Jump to content



Απορροφητηρας σε σωλήνα φ100


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί τώρα φτιάχνω την κουζίνα μου και μάλλον το τζιμανι ο υδραυλικός μου την έκανε την παπαριά ,μου έχει αφήσει σωλήνα pvc για Απορροφητηρα η οποία περνάει μέσα απο τον τοίχο φ 100 , θέλω να ρωτησω αν μου δημιουργήσει πρόβλημα πχ να καεί η να μην τραβάει καλά γιατί είναι σαλοκουζινα 40 τ2 , επίσης όλοι οι Απορροφητηρες που έχω δει παντα αφήνουν φ 125 ενω ο δικός μου γιατί άφησε φ100, ξέρει κάτι που δεν ξέρω η αυτή είχε αυτή έβαλε το παιδι;

Έγινε επεξεργασία από black_sheep
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε τα specs του απορροφητήρα σου

εκει πιθανοτατα θα αναφερει την καταλληλη διατομη του σωληνα που θα πρεπει να χρησιμοποιηθει

απο οσα μου εχει πει γνωστος που εργαζεται σε εταιρια κλιματισμου/εξαερισμου

Φ100 και ακαμπτος pvc κιολας ειναι συνηθισμένη αιτια για ανεπαρκη λειτουργια απορροφητήρων

συνηθως το χρησιμοποιουν γιατι υπαρχει ηδη περισσευμα απο αλλες εφαρμογες.

εξισου σημαντικη για τη σωστη λειτουργια του παντως, ειναι κι η διαδρομη καθως και το πληθος των γωνιων 90 & 45 μοιρων

 

για σαλονοκουζινα θες το καλυτερο δυνατο imho, οποτε μην το αμελησεις εαν δεν θες να μυριζει ο καναπες σου κεφτεδακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 1,5 μετρο , ποσά κυβικά αέρα χρειάζομαι τώρα με την φ 100 για 45 τ2 , μήπως δεν θα πρέπει να πάρω πολύ δυνατό inline fan μήπως το καψω διότι όλοι οι απορροφητηρες βγάζουν σε φ125 και υπέρ θερμανθεί;

Link to comment
Share on other sites

Μας έχεις μπερδέψει!!! Απορροφητήρα ή εξαερισμό θέλεις να βάλεις. Γιατί στην κουζίνα μπαίνει απορροφητήρας πάνω από την ηλεκτρική κουζίνα για να τραβάει την κάπνα, που δεν έχει σχέση με τα τετραγωνικά του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί τώρα φτιάχνω την κουζίνα μου και μάλλον το τζιμανι ο υδραυλικός μου την έκανε την παπαριά ,μου έχει αφήσει σωλήνα pvc για Απορροφητηρα η οποία περνάει μέσα απο τον τοίχο φ 100 , θέλω να ρωτησω αν μου δημιουργήσει πρόβλημα πχ να καεί η να μην τραβάει καλά γιατί είναι σαλοκουζινα 40 τ2 , επίσης όλοι οι Απορροφητηρες που έχω δει παντα αφήνουν φ 125 ενω ο δικός μου γιατί άφησε φ100, ξέρει κάτι που δεν ξέρω η αυτή είχε αυτή έβαλε το παιδι;

μάλλον  για να βάλει f125  έπρεπε να σπάσει-τρυπήσει το τειχο, δεν μπορούσε, και άφησε το φ100 , είναι πολλά μέτρα ?? 

διάβασα παραπάνω για 1,5 μέτρο, δεν έχεις πρόβλημα !!

Μην φοβάσαι δεν καίγεται από την διατομή του σωλήνα αλλά από άλλες αιτίες !!!!  

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Φιλε μου δυστυχώς την πάτησες...

 

Συνδέθηκα για να απαντήσω εδώ μια και την έχω πατήσει και εγώ. 

 

Επιλέγουμε ΠΑΝΤΑ σωλήνα και τρύπα για τον αποροφητήρα Φ150 αντί για Φ125 που βάζουν ΟΛΟΙ. Μα ΟΛΟΙ.  

Ο δικός σου πήγε την μαλάκυνση ακόμη παραπέρα και σου έβαλε Φ100, προφανώς γιατί από κάπου του είχε ξεμείνει και είπε να γλυτώσει τα 10-15€. 

Και για 15€ εσύ τον ΠΙΝΕΙΣ για παντα με πολύ θόρυβο και αποροφητήρα που δεν δουλέυει σωστά.

 

Αυτοί οι 2.5 πόντοι διαφορά σημαίνουν ότι ο αποροφητήρας μας θα κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο και θα αποδίδει πολύ καλύτερα.

 

Για να δείτε για τί πραγμα μιλάμε:

Φ150 απόδοση 800 κυβικά αέρα την ώρα

Φ125 απόδοση 500 κυβικά αέρα την ώρα.

Φ100 απόδοση 300 κυβικά αέρα την ώρα. !!!

 

Πηγή Miele

http://www1.miele.de/ex/microsite/uk/da-planer/ratgeber/abluftfuehrung.html#durchmesser-abluftleitung

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.