από την 120V) αλλά δεν την πάλεψα με τον θόρυβο της αντλίας και την H100 (πρόγονος της Η100i) αλλά δεν την πάλεψα με τον γενικότερο θόρυβο (αντλία + ανεμιστήρες).

 

Τώρα έχω την Nepton 280L, οι ανεμιστήρες της οποίας σε full speed είναι θορυβώδεις, αλλά δεν χρειάζεται να ανεβάζουν στροφές λόγω απόδοσης και η αντλία είναι μια χαρά. Από ότι διαβάζω στα review, η 240Μ έχει σαφώς πιο αθόρυβους ανεμιστήρες και πολύ καλή απόδοση.

 

Είναι αυτο που λέμε "πάρε υδρόψυξη  γιατί είναι αθόρυβη". :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτο που λέμε "πάρε υδρόψυξη  γιατί είναι αθόρυβη". :)

 

Ναι, οι ανεμιστήρες της 280L είναι θορυβώδεις σε full speed, αλλά δεν χρειάζεται ποτέ να περάσουν το 50 - 55% ακόμη και σε stress test, οπότε no problem. Και όσον αφορά την 240Μ,όλα τα reviews μιλάνε για την μη ύπαρξη θορύβου.

 

Οπως και να έχει, είναι κυρίως θέμα επιλογής - και για εμένα, εκτός από θέμα απόδοσης, ΚΑΙ αισθητικό. Μετά την πρώτη μου υδρόψυξη, παρά τον περισσότερο θόρυβο, χάρισα την D14 σε φίλο - πελάτη και δεν ξανακοίταξα πίσω. Οι γομαρόψυκτρες μου χαλάνε την αισθητική, οπότε κάθε σκέψη τελειώνει εκεί.

 

Αλλά ας μην κάνουμε hijack τοθέμα του φίλου με γενικότερη συζήτηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, απλά απ ότι καταλαβαίνω (στοκ cpu, χώρος στο γραφείο) μπορεί τόσο να γλυτώσει χρήματα, όσο και να έχει μέχρι και καλύτερο αποτέλεσμα (θόρυβο, απόδοση) κοιτάζοντας μια φτηνή αερόψυκτρα.

 

Το παραπάνω σχόλιο ήταν γενικό και αφορούσε στην παραπληροφόρηση που πεφτει για το δήθεν αθόρυβο των ΑΙΟ λύσεων.

Link to comment
Share on other sites

η πρόταση μου είναι μια noctua nhd 14 ή και 15 και καλύτερο καταμερισμό των εσωτερικών ανεμιστήρων αν υπάρχουν στο κουτί γραφείο που δημιούργησες..... αν μπορείς στείλε μου σε μήνυμα κάποιες φωτό να το δω συνολικά μου άρεσε ήθελα και εγώ να το φτιάξω αλλά δεν μπόρεσα λόγο χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απο τις φωτογραφίες που παρέθεσε δεν φαίνεται να υπάρχει δομή για airflow γενικά.

Κοίτα για Nepton 240m για θέμα θορύβου σε σχέση με τις άλλες. 

Εδώ το σκέφτομαι και εγώ αν δεν είχα ήδη αντλία & tank για custom ήδη έτοιμα (ψάχνω για διπλό ψυγείο γιατί τρύπησε το παλιό)

Link to comment
Share on other sites

ειχα μια costum  αλλα εκανε παραπολυ θορυβο η αντλια hydor l30.εχει φαει το impeller  και γυριζει παρακεντρα. και τρυπισε και το ψυγειο απο μ@λ@κι@ μου(ηταν λιγο μεγαλυτερη η βιδα και τρυπησε το ψυγειο).δεν υπαρχει καθολου υποδομη για airflow και για αυτο στρεφομαι σε υδροψυξη.οποτε να παω σε 

 Nepton 240m η σε corsair H100i??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι. τελικα πηρα την cooler master seidon 120v και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. σε stress test  εχω 65 και σε κανονικο απο 22 ως 32 αν εχω καποιο προγραμμα επεξεργασιας. σε παιχνιδι δεν το εχω δοκιμασει ακομα. το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι ο αμενιστηρας οταν δουλευει στο τερμα ακουγεται εντονα, αλλα αφου ελυσα το προβλημα της θερμοκρασιας δεν με πειραζει τοσο αυτο το θορυβου. εβαλα και σε λειτουργια το smart fan και τωρα δεν ακουγεται σχεδον καθολου. ευχαριστω παντως για τον χρονο και τις απαντησεις σας. καλη χρονια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.