Jump to content



πρόβλημα με εξαέρωση


nikos73

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

έχω φτιάξει αυτή την υδροψυξη όμως δεν μπορώ με τίποτα να κανω εξαέρωση.Ότι και να κάνω σε ένα από τα τρία σωληνάκια έχει αέρα με αποτέλεσμα να μην έχει ροη νερού παρα μονο στα αλλα δυο

post-32670-0-16126200-1420405014_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα να τουμπαρεις ολη την κατασκευη σε ολες τις δυνατες πλευρες αλλα με προσοχη να μη παρει αερα η εισοδος της αντλιας. Ετσι θα γεμισεις και εντελως τα ψυγεια. Εμενα πηρε φαντασου με 2 διπλα 140ρια αλλο μισο λιτρο απο κει που νομιζα οτι γεμισαν.....

 

Συμφωνω πρεπει να μας δωσεις κι αλλο περιεχομενο φαινεται πολυ ωραια κατασκευη!!

Link to comment
Share on other sites

:o  Έχεις κάνει τι ωραία κατασκευή και δεν έχεις ανεβάσει τίποτα πληροφορίες....! Φιλικά πάντα!

http://www.thelab.gr/topic/140096-desk-pc/

εδώ έχουν αναφερθεί κάποια πράγματα

Αμα βάλεις τα τανκ στην σειρά και οχι παράλληλα μαλλον.θα στρώσει.Αλλιώς έχεις αδύναμη αντλία

τα  τανκ δεν γίνετε να τα βάλω σε σειρά γιατί έχω κολλήσει τα σωληνάκια με κόλα οποτε έτσι θα παραμείνει Η θα φτιάξω κάποιο άλλο αν δεν γίνει κάτι

Αντλία έχω αυτή  http://www.alphacool.com/product_info.php/info/p808_Alphacool-VPP655---single-edition.html?language=en&XTCsid=9f5l4log8vm36uj7o1i79u6u33

Σηκωσε τα tank. Τι αντλια εχεις; Επίσης οι δισκοι πρεπει να ειναι οριζοντια η καθετα.

έκανα 3 μέρες να αποφασίσω πως και που θα βάλω τους δισκους γιατί με στενάχωρης :)  :)

ξεκινα να τουμπαρεις ολη την κατασκευη σε ολες τις δυνατες πλευρες αλλα με προσοχη να μη παρει αερα η εισοδος της αντλιας. Ετσι θα γεμισεις και εντελως τα ψυγεια. Εμενα πηρε φαντασου με 2 διπλα 140ρια αλλο μισο λιτρο απο κει που νομιζα οτι γεμισαν.....

 

Συμφωνω πρεπει να μας δωσεις κι αλλο περιεχομενο φαινεται πολυ ωραια κατασκευη!!

το μονο που δεν έχω κάνει είναι να γυρίσω ανάποδα το γραφείο :)

Link to comment
Share on other sites

Η πλήρωση του υγρού γίνεται στο σωληνάκι που βλέπω στα δοχεία; Δοκίμασε να βάλεις ενα χωνί με μια βάνα και ένωσε το με την πλήρωση. Βάλε το χωνί λίγο ψηλά και βάλε υγρό μέσα. Μετά βάλε την αντλία να δουλεύει και άνοιξε την βάνα να περάσει υγρό στο κύκλωμα μήπως σπρώξει τον αέρα. Εαν πετύχει κλείσε την βάνα και αφαίρεσε το χωνί.

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα κάνω απλός θα φτιάξω κάποια βάση ώστε από κάτω να αερίζονται

και μερικές φωτό

έχω και αυτή την αντλία καινούρια γίνετε να βάλω και αυτή στη σειρά η θα έχω πρόβλημα

post-32670-0-91393900-1420472246_thumb.j

post-32670-0-63938600-1420472266_thumb.j

post-32670-0-31593100-1420472281_thumb.j

post-32670-0-23707400-1420472544_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι η αντλία που έχεις ειναι πολυ καλή, αλλου ειναι το θέμα, το γεμιζεις λαθος. Τα δυο σημεια που εχεις για να βαζεις το νερο ειναι λαθος πρεπει να τα κλεισεις με cap και να κανεις τριτη τρυπα στο μικρο τανκ. Θες μια για να μπαινει το νερο μια για να βγαινει και μια να γεμιζεις, εχεις ξεχασει την τρυπα για το γεμισμα. Βασικα πολλα λαθος και θα σου βγαλει την ψυχη να το γεμισεις σωστα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Οχι η αντλία που έχεις ειναι πολυ καλή, αλλου ειναι το θέμα, το γεμιζεις λαθος. Τα δυο σημεια που εχεις για να βαζεις το νερο ειναι λαθος πρεπει να τα κλεισεις με cap και να κανεις τριτη τρυπα στο μικρο τανκ. Θες μια για να μπαινει το νερο μια για να βγαινει και μια να γεμιζεις, εχεις ξεχασει την τρυπα για το γεμισμα. Βασικα πολλα λαθος και θα σου βγαλει την ψυχη να το γεμισεις σωστα.

