Jump to content



Ερώτηση για θερμοκρασίες


Fernando

Recommended Posts

Καλησπέρα, μόλις συνέθεσα το παρακάτω σύστημα και ήθελα να ρωτήσω αν οι θερμοκρασίες που επισυνάπτω θεωρούνται φυσιολογικές σε idle.

 

AMD FX 8350 / CM TX3 EVO

ASUS SABERTOOTH 990FX

HYPERX FURY 1866MhZ (2x4GB)

SAPPHIRE R9 280

XFX PRO 550W

HYPERX FURY SSD 240GB

CM HAF 912+

 

Στο κουτί, οι ανεμιστήρες CHA_FAN1 & CHA_FAN3 είναι στο μπροστινό και στο πάνω μέρος αντίστοιχα και είναι και οι δύο οι 200mm της CM

Οι CHA_FAN2 & CHA_FAN4 είναι ο πλαινός και ο πίσω αντίστοιχα και είναι και οι δυο 120mm.

post-64352-0-51064000-1421430702_thumb.p

post-64352-0-99210500-1421430711_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Fernando
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο το παρέλειψα. Έχω την CM TX3 EVO. Έβαλα arctic silver 5 πάστα και στο site της εταιρείας αναφέρει οτι χρειάζονται κάμποσες ώρες λειτουργίας για να πιάσει την μέγιστη απόδοση αλλά πόσο να πέσει; 2-3 βαθμούς; Η ροή αερά πρέπει να είναι φυσιολογική, υπάρχει τρόπος να το ελέγξω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσες; Με συγχωρείς , κατάλαβα άλλο. Ακριβώς όπως το βλέπεις στη φωτό είναι φτιαγμένο. Τοποθετημένοι όλοι οι ανεμιστήρες, όπως αναφέρω επάνω. Εμπρός-πλάι εισαγωγή και πίσω-επάνω εξαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

39 βαθμοί είναι μια χαρά.

 

Εξάλλου σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία ότι ψήκτρα και να βάλεις δεν θα δεις διαφορά με περίπου 30 βαθμούς που έχει το κουτί σου κατά μέσο όρο..

 

Μέχρι 45-50 βαθμούς είναι ακόμα κρύοι οι FX :D  (και γενικός οι επεξεργαστές).

 

Eγώ το ανεμιστίρι το έχω βάλει στο minimum που μπορούσα (περίπου 800 rpm) και το έχω ρυθμίσει να ανεβάζει μόλις περάσει τους 50.. και σταθεροποιήται στους ~50 με ~850rpm

 

 

Εδιτ: σαν αποτέλεσμα έχω ησυχία και οι 50 βαθμοί είναι κυριλέ  B)

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανό πρόβλημα. Χρησιμοποίησα το HWmonitor και βλέπω οτι η θερμοκρασία ανεβοκατεβαίνει απο 23 έως 38 βαθμούς το ίδιο και το powers package απο 20W έως 54W.

To Vcore voltage παίζει απο 1000v έως 1450v και η συχνότητα του CPU απο 1404 Mhz έως 4150 Mhz !!!!! Βοήθεια!

Μάλλον κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις στο bios.

Έγινε επεξεργασία από Fernando
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει αρνητική επίδραση στη απόδοση του συστήματος; Για παράδειγμα, θα έχω fps drops στα παιχνίδια; είναι καλύτερα να τα απενεργοποιήσω;

Έγινε επεξεργασία από Fernando
Link to comment
Share on other sites

Έκανα stress test με Prime95 για μισή ώρα, πραγματοποιήθηκαν 4 τεστ τα οποία πέρασαν όλοι οι πυρήνες.

Η θερμοκρασία στο socket ήταν 53 βαθμοί και στο cpu core 41. Το vcore έδινε 1.28v έως 1.32v άρα λογικά όλα καλά. Θα κάνω κάποια στιγμή ένα μεγαλύτερο stress test κάμποσων ωρών αν και δε νομίζω οτι είναι απαραίτητο σε stock συχνότητα.


39 βαθμοί είναι μια χαρά.

 

Εξάλλου σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία ότι ψήκτρα και να βάλεις δεν θα δεις διαφορά με περίπου 30 βαθμούς που έχει το κουτί σου κατά μέσο όρο..

 

Μέχρι 45-50 βαθμούς είναι ακόμα κρύοι οι FX :D  (και γενικός οι επεξεργαστές).

