Jump to content



~ Νέο PC ~ (Unlimited όριο σε €)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

 

Έχω το εξής μηχάνημα:

 

HAF932

Gigabyte 990FXA - UD3

AMD 1090T + Η100

16GB Vengeance

6970 2GB MSI

SSD Vertex 4

2+1,5tb HDD

850W Coolermaster PSU.

 

Γενικότερα όμως θέλω να το αλλάξω, και να πάρω ένα νέο ανανεωμένο. Είναι του 2010 ο υπολογιστής μόνο ο SSD (μπήκε το 2011/12 δεν θυμάμαι).

Πέρασαν 5 χρόνια κ 1 μήνας. Νομίζω πως αν και σήμερα δεν με έχει απογοητεύσει σε τίποτα, τα τρέχει όλα σφαίρα, θέλω να πάρω κάτι ακόμα πιο γρήγορο. Όσο περνάει ο χρόνος παλιώνει το PC, και χάνει την αξία του όλο και περισσότερο. Και λέω να πουλήσω κάποια αν όχι όλα εξαρτήματα απο αυτον τον υπολογιστή.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα PC με στόχο, την ταχύτητα στην απόκριση των προγραμμάτων, να ανοίγει πολύ γρήγορα τα 7άρια, και να μην έχει το παραμικρό Lag, και να είναι αθόρυβο και low energy.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνιδια, δεν παίζω καθόλου/ ούτε το AutoCad και τέτοια προγράμματα. Σκεφτόμουν να βάλω κάποιον διπύρηνο/τετραπύρηνο με γρήγορη απόδοση ανά Core και να τον κλοκάρω λίγο, να βάλω αρκετά γρηγορότερη RAM, και έναν αρκετα γρηγορότερο SSD.

Επίσης θέλω να το βάλω σε ένα κουτί μικρό να έχει USB 3, για να μπορώ να τον μεταφέρω εύκολα..

 

Η χρήση του με λίγα λόγια θα είναι Internet/Downloading/ και διάφορες απλές εφαρμογές.

Όριο στα χρήματα δεν έχω, αλλά θέλω να κρατήσει για καιρό.

 

Όσο για κάρτα γραφικών σκεφτόμουν κάποια απλά γρήγορη για να εκμεταλευονται οι Browsers.

Έγινε επεξεργασία από aris22gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζεις παιχνιδια, δε χρησιμοποιεις autocad κ συναφη προγραμματα....Κ τι κανεις με τον υπολογιστη δλδ??  :p

 

Καλυτερα να περιμενεις εφοσον δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Θελεις μικρο κουτι για να το μεταφερεις? Λογω δουλειας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για κατεβαστήρι\browsing αυτό που έχεις σου κρατάει άλλα 5+ χρόνια άνετα.

Για αυτή τη χρήση τι νόημα έχει ο γρηγορότερος ssd, καλύτερη vga, το o/c, η γρηγορότερη ram κλπ δεν καταλαβαίνω....

 

Την μεγαλύτερη μεταπωλιτική τους αξία τα εξαρτήματά του την έχουν χάσει ήδη.

Το energy consumption δεν έχει νόημα εφόσον τα ελάχιστα χρήματα που θα εξοικονομήσεις με τη χρήση που κάνεις, θα τα σκάσεις πολλαπλάσια για hardware.

 

Ρίχτου ένα format, πάρτου και ένα κουτί μικρότερο αφού το θες, και είσαι jet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

HAF932

Gigabyte 990FXA - UD3

AMD 1090T + Η100

16GB Vengeance

6970 2GB MSI

SSD Vertex 4

2+1,5tb HDD

850W Coolermaster PSU.

 

 

Από αυτά κρατάς

8GB Vengeance Υποθέτω έχεις 2x4gb

SSD Vertex 4

2+1,5tb HDD

τα υπόλοια τα πουλάς.

Διαλέγεις τι κουτάκι σου αρέσει. Αν θέλεις μικρό πρέπει να δείς micro atx ή mini itx μητρική. Μπορείς να βάλεις και έναν 2πύρηνο επεξεργαστή χωρίς OC κλπ.

Ένα μικρό τροφοδοτικό σε μέγεθος. Όχι μεγαλύτερο απο 600watt και όχι μεγαλύτερο σε μέγεθος απο 150cm βάθος.

Ότι και να πάρεις θα σε καλύψει αφού ούτε gaming κάνεις ούτε βαριά προγράμματα. Εσύ θέλεις για την χρήση που κάνεις 8gb ram έναν ssd και απλά μια καθαρή εγκατάσταση win 7 είτε ακόμα καλύτερα win8.1

Θα δείς την αλλαγή που θέλεις γιατί βαριέσαι απότι κατάλαβα απο το κουτάκι σου και απο το λειτουργικό που θα είναι φρέσκο. Κάρτες γραφικών και OC δεν θα δείς καμία διαφορά ούτε στο downloading ούτε στο internet.

 

Και επειδή αν κατάλαβα καλά έχεις scirocco.

Γιατί να δώσεις έναν σκασμό λεφτά για να βάλεις 3000 κυβικά μοτέρ στο αμάξι σου αφού πάνω απο 100km/h δε θα πάς ποτέ αλλά και το 0-100 δε θα το κάνεις ποτέ σε 4sec.

 

Βάλε win 8.1 φόρτωσε και chrome ή firefox. Ένα antivirus και τον torrent client σου και τελείωσες. Όλα τα άλλα πραγματικά είναι πεταμένα λεφτά και ότι και να βάλεις πάνω θα δείς διαφορά ελάχιστη. Άντε αν κάνεις raid 0 δύο ssd θα δείς διαφορά αλλά μπαίνεις σε άλλα λιμέρια που δεν είναι και τόσο αξιόπιστα αν σου χαλάσει ο ένας απο τους 2 ssd τα έχασες όλα. (Βέβαια και τώρα αν σου χαλάσει ο ssd είναι το ίδιο πράγμα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.