Jump to content



συνδεση switch σε δικτυο


emm_stra

Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακάτω τοπολογία που έχω σε ενα δίκτυο.

6 switch 24port managed 3com συνδέονται σε ενα 16port 3com managed.

Οι servers με διπλές κάρτες συνδέονται σε 2 από τα 6 switch.

Το δίκτυο είναι windows 2003 domain με 1 fileserver και 1 print server.

Στο 16αρι switch συνδέονται και 2 κτίρια μέσω οπτικής ίνας.

Όλα είναι καλά, αλλά έχω την απορία μήπως δεν λειτουργεί ικανοποιητικά το δίκτυο. Μήπως τα 6 switch να τα ένωναν μεταξύ  τους; ή να ειχα τους servers στο 16αρι; επίσης δεν καταλαβαίνω τι είναι το spanning tree και αν θα με βολευε να το εφαρμόσω;

Ευχαριστώ για οποία βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το  Spanning tree ( STP ) είναι ένα πρωτόκολλο δικτύου που εξασφαλίζει μια τοπολογία loop-free για κάθε είδος  γέφυρας Ethernet δίκτυο τοπικής περιοχής. Σκέψου το ως ένα δέντρο που η γέφυρα κρατάει βελτιστοποιημένη και ανεκτική σε σφάλματα  τη διαβίβαση δεδομένων . 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια υλοποίηση του στο δικό μου δίκτυο θα έδινε κάτι; πως θα υλοποιούνταν; ή ποια θα ήταν, αν μπορούσα να το πω έτσι, η βέλτιστη επιλογή συνδεσιμότητας των switch ;

Έγινε επεξεργασία από emm_stra
Link to comment
Share on other sites

Το stp έχει νόημα αν ενώσεις 2 switch με δεύτερο καλώδιο. Αν το κάνεις χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει το stp θα δεις τα φωτάκια να αναβοσβήνουν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. Επίσης αν οι διεπαφές στους σέρβερς είναι bridged πάλι πρέπει να τρέχει stp στις πόρτες που συνδέονται.

Αυτά μιλώντας γενικά και αόριστα. Για πιο συγκεκριμένες απαντήσεις πρέπει να δει κάποιος που γνωρίζει το stp το δίκτυο από κοντά και να σου προτείνει λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα switch ειναι 3com 2928 και 2916...

Νομιζω οτι το κανουν.

Αλλα, εχω μπερδευτει λιγακι... Ο τροπος που τα εχω συνδεδεμενα ειναι ενταξη? Μπορει να υπαρξει καλυτερος τροπος συνδεσης? Εγω τα εχω σε αστερα με κεντρικο το 16αρι... Μηπως να βαλω εκει τους servers???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα stackable συνδέονται απο πίσω σε σειρά με ενα καλώδιο που μοιάζει αρκετά στο HDMI. Δεν έχω συναντήσει διαφορετικό μέχρι στιγμής.

 

Όπως και να έχει, νομίζω οτι σαν αστέρας είναι εντάξει. Το ιδανικο θα επρεπε να υπαρχει κα STP σαν failover.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα stackable συνδέονται απο πίσω σε σειρά με ενα καλώδιο που μοιάζει αρκετά στο HDMI. Δεν έχω συναντήσει διαφορετικό μέχρι στιγμής.

 

Όπως και να έχει, νομίζω οτι σαν αστέρας είναι εντάξει. Το ιδανικο θα επρεπε να υπαρχει κα STP σαν failover.

ευχαριστω

την μια καρτα των servers αν την συνδεσω στο κεντρικο και την αλλη σε καποιοα απο τα υπολοιπα θα ειναι καλυτερα???

Link to comment
Share on other sites

εννοω αν θα ειναι καλυτερα για τους χρηστες..... Επειδη ολα τα switch επικοινωνουν με το κεντρικο, μηπως θα υπαρχει καλυτερη αποκριση απο τον file server???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.