Jump to content



Μεταξύ Thinkpad


Recommended Posts

Έδωσα πρόσφατα τον πολυαγαπημένο μου Lenovo Thinkpad L520 στον πατέρα μου, μιας και δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά όσο είμαι στη βάση μου, κι έμεινα χωρίς φορητό.

 

Έλεγα θα την παλέψω με το tablet αλλά όσο νά'ναι χρειάζομαι κάτι παραπάνω και πιο αξιοπιστο κυρίως.

 

Επειδή λοιπόν είμαι ερωτευμένος με το trackpoint και τα τρία υποβοηθητικά κουμπιά των Thinkpad προσανατολίζομαι πάλι σε κάτι ανάλογο, μεταχειρισμένο.

 

Το δίλημμά μου είναι και οικονομικό

Α) Να πάρω κάτι κάτω των 250€ που θα με εξυπηρετεί κατά βάση, μεταχειρισμένο

Β) Να πάρω κάτι άνω των 250€ (μέχρι 450€ ας πούμε) καινούριο ή πιο καινούριο, με  μακροπρόθεσμη οπτική, που θα ζοριστώ ομως να τα συγκεντρώσω και θα ζοριστώ και γενικότερα.

 

Είμαι μεταξύ των παρακάτω:

 

Α)

1) Thinkpad T410: οθόνη 1440*900, i5 M20 CPU, Bluetooth, Camera και με τις ευκολίες του ultrabay, αγγλικό-ελληνικό πληκτρολόγιο

ΘΕΤΙΚΑ: Πλήρης γενικά πρόταση, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο (thinklight)

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: έχει ήδη κάποια ηλικία, μειωμένη αυτονομία και επιδόσεις στα γραφικά, επίσης δεν έχει θύρα για msata δίσκο που μπορεί να χρησιμοποιήσω

Τιμή γύρω στα 250€

 

2) Thinkpad L420: οθόνη 1366*768, i3 i3-2310M CPU, Bluetooth, Camera, DVDRW, θύρα msata, αγγλικό (US) πληκτρολόγιο, Win7 32-bit home premium

ΘΕΤΙΚΑ: Επίσης πλήρης πρόταση, με θύρα msata, χαμηλότερο βάρος

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Ανάλυση οθόνης, κατώτερος επεξεργαστής (θα προτιμούσα ι5 2410 τουλάχιστον), συγκριτικά καλή για τη κατηγορία κατασκευή, όχι T- όμως

Τιμή 225€

 

3) Thinkpad L420: οθόνη 1366*768, i5-2520M CPU, Bluetooth, Camera, DVDRW, θύρα msata, γερμανικό πληκτρολόγιο, 9cell μπαταρία, Win7 64-bit Pro

ΘΕΤΙΚΑ: Επίσης πλήρης πρόταση, με θύρα msata, πολύ καλός επεξεργαστής, δεν θα χρειαστώ καμία αναβάθμιση εδώ, χαμηλότερο βάρος

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Ανάλυση οθόνης, ΧΩΡΙΣ camera & bluetooth (φαινομενικά όχι καταδικαστικές ελλείψεις, αλλά γιατί να λείπουν αυτά; ), γερμανικό πληκτρολογιο

Τιμή 215€

 

Β)

4) Thinkpad T420: οθόνη 1600*900, i5-2520M CPU, Bluetooth, Camera, DVD-ROM, θύρα msata, γερμανικό πληκτρολόγιο, Win7 64-bit Pro

ΘΕΤΙΚΑ: Ανάλυση οθόνης, επεξεργαστής, πλήρης πρόταση, χαμηλότερο βάρος

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: DVDROM σκέτο, Τιμή, γερμανικό πληκτρολογιο

Τιμή 350€

 

5) Thinkpad T520: οθόνη 1600*900, i5-2520M CPU, Bluetooth, Camera, DVD-RW, θύρα msata, γερμανικό πληκτρολόγιο, Win7 64-bit Pro

ΘΕΤΙΚΑ: Οθόνη, Ξανά Οθόνη (γιατί στα 15" οι προδιαγραφές της είναι πολύ ανώτερες από τις αντίστοιχες των 14"), πιο βολικό μέγεθος,

ΑΡΝΗΤΙΚΑ: Μάλλον δεν έχει θύρα msata, γερμανικό πληκτρολόγιο...τιμή καλή μάλλον, αλλά εκτός άμεσου προϋπολογισμού, υψηλότερο βάρος

Τιμή 370€

 

6) Κάποια καλύτερη πρόταση, πιο καινούρια, με εργοστασιακή εγγύηση γύρω στα 400-450€

 

Τί θα μου προτείνατε εσείς;

- Ένα θέμα ποιά ανάλυση είναι πιο βολική στις 14 ίντσες για εργασίες word.

Προτιμώ την ανάλυση 1600*900, αλλά στις 14 ίντσες μπορέι να είναι κουραστική, η 1366*768 κόβει πολύτιμο χώρο, αλ΄λα μπορεί να είναι πιο ευανάγνωστη/ξεκούραστη.

 

Σας έπρηξα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έβρισκα ένα ίδιο, θα το έπαιρνα, αλλά δεν...

 

Κυρίως εργασίες word, περιήγηση στο διαδίκτυο (βαριά χρήση εδώ όμως) κι ενίοτε πιο βαριές εργασιές όπως video encoding, photo editing

 

Εφόσον όμως τα μηχανάκια αυτά είναι δεκτικά κι εύκολα στις αναβαθμίσεις δεν θα με πείραζε να αναβαθμίσω ό,τι θεωρώ ότι τυχόν υστερεί σε δεύτερη φάση.

 

Στον L520 είχα τον ι5 2410μ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα απο word στο video encoding πας απο το ένα άκρο στο άλλο και σε cpu και σε ram.

 

Οπότε πας στο πιο δυνατό άποψη μου. Αν απο την άλλη video encoding κάνεις κάθε μήνα 1 φορά για 1 απόγευμα δεν σε νοιάζει και τόσο.

 

Μy 2 c.

Link to comment
Share on other sites

Μα από τα παραπάνω μοντέλα δεν είναι και ο επεξεργαστής το σημείο με τη μεγαλύτερη διακύμανση. Απλώς κάποιοι φορητοί έχουν λίγο καλύτερους, συνολικά το αναφέρω στην αποτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.