 

Eγώ το ανεμιστίρι το έχω βάλει στο minimum που μπορούσα (περίπου 800 rpm) και το έχω ρυθμίσει να ανεβάζει μόλις περάσει τους 50.. και σταθεροποιήται στους ~50 με ~850rpm

 

 

Εδιτ: σαν αποτέλεσμα έχω ησυχία και οι 50 βαθμοί είναι κυριλέ  B)

Η αλήθεια είναι πως ο πλαινός ανεμιστήρας δουλεύει αρκετά ψηλά και ακούγεται αρκετά, αν του κατεβάσω στροφές, ησυχάζει, αλλά ανεβάζω θερμοκρασία 4-5 βαθμούς. 

Είμαι μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά έχω διαβάσει οτι η μέγιστη θερμοκρασία για τους fx 83xx είναι 61 βαθμοί και αυτό με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Kαλές είναι η θερμοκρασίες σου δεν έχεις κανένα θέμα και γύρω στους 55-60c να παίζεις για 24/7. Δεν υπάρχει λόγος να βασανίσεις την cpu σου με prime άλλο ίσα ίσα έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες μπορείς άνετα να κάνεις και oc στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα stress test με Prime95 για μισή ώρα, πραγματοποιήθηκαν 4 τεστ τα οποία πέρασαν όλοι οι πυρήνες.

Η θερμοκρασία στο socket ήταν 53 βαθμοί και στο cpu core 41. Το vcore έδινε 1.28v έως 1.32v άρα λογικά όλα καλά. Θα κάνω κάποια στιγμή ένα μεγαλύτερο stress test κάμποσων ωρών αν και δε νομίζω οτι είναι απαραίτητο σε stock συχνότητα.

Η αλήθεια είναι πως ο πλαινός ανεμιστήρας δουλεύει αρκετά ψηλά και ακούγεται αρκετά, αν του κατεβάσω στροφές, ησυχάζει, αλλά ανεβάζω θερμοκρασία 4-5 βαθμούς. 

Είμαι μαζί σου σε αυτό που λες, αλλά έχω διαβάσει οτι η μέγιστη θερμοκρασία για τους fx 83xx είναι 61 βαθμοί και αυτό με ανησυχεί.

 

Το "61 βαθμοί" δεν ισχύει..

 

Aπλά κατέβασε τους ανεμιστήρες όσο πάνε με target temperature τους 45-50 βαθμούς, όλες οι συγχρονίες μητρικές έχουνε τέτοια λειτουργία. Μόλις φτάσει τους 50 πχ βαθμούς θα ανεβάζει στροφές αυτόματα και στην ουσία θα σταθεροποιηθεί στους 50 με τις χαμηλότερες δυνατές στροφές (και θόρυβο) .

 

Ότι και να κάνεις από overclock (σε λογικά πλαίσια) δεν θα έχει κάποια διαφορά, θα κλειδώνεις στους 50 βαθμούς και όσο ανεβαίνουν οι επιδώσεις/συχνότητα θα ανεβαίνουν και οι στροφές των ανεμιστήρων για να κρατήσουν τους 50. Αυτά σε idle, όταν δουλεύεις σε 100% (πχ stress test) και οι ανεμιστήρες θα πάνε στο 100% και οι θερμοκρασίες πάνω από 50, το πόσο παραπάνω εξαρτάτε από το oc, την ψήκτρα, το κουτί κτλ.. Να ξέρεις πάντως ότι σε νορμαλ χρήση δεν θα φτάσεις ποτέ τις θερμοκρασίες που φτάνεις σε stress test..

 

Τέλος, οι 50 βαθμοί θεωρούνται υγιής θερμοκρασία για την μακροζωία του pc σου  :T:

 

 

ΥΓ: το max-suggested των 83xx είναι 65 αν δεν κάνω λάθος και στους 70 αρχίζει και κάνει throttle = κατεβάζει αυτόματα τις επιδώσεις (νομίζω μόνο συχνότητα αλλά δεν είμαι σίγουρος) για να μην κάνει ζημιά) οπότε αν τρέχεις στους 50 είναι σχετικά στο ρελαντί, και νομίζω μέχρι τους 35-40 οι μετρήσεις θερμοκρασίας έχουνε πολύ χάλια ακρίβεια και σταθερότητα οπότε δεν λένε και πολλά..

 

ΥΓ 2: κάτω των 45 δεν θα έτρεχα εγώ ποτέ έναν fx (εκτός αν οι ανεμιστήρες ήταν στο χαμηλότερο δυνατό, οπότε δεν περνάει από το χέρι μου  :rolleyes:) .. τζάμπα θόρυβος και σκόνη στο κουτί.. 

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.