Jump to content



Νέος Υπολογιστής


Recommended Posts

Καλησπέρα,
Θέλω να φτίαξω εναν υπολογιστή που θα χρησιμοποιηθεί σε μεσιτικό γραφείο.
Το κύριο προγραμμα δηλαδη είναι ενα μεσιτικό προγραμμα το οποίο δεν δεσμεύει και ιδιαίτερα πολλους πορους,
μέχρι στιγμης τρέχει σε ενα laptop 5+ετίας.
Πέρα απο αυτο, χρησιμοποιήται για browsing , το πολυ πολυ καμια ταινία, και επίσης θα συνδέται πανω του, περιστασιακά, και μια δευτερη οθόνη για παρουσίαση σε πελάτες.

μέχρι στιγμής έχω φτιάξει αυτό:

post-61988-0-56161700-1420806672_thumb.j

Δεν έχω βάλει κάρτα γραφικών γιατι δεν προορίζεται ούτε στο ελάχιστο για gaming και πιστεύω η ενσωματωμένη θα καλυψει πλήρω τις ανάγκες,
το budget είναι 500 ευρώ, (το πολύ 550!)

Με αποσχολεί κυρίως ο επεξεργαστής γι αυτο και έχω φτίαξει και αυτό επίσης:

post-61988-0-86812500-1420807491_thumb.j

όποιες παρατηρήσεις δεκτές!

Link to comment
Share on other sites

1.Μνημες :http://www.e-shop.gr/gskill-f3-1600c9d-8gao-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-ares-dual-channel-kit-p-PER.556220

2.Τροφοδοτικο : http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-550w-sf-550p14xe-p-PER.811708

3.SSD: http://www.e-shop.gr/crucial-ct128mx100ssd1-mx100-128gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320898

4. Αφαιρεις εντελως την εξτρα ψυχτρα γιατι δεν χρειαζεται αφου δε θα κανεις oc.

 

Το τροφοδοτικο που σου εβαλα ειναι πολυ overkill για το συστημα που θες να φτιαξεις αλλα το εβαλα γιατι χωραει στο μπατζετ. Με αυτες τις αλλαγες θα πηγαινα στο πρωτο συστημα που εφτιαξες ΜΕ ssd, αλλα καλυτερο απο αυτον που εχεις βαλει εσυ. Επειδη υπολογισα λιγο προχειρα τα χρηματα και ισως βγηκα παραπανω, αν υπαρχει θεμα βαζουμε πιο μικρο τροφοδοτικο (σε ισχυ) που δε θα προκαλεσει κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Share on other sites

η ψυκτρα μπήκε γιατι θα βαράει καθημεριναά 10ωρα, ήταν ο μόνος λόγος!
το superflower το είχα και εγω στα υπόψην μου..
@Trexx
Ενδιαφερουσα πρόταση, αν και πιστευω θα ανεβω τουλάχιστον στον Pentium G3258 στον επεξεργαστή, αλλα μάλλον θα ακολουθήσω τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

η ψυκτρα μπήκε γιατι θα βαράει καθημεριναά 10ωρα, ήταν ο μόνος λόγος!

το superflower το είχα και εγω στα υπόψην μου..

@Trexx

Ενδιαφερουσα πρόταση, αν και πιστευω θα ανεβω τουλάχιστον στον Pentium G3258 στον επεξεργαστή, αλλα μάλλον θα ακολουθήσω τα υπόλοιπα!

Και 24/7 να το εχεις.. με την δουλεια που θα του κανεις.. δεν εχεις αναγκη απο αλλη ψυκτρα..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η ψυκτρα μπήκε γιατι θα βαράει καθημεριναά 10ωρα, ήταν ο μόνος λόγος!

 

Καποια εποχη ο υπολογιστης μου εμεινε ανοιχτος για περιπου 2 χρονια! Δεν εχει να λεει το ποση ωρα θα δουλευει.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.