και στο μικρό τανκ υπάρχει τρυπα για γέμισμα

post-32670-0-69922800-1420489324_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι πιο ψηλά απο την κατασκευή μετα τρία τανκ και θες και δεύτερη τρύπα ακριβώς δίπλα για να βγαίνει ο αέρας οταν γεμίζεις αλλιως θα στου φτύνει το υγρο στα μούτρα (το εχω παθει). Αυτο που έχεις κάνει με την παράλληλη σύνδεση σε αυτα τα τρία εκει ειναι λίγο προβλημα γιατί η αντλίες αυτές δεν εχουν την πίεση για να το κανουν θα γεμίζουν τα τανκ μέχρι το ύψος της τρύπας μετα θα εχει αέρα και θα βγαζει φυσαλίδες αιώνια. Για να πάρεις το αποτέλεσμα που θες να ειναι πλήρως γεμάτα δλδ πρεπει να φτιάξεις 2 σωληνάκια σε σχήμα Π και να ενώσεις το πρωτο με το δεύτερο στο κάτω μέρος, το δεύτερο με το τρίτο στο πάνω μέρος και στο κάτω μέρος να φεύγει ένας μόνο σωλήνας απο το τρίτο στο μικρό τανκ, να κανεις δλδ σειριακή σύνδεση ετσι το νερό θα περάσει και θα γεμίσει αναγκαστικά ολα τα τανκ ανεξάρτητα απο την πίεση. Πριν πειράξεις πάντως οτιδήποτε δοκίμασε στην τρύπα που έχεις στο μικρό τανκ να βάλεις ενα ρακορ με σωλήνα μαλακό και να βάλεις ενα τανκ αν έχεις ως προέκταση να το γεμίσεις απο πιο ψηλά να δεις αν γεμίσει σωστα. Αν οχι πρεπει να κάνεις την αλλαγη που σου είπα συν να βάλεις το μικρό τανκ όρθιο θα σε βοηθήσει τρομερά στο γέμισμα και τη εξαέρωση.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

τελικά όλα ok έπρεπε να γεμίσω από το τριπλό tank αν και τα 3 λίτρα W.F.I δεν φτάσανε


Πρεπει να ειναι πιο ψηλά απο την κατασκευή μετα τρία τανκ και θες και δεύτερη τρύπα ακριβώς δίπλα για να βγαίνει ο αέρας οταν γεμίζεις αλλιως θα στου φτύνει το υγρο στα μούτρα (το εχω παθει). Αυτο που έχεις κάνει με την παράλληλη σύνδεση σε αυτα τα τρία εκει ειναι λίγο προβλημα γιατί η αντλίες αυτές δεν εχουν την πίεση για να το κανουν θα γεμίζουν τα τανκ μέχρι το ύψος της τρύπας μετα θα εχει αέρα και θα βγαζει φυσαλίδες αιώνια. Για να πάρεις το αποτέλεσμα που θες να ειναι πλήρως γεμάτα δλδ πρεπει να φτιάξεις 2 σωληνάκια σε σχήμα Π και να ενώσεις το πρωτο με το δεύτερο στο κάτω μέρος, το δεύτερο με το τρίτο στο πάνω μέρος και στο κάτω μέρος να φεύγει ένας μόνο σωλήνας απο το τρίτο στο μικρό τανκ, να κανεις δλδ σειριακή σύνδεση ετσι το νερό θα περάσει και θα γεμίσει αναγκαστικά ολα τα τανκ ανεξάρτητα απο την πίεση. Πριν πειράξεις πάντως οτιδήποτε δοκίμασε στην τρύπα που έχεις στο μικρό τανκ να βάλεις ενα ρακορ με σωλήνα μαλακό και να βάλεις ενα τανκ αν έχεις ως προέκταση να το γεμίσεις απο πιο ψηλά να δεις αν γεμίσει σωστα. Αν οχι πρεπει να κάνεις την αλλαγη που σου είπα συν να βάλεις το μικρό τανκ όρθιο θα σε βοηθήσει τρομερά στο γέμισμα και τη εξαέρωση.

μπορείς να μου πεις το πράσινο υγρό που έχεις πιο είναι και αν σου έχει βάψει τους σωλήνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.