Jump to content



To σύστημα αναγνωρίζει άλλον cpu απο αυτόν που έχω;


Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα τις 2 τελευταιες ημερες....δεν μου αναγνωριζει το συστημα σωστα τον επεκεργαστη μου!φοραω ι7 4770 και μου λεει πως φοραω ι7 2600 υπαρχει καποια λυση?

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

το μονο που εκανα ειναι να βαλω σημερα μια καρτα γραφικων gtx 780...τι μπορω να κανω γιαυτο?καποια λυση?η να κανω ενα φορματ?πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και με εχει ενοχλησει και παραλληλα ανησυχω! επισης στης nvidia εντοσ μου λεει 2600 cpu οποσ επισης και στο cpu-z!εχω ομως και υποψια πως ισως ειναι και η μπαταρια του motherboard!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εκανα ειναι να βαλω σημερα μια καρτα γραφικων gtx 780...τι μπορω να κανω γιαυτο?καποια λυση?η να κανω ενα φορματ?πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και με εχει ενοχλησει και παραλληλα ανησυχω! επισης στης nvidia εντοσ μου λεει 2600 cpu οποσ επισης και στο cpu-z!εχω ομως και υποψια πως ισως ειναι και η μπαταρια του motherboard!

Πολυ περιεργο. Εσυ εβαλες την 780? Οπως ειπε και ο Trexx μπαινουν σε διαφορετικα socket...

Το bios ποια cpu βλεπει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ο ιδιος εβαλα την καρτα γραφικων !μονος μου το στηνω το pc!εως πριν 2 μερες το λειτουργικο μου μου ελεγε ι7 4770 3.40ghz και ξαφνικα μου λεει 2600!ειδα καποια σχετικα βιντεο που προτεινουν  ypdate τα bios φυσικα δεν θελω να βαλω χερι!οποτε ψαχνω μια λυση και μου φαινεται ειναι το format!

Link to comment
Share on other sites

Στάσου ρε παιδί μου. Το format δε λύνει τα πάντα, ούτε είναι λύση ανάγκης. Στο bios μέσα, ποιο επεξεργαστή σου δείχνει πως έχεις;;

Ποια μητρική έχεις; Είναι παλιά; Ποιος ο λόγος να υποψιάζεσαι τη μπαταρία της;

Link to comment
Share on other sites

asrock z68 extreme 4 gen 3 ναι και μεσα χθες μου ελεγε τα ιδια...!ομως τωρα μιλαω με προγραμματιστη και μου λεει πως ειναι καποιο λαθος του συστηματος-bios...1,5 χρονο την εχω την motherboard αλλα υποψιαζομαι τα παντα! αναλυτικα: motherboard:asrock z68 extreme4 gen 3 gpu:asus gtx 780 cu 2 ram: corsair 8 gb power supply: corsair tx 750 ssd:ocz 128 gb κτλ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η μητρικη μου!!αλλα ο επεξεργαστης μου σιγουρα δεν ειναι ο ι7 2600!

 

Η μητρική σου ( και αν υποθέσουμε ότι έχεις i7) παίρνει αποκλειστικά τους εξής 4 cpu socket 1155: i7 2600 και 2600K και i7 3770 και 3770K. Αν μάλιστα πήρες μαζί και καινούρια τη mobo και τον cpu, τότε είναι ένας από τους πρώτους 2. O 4770 απλά δεν κουμπώνει.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας ξαναλεω μπροστα μου εχω το κουτακι του επεξεργαστη 4770! τον πηρα πριν 1,5 χρονο !!και μεχρι πριν 2-3 μερες το συστημα μου ελεγε 4770 απο χθες που εβαλα καινουργια καρτα γραφικων μου λεει 2600!

Link to comment
Share on other sites

Για να μου λυθεί η απορία και για να πιστέψω ότι δε τρολλάρεις :p

 

Μπορώ να έχω μία φώτο απο το εσωτερικό του pc σου; Να δούμε αν είναι όντως αυτή η μητρική;

Γιατί ρε αγορίνα δε κουμπώνει ο 4770 και να θέλεις σε αυτή τη μητρική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z68%20Extreme4%20Gen3/?cat=CPU

 


Η μητρική σου ( και αν υποθέσουμε ότι έχεις i7) παίρνει αποκλειστικά τους εξής 4 cpu socket 1155: i7 2600 και 2600K και i7 3770 και 3770K. Αν μάλιστα πήρες μαζί και καινούρια τη mobo και τον cpu, τότε είναι ένας από τους πρώτους 2. O 4770 απλά δεν κουμπώνει.
Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.