Jump to content



Αναζήτηση σπιτιού στο Ηνωμένο Βασίλειο


sokinsohim

Recommended Posts

Ζητάω όμως κάποιο έγγραφο για το που κατατέθηκε το deposit?

Για δουλειά τώρα τελειώνω την "Οργάνωση κ Διοίκηση Επιχειρήσεων" στην ΑΣΟΕΕ αν κ μπορεί να έχω 1 ή 2 μαθήματα για Ιούνιο.

Χωρίς πτυχίο μπροστά μπορώ να βρω κάτι πολύ entry/junior office oriented job για να λειτουργήσει κ ως προϋπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το όμως το link γιατί διαπιστώνω ότι κοιτάς να μαζέψεις πληροφορίες με το "word of mouth" αλλά έτσι ΔΕΝ λειτουργεί τόσο η Αγγλία.

 

Πολλές πληροφορίες είναι online. Συνήθως από sites της κυβέρνησης (όπως καλή ώρα, σου έδειξα πριν). Ενώ άλλες, τις βρίσκεις στα sites των εταιριών, ή απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο την γραμματεία τους. Εναλλακτικά μιλάς/επικοινωνείς με αστυνομικές αρχές αν θες να ρωτήσεις πχ για υποθετικό πρόβλημα (αυτό με το binding contract κτλ κτλ).

 

Για δουλειά τώρα υπάρχουν τα άπειρα και οι άπειρες επιλογές αλλά προϋποθετεί ψάξιμο και commuting (αποστάσεις). Αν ψαχτείς αρκετά και σωστά, τότε όλο και κάτι θα βρεις. Μην παίρνεις στο λαιμό σου ότι χωρίς πτυχίο δεν θα βρεις κάτι. Έχω γνωρίσει Καναδέζα που βρήκε δουλειά ως project manager χωρίς πτυχίο. Γενικά στέλνε παντού για να πάρεις εμπειρία με βιογραφικά/συνεντεύξεις και feedback.

 

Όλα σχεδόν λειτουργούν ως "εργασιακή εμπειρία". Ακόμα και ο εθελοντισμός.

Γενικά στέλνε παντού και ανα δυο μέρες ξέρω γω, κάνε update τα cover letter και cv.

 

Μην μπλέξεις με τελειομάνεια. Αυτό το πρόβλημα είχα εγώ και δεν με ωφέλησε ιδιαίτερα.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι τα sites εργασίας είναι πάρα πολλά. Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με όλα, αλλά με όσα βλέπεις ότι έχεις ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το όμως το link γιατί διαπιστώνω ότι κοιτάς να μαζέψεις πληροφορίες με το "word of mouth" αλλά έτσι ΔΕΝ λειτουργεί τόσο η Αγγλία.

Πολλές πληροφορίες είναι online. Συνήθως από sites της κυβέρνησης (όπως καλή ώρα, σου έδειξα πριν).

Η αλήθεια είναι πως έχω ξεκοκαλησει το gov.co.uk κ πολλά άλλα σάιτ για πληροφορίες απλά κάποια πράγματα που ρωτάω εδώ είναι για διευκρινήσεις από άτομα που μπορεί να έχουν περάσει αυτή την διαδικασία ρε συ.

Φυσικά όλα είναι στο νετ κ από ότι έχω δει είναι πολύ πιο οργανωμένα σε σχέση με την Ελλάδα.

Τώρα για τα έγγραφα (Όχι διαβατήριο/ταυτότητες) που θα μου χρειαστούν στην πορεία πια είναι απαραίτητα? Θα πρέπει να τα μεταφράσω όλα?

Πχ.πιστοποιητικό γεννήσεως, έγγραφα της πρακτικης άσκησης κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Δουλεια γραφειου βρισκεις χωρις πτυχίο πιστευω ανετα.

Ανετα εννοω οτι δεν θα κολλησουν στο οτι εχεις πτυχιο. Θελει αρκετο ψαξιμο και ισως τυχη.

 

Μπορεις επισης μολις ερθεις και παρεις το national insurance number να πας να γραφτεις στο job centre και να κανεις αιτηση για "επιδομα ανεργιας" και ισως και επιδομα για σπιτι.

Εγω ειχα παρει το πρωτο που ηταν καπου 11 λιρες τη μερα νομιζω, που σημαινει το φαγητο σου δωρεαν.

 

Απλα καλο ειναι να μην πεις οτι εχεις partner γιατι παιζει να συμψιφιζονται τα εσοδα σας.

 

Και οταν γραφτεις εκει θα πρεπει να πηγαινεις καθε 15 μερες να τους λες οτι ψαχνεις για δουλεια και να τους παρουσιαζεις ενα χαρτακι που θα εχεις γραψει οτι εχεις κανει απο 3 αιτησεις τη βδομαδα. Απλα πραγματα δλδ. Γενικα σε βοηθανε πολυ εκει και να βρεις δουλεια κλπ. Εμενα μου ειχαν κανει προταση να παω να μαθω να οδηγω κλαρκ και ειχα κανει και αιτηση για κατι πιστοποιησεις cisco και ccna που κοστιζαν απο 2-3 χιλιαρικα η καθε μια, αλλα ξενικουσαν Οκτωβρη και ηταν Γεναρης τοτε ακομα. Θα τις εκανα δωρεαν, αλλα βρηκα δουλεια τελη Φλεβαρη και δεν μπορουσα να τις κανω δωρεαν μετα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα έγγραφα (Όχι διαβατήριο/ταυτότητες) που θα μου χρειαστούν στην πορεία πια είναι απαραίτητα? Θα πρέπει να τα μεταφράσω όλα?

