Jump to content



φίλτρα thunderbird


Recommended Posts

Στον Mozilla Thunderbird 31.4.0 έχω φτιάξει κάποια φίλτρα σε έναν IMAP yahoo.com λογαριασμό.

Το φίλτρα αυτά, όταν ξεκινάει ο Thunderbird:

 

α. άλλα εκτελούνται και άλλα όχι

 

ή μπορεί

 

β. αυτά που εκτελούνται στη μία εκκίνηση, μπορεί να μην εκτελούνται σε κάποια άλλη, και αυτά που δεν εκτελέστηκαν σε κάποια εκκίνηση σε μία άλλη να εκτελεστούν.

 

Φυσικά, τα φίλτρα αυτά έχουν να κάνουν με folders. Έχω φτιάξει κάποια folders ώστε, ανάλογα με τον αποστολέα να πηγαίνουν στο αντίστοιχο folder.

Όταν, όμως, πάω να κάνω manually την εκτέλεση του κάθε φίλτρου, το κάθε φίλτρο εκτελείται κανονικά, και τα mails κατατάσσονται όπως θέλω.

 

Κάποια ιδέα/βοήθεια;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε δεξι κλικ σε καθε φακελο πατα ιδιοτητες και κοιτα αν ειναι τσεκαρισμενο κατα τη ληψη μηνυματων να γινεται ελεγχος του φακελου.

 

εναλακτικα μπορεις αφου ειναι imap λογαριασμος να φτιαξεις τα φιλτρα στο web interface του yahoo και να ερχονται κατευθειαν αρχειοθετημενα απο τη yahoo.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς εάν είναι τσεκαρισμένο αυτό που έχω στο κόκκινο πλαίσιο, δεν είναι σε κανέναν φάκελο που έχω φίλτρο:

 

309qarm.jpg

 

Έτσι εγκυκλοπαιδικά, πώς επιδρά αυτό στα filters και θα λύσει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είμαι ακόμη 100% σίγουρος, αλλά πρέπει να συμβαινει το εξής:

 

επειδή έχω τον ίδιο λογαριασμό καί στο κινητό καί στον thunderbird, διαβάζω πρώτα τα περισσότερα mails στο κινητό, και στη συνέχεια, επειδή αυτά τα mails έχουν γίνει read, ο thunderbird τα πηγαίνει στο συνολικό inbox, χωρίς να εκτελεί τα φίλτρα.

 

Αντίθετα, αν μου έρθουν κάποια mails, και δεν τα έχω διαβάσει στο κινητό, αν ανοίξω πρώτα τον thunderbird να τα διαβάσω, τα ταξινομεί με βάση τα φίλτρα.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει. Το έχω παρατηρήσει κάποιες ημέρες, αλλά θέλει ένα διάστημα ακόμη παρακολούθηση.

 

Αν έχει κάποιος άλλος το ίδιο setup (λογαριασμό καί στο κινητό καί στο thunderbird), έχει διάθεση και χρόνο, ας κάνει το ίδιο πείραμα, να δούμε αν είναι έτσι, και να μας φύγει η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.