Jump to content



Ερώτηση προς κατόχους logitech G710+


Recommended Posts

Επειδή ψήνομαι να το αγοράσω (κυρίως λόγω αθόρυβων μηχανικών πλήκτρων) θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μια ερώτηση, καθώς στο κουτί του πληκτρολογίου εμφανίζεται μόνο το US layout, αλλα στην Ελλάδα πουλιέται άλλο.

 

Μπορείτε λοιπόν να μου απαντήσετε ποιο από τα τρία παρακάτω layout έχει το πληκτρολόγιο που αγοράσατε και ποιο είναι το part number του; Για να μην ψάχνετε ψύλους στα άχυρα, αρκεί να τσεκάρετε το "2" και το "enter"

 

1) US layout

post-34092-0-84915800-1420049072_thumb.j

 

 

2) UK layout

post-34092-0-03097500-1420049107_thumb.j

 

 

3) Greek Layout

post-34092-0-90952000-1420049142_thumb.j

 

 

 

Το G15 μου έχει το τρίτο (greek) layout και επειδή το έχω συνηθίσει θα ήθελα το ίδιο. Ένα δείγμα που είδα στον Κωτσόβολο ενώ το κουτί έδειχνε το US layout, το πληκτρολόγιο ήταν το greek layout, αλλά τότε δεν σκέφτηκα να δω το part number για να ξέρω τι ακριβώες να παραγγείλω. Όποιος μου πει λοιπόν τι layout έχει και ποιο είναι το part number θα με βοηθήσει πολύ για να προβώ σε αγορά, αν τελικά το αποφασίσω.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κουτί είναι από το πληκτρολόγιο που εισάγεται επίσημα στην Ελληνική αγορά σύμφωνα με τα λεγόμενα της Ελληνικής αντιπροσωπείας σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους το Νοέμβριο.

2014-11-11170919_zps2869a489.jpg

2014-11-11170930_zps35c2a804.jpg

 

και κατά λάθος είχε γίνει εισαγωγή μια παρτίδα με αυτό το κουτί 

 

2014-12-31215119_zps0e0fc602.jpg

20141231_215527_zps8a9e0fa0.jpg

 

Και στις 2 περιπτώσεις το πληκτρολόγιο ήταν ακριβώς με το ίδιο layout παρά τους διαφορετικούς κωδικούς .

 

20141231_221559_zps274233ae.jpg

 

 

Υπόψιν ότι σε όσα ηλεκτρονικά καταστήματα κοίταξα είχαν φωτογραφίες με το US layout και δεν ανέφεραν ούτε γνώριζαν τι layout είχε το πληκτρολόγιο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν τσεκάρεις στο ελληνικό site της logitech αναφέρουν το εξής part number:
 
post-34092-0-58090900-1420069826_thumb.j
 
Άρα το greek layout (με το μεγάλο enter) είναι το 920-005704, το οποίο αναφέρεται και στο πρώτο κουτί που έχεις επισυνάψει στο post σου.
 
Το δεύτερο κουτί είναι όντως άλλο part number.
 
Σμπέρασμα: όποιος θέλει greek layout πρέπει να σιγουρευτεί ότι το part number που αναγράφεται στο κουτί είναι το 920-005704
 
Καταλαβαίνω ότι για λόγους κόστους στο κουτί βάζεις μια φωτογραφία και ξεμπερδεύεις. Τι θα τους κόστιζε όμως στο αυτοκόλλητο με το part number να αναγράφουν και ένα π.χ. GR να ξέρουμε τι μας γίνεται; (μια που στα περισσότερα καταστήματα αρνούνται να στο ανοίξουν να δεις τι παίρνεις)
 
 

@mimisb13

 
Αν έχεις εμπειρία από μηχανικά, ποια η γνώμη σου για το G710+;
 
Είσαι ευχαριστημένος;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εμπειρία από μηχανικά, ποια η γνώμη σου για το G710+;   Είσαι ευχαριστημένος;

 

 

 Είναι το πρώτο μου μηχανικό πληκτρολόγιο. Για τον ένα μήνα περίπου που το έχω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με τα μεμβράνης που είχα (αν χρησιμοποιήσεις μηχανικό μετά τα μεμβράνης σου φαίνονται "ψεύτικα"). Υπάρχουν βέβαια και αρκετές αναφορές για σπασμένα keycaps αλλά προς το παρόν, παρά τη "βίαιη" χρήση του δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά του εν λόγω πληκτρολογίου αλλά να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες. Γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα το ελληνικό part number έτσι ώστε να το αποφύγω.

Το έχει ο Κωτσοβολος στο Αεροδρόμιο αλλά εάν είναι το ελληνικό να μην κάνω τον κόπο (είναι και μακριά :)  )

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα εχει ελληνικό lay out ,μονο μεγάλο enter ,επιτέλους υστερα απο χρονια μεγάλο enter.

Επίσης η αίσθηση του πληκτρολογίου ειναι κλάσεις ανώτερη απο blackwidow με green switches .

Μου έκαναν δωρο ενα τέτοιο απο πλαίσιο και εφριξα ,πολυ χάλια ,τα κουμπιά και τρελο θόρυβο (χειρότερο απο blue switches) και κοπανανε καθώς τερματιζουν εύκολα και γενικά ...δεν...

Με το 710 σωθηκα ,βρηκα το τελειο για μενα feeling στα κουμπιά ,τα λαστιχακια που εχουν βοηθανε εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδή έχει πεσει λιγάκι η τιμή και το σκεπτόμουν καιρό... να το τσιμπήσω ή έχουμε κάποια ένσταση;

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LOGITECH-920005704-G-710--MECHANICAL-GAMING-KBD,99452,486188,939827.html?langId=-18&etcc_med=Price+Search+Engine&ref=bestprice.gr&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&etcc_ori=bestprice.gr&et_lid=194&et_cid=3

Να περιμένουμε κάτι νέο στον ορίζοντα ; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.