Jump to content



Η μητρική αρνείται να πάρει χαμπάρι τις Radeon?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αυτήν την μητρική κάποια χρόνια τώρα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός απο το γεγονός ότι αρνείται να αναγνωρίσει τις κάρτες Radeon!

 

Βρέθηκα με τα πολλά με μια HD 5850, την εγκατέστησα οκ, έβαλα και την τροφοδοσία που χρειάζεται ολα καλά αλλά τίποτα! Μιλάμε μαύρη οθόνη, no signal λέει το μονιτορ. Τα έχω διπλο τσεκάρει όλα, καλώδια-συνδέσεις όλα! Mε τα πολλά κότσαρα ένα καλώδιο VGA και τώρα λειτουργώ με την onboard κάρτα της μητρικής. Μπήκα και μέσα στο BIOS και έβαλα σαν primary display adapter το PCI Express, είχε και μια επιλογή για power to PCI slots την ενεργοποίησα και αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.. αλλά τζίφος, τίποτα! Είναι σαν να μήν υπάρχει κάρτα στην θύρα!

 

Αρχικά θα σκεφτόμουν ότι είναι μάπα η κάρτα (δεν είναι απίθανο, παλιά είναι). Mετά όμως θυμήθηκα ότι πρίν από χρόνια είχα πάρει μια άλλη Radeon του κουτιού αλλά Low end μοντέλο και μου έκανε τα ίδια και την είχα επιστρέψει και πήρα μια Geforce 210 που βλέπει κανονικά και είχα μέχρι τώρα!

 

Ενδεικτικά να αναφέρω πως το ανεμιστηράκι στην κάρτα γυρίζει άρα ρεύμα παίρνει και πως το τροφοδοτικό είναι 500άρι και αρκετό για την 5850 από όσο ξέρω.

 

Βοηθήστε παιδιά, με έχει τρελάνει! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν τα έχει παίξει, εφόσον μια χαρά αναγνωρίζει την 210 δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με την 5850. Όσον αφορά το BIOS μια ενδιαφέρουσα ιστορία, με βάση το επίσημο site της Asrock η τελευταία έκδοση είναι η 1.50 που είναι και αυτή που έχει πάνω τώρα η μητρική. Ψάχνοντας όμως το θέμα πέτυχα την παρακάτω συζήτηση:

 

http://www.sevenforums.com/graphic-cards/181659-common-problem.html

 

Απο ότι φαίνεται υπάρχει ένα beta bios έκδοση 1.53 που φαίνεται να φτιάχνει το πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι πως ενώ το κατέβασα (1 αρχείο ΕΧΕ και 1 ακόμα) μου βγάζει μήνυμα αν πάω να το τρέξω ότι είναι ασύμβατο με την 64μπιτη έκδοση των Windows που έχω.

 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα πως μπορώ να κάνω το Update?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε στο manual της μητρικής σου, πως γίνεται η διαδικασία του bios update!

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν γινεται μέσα από windows. Λογικά γράφεις τα αρχεία σε φλασάκι, κάνεις restart, μπαίνεις bios, επιλέγεις bios flash/update/etc κλπκλπ και επιλέγεις το αρχείο στο φλασάκι.

 

Δες τις οδηγίες της πλακέτας σου! 

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε με αυτό το θέμα :hehe:

 

http://www.thelab.gr/topic/128488-ανεξήγητα-κρασαρίσματα/?p=1921145

 

Αν μουλαρώσει όπως αυτή του @Lakisss,100 bios update να κάνεις δεν... Στο τέλος θα σε τρελάνει.

Καλή επιτυχία πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε με αυτό το θέμα :hehe:

 

http://www.thelab.gr/topic/128488-ανεξήγητα-κρασαρίσματα/?p=1921145

 

Αν μουλαρώσει όπως αυτή του @Lakisss,100 bios update να κάνεις δεν... Στο τέλος θα σε τρελάνει.

Καλή επιτυχία πάντως

Τους τελευταίους 2-3 μήνες τα ξανακάνει btw, τώρα όμως τα συνήθισα. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η δουλειά έγινε. Με το 1.53 η 5850 αναγνωρίστηκε μια χαρά και παίζει τέλεια. Χρειάστηκε να κατεβάσω ένα προγραμματάκι που κάνει ένα φλασάκι boot-up σε FreeDOS και απο εκεί πια έτρεξα κανονικά το update και τέλος.

 

Απαράδεκτο να υπάρχει BIOS που διορθώνει μια τόσο βασική ασυμβατότητα και να μην υπάρχει στο επίσημο της εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η δουλειά έγινε. Με το 1.53 η 5850 αναγνωρίστηκε μια χαρά και παίζει τέλεια. Χρειάστηκε να κατεβάσω ένα προγραμματάκι που κάνει ένα φλασάκι boot-up σε FreeDOS και απο εκεί πια έτρεξα κανονικά το update και τέλος.

 

Απαράδεκτο να υπάρχει BIOS που διορθώνει μια τόσο βασική ασυμβατότητα και να μην υπάρχει στο επίσημο της εταιρείας...

Ποτέ δεν είχα σε υπόληψη τις Asrock με όλο το θάρρος. Καλύτερα να πάρεις μία Asus παρά τα δεύτερα της Asus

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.