Jump to content



Ασφαλης επιλογη για Network Authentication


def

Recommended Posts

Καλησπερα και καλο ΣΒ σε ολους , εχω ενα ρουτερ Sagem και καποιος μου κλεβει Ιντερνετ , μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη απ security Network Authenticution κωδικο αλλαξα.

Σας ευχαριστω για τον χρονον σας.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
διόρθωση τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε κ τα παιδιά παρακάτω, αν μας πεις το ακριβές μοντέλο (κοίτα το από κάτω σε καμιά ασημί συνήθως ταμπελίτσα) μπορούμε να σε "ασφαλίσουμε" με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επίσης πες μας πώς κατάλαβες ότι σου κλέβει κάποιος νετ. Έχεις τους default κωδικούς στο wifi σου; Όπως ήρθε από τον πάροχο;

Πέρα από τον καλό κωδικό στο wifi, υπάρχουν κι άλλες λύσεις.. και για να δώσεις πρόσβαση ΜΟΝΟ σε σένα και για να αποκλείσεις κάποιον άλλο. Ειδικά αν ξέρεις ποιος είναι αυτός (σαν συσκευή, όχι σαν πρόσωπο). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και συγνωμη για την αργοπορια το μοντελο ειναι SAGEM FAST ασπρο με συνδεση ΟΤΕ, στο αντιβαριους panda 2015 σου δειχνει ποιοι παιρνουν ιντερνετ απο το ρουτερ σου , και μου εδειχνε 2 ατομα με διαφορετικα ΙΡ

Στο Panda σου δειχνει ( Συσκευη - Διευθηνση Mac - Κατασκευαστη - Ημερομηνια Ωρα ) απο κει το ειδα

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις κάπως screenshot αυτό το παραθυράκι; Λέει τα ονόματα ή τον τύπο αυτών των συσκευών;

Οι ip τους είναι τύπου 192.168.xxx.xxx;;; Μήπως έχει συνδέσει άλλες συσκευές στο δίκτυο; Π.χ. εκτυπωτή, κινητά κ.λπ;; Καμιά φορά, ακόμα κι αν δεν είναι εκείνη τη στιγμή συνδεδεμένες συσκευές, δείχνει μια συσκευή που είχαμε συνδέσει πριν λίγο.. 

Μην αγχώνεσαι όμως, ακόμα κι αν όντως μπαίνει κάποιος άλλος, θα σου πούμε 2-3 βήματα κ θα κλειδώσεις καλύτερα το ασύρματό σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι κατω απο τα δικα μου στοιχεια ΙΡ-κατασκευαστη εχει αλλα αγνωστα , οταν ανοιγω δικες μου συσκευες π.χ κινητα αλλο λαπτοπ τα αναγνωριζει , το δικο του ειχε αλλα στοιχεια , εβαλα εναν αλλο κωδικο με γραμματα αριθμους συμβουλα και αλλαξα το wpa και προς το παρον ειναι ενταξει.

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα και το wpa σπάει με τα σωστά εργαλεία και γνώσεις, θα πρότεινα να βάλεις wpa2 και mac filtering. Το mac filtering ουσιαστικά είναι μία λίστα με διευθύνσεις mac οι οποίες επιτρέπεται να συνδεθούν στο ρούτερ. Επειδή κάθε υπολογιστής (ή καλύτερα κάθε κάρτα δικτύου) έχει ένα μοναδικό παγκοσμίως mac αυτό σημαίνει πως δηλώνοντας του τα pc που έχεις στο σπίτι, είσαι εξασφαλισμένος πως μόνο αυτά θα συνδέονται και κανένα άλλο. Αυτό βέβαια σημαίνει πως οποιοσδήποτε έρχεται στο σπίτι σου είτε δεν θα συνδέεται είτε θα πρέπει να μπαίνεις να δηλώνεις την mac του.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική θα μέναμε στο WEP για ασφάλεια, αφού οι noobs γείτονες δε θα ξέρανε πώς να το σπάσουν. 

Με ένα απλό σνιφάρισμα βλέπεις τι mac addresses κυκλοφορούν και ανάλογα προσαρμόζεις τη δική σου. Το WPA2 είναι το στάνταρ της εποχής. Άμα το σπάσει κάποιος, δε θα έχει πρόβλημα να προσπεράσει το mac filter.

Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ για να μην καταναλώνει τους όποιους πόρους καταναλώνει από το access point και για πρακτικούς λόγους (αν έχω επισκέπτη, αν αγοράσω νέα συσκευή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.