Πχ.πιστοποιητικό γεννήσεως, έγγραφα της πρακτικης άσκησης κτλπ

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα σου χρειαστεί. Εξαρτάται από τον τομέα/εταιρία/κτλ.

Κράτα τα όλα αν θέλεις. Δεν νομίζω να χρειαστείς τα περισσότερα.

 

Τα βασικά που ζητάνε συνήθως είναι NIN (National Insurance Number) και βίζα (που εμείς δεν χρειαζόμαστε). Ούτε 500 πτυχία, ούτε πιστοποιητικό γέννησης/θανάτου/πότε-έκανα-διακοπές/πότε-κατούρησα, ούτε πτυχίο γλωσσομάθειας και λοιπές φανφαρες. Ενδεχομένως σου ζητήσουν (για παράδειγμα) να δείξεις το πτυχίο ιατρικής αν δηλώσεις γιατρός, ή θα αναγκαστούν να σε απολύσουν αν πεις ψέμματα ότι έχεις εμπειρία ως δικηγόρος.

 

Ακραία παραδείγματα αυτά, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ενδιαφέρονται, εφ'όσον (α) μπορείς να κάνεις τη δουλειά, (β) θέλεις να κάνεις τη δουλειά, και (γ) ταιριάζεις στη κουλτούρα του γκρουπ/εταιρίας. Προτιμούν όλα να λειτουργούν ομαλά χωρίς πολλά πολλά flames ή δράματα και όλοι να κάνουν την δουλειά τους. Αλλά για τις θέσεις που κοιτάς, δεν θα σε ζαλίσουν με τα "θέλουμε απολυτήριο γυμνασίου/λυκείου, πτυχία αγγλικής/γερμανικής, αλλά τελικά-θα-σε-προσλάβουμε-επειδή-έχεις-θείο-τον-ωνάση"

 

Τα έγγραφα πρακτικής άσκησης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Αν λες για συστάση (reference), ναι θα χρειαστεί κάποια στιγμή και πρέπει να το έχεις. Αν είναι τίποτα έγγραφα κατά τη διάρκεια της πρακτικής, δεν νομίζω να χρειαστεί.

 

 

Οι δικές μου περιπτώσεις ενοικίου ήταν με τραπεζικό λογαριασμό και με μετρητά. Σε καμία περίπτωση δεν είχα πρόβλημα να πάρω το deposit πίσω.

Αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα πέσεις θύμα ατυχίας, οπότε όλα με δική σου απόφαση κι ευθύνη.

 

Τα sites στα είπα για να ξεκινήσεις από τώρα την "εξάσκηση" αγγλικών. Το θέμα είναι να μιλάς/κατανοείς στην άλλη γλώσσα και αυτό δεν γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη (εκτός αν έχεις ήδη αφιερώσει μέρος της ζωής σου να επικοινωνείς με άλλη γλώσσα οπότε η μετάβαση γίνεται ευκολότερη).

 

Μην ανησυχείς πάντως. Τα πράγματα είναι πιο χαλαρά από ότι δείχνουν. Κάτι σαν τους κανόνες καθαριότητας που έλεγες πριν, χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Τελικά για μετάφραση θα πάω μόνο πιστοποιητικό γεννήσεως κ οικογενειακής κατ. Αναλυτική από την σχολή κ τα references από την πρακτική στην τράπεζα.Τα υπόλοιπα δεν νομίζω να μου χρειαστούν απλά θα τα έχω μαζί μου.

Στην εφορία κάνουμε καμία ρύθμιση πριν φύγουμε αν κ δεν έχω κανένα εισόδημα κ περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου?

Link to comment
Share on other sites

Του χρόνου θα ζητήσεις πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από την αγγλική εφορία για το οικονομικό έτος 2015. Επίσης στο έντυπο αποφυγής διπλής φορολογίας θα συμπληρώσεις τα στοιχεία 2 φορές για να δώσεις ένα στην ελληνική και ένα στην αγγλική εφορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σπίτι το κλείσαμε κ υπογράψαμε ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά τι προτείνετε για το συνάλλαγμα συνήθως? Στο sell price calculator της Barclays μου βγάζει 0.77£/€ ενώ εδώ 0.723£/€ τόση μεγάλη διαφορά?

Έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις το συνάλλαγμα? Θες να σηκώσεις λεφτά από ελληνικό λογαριασμό? Εγώ που το είχα ψάξει πιο πολύ ανέφερε να πληρώνω κατευθείαν με την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις το συνάλλαγμα? Θες να σηκώσεις λεφτά από ελληνικό λογαριασμό? Εγώ που το είχα ψάξει πιο πολύ ανέφερε να πληρώνω κατευθείαν με την κάρτα

Για το ξεκίνημα να πάρω κάποια χρήματα μαζί μου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σπίτι το κλείσαμε κ υπογράψαμε ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά τι προτείνετε για το συνάλλαγμα συνήθως? Στο sell price calculator της Barclays μου βγάζει 0.77£/€ ενώ εδώ 0.723£/€ τόση μεγάλη διαφορά?

Έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα?

 

Αν ισχύει η τιμή 1€= 0.77£ (που δεν νομίζω ) τοτε παρτα απο εκει. Αυτη τη στιγμη η ισοτιμια ειναι 0.738 περιπου. Γενικα εχει πεσει το ευρω απο τις αρχες Δεκεμβρη που ηταν περιπου 1ε = 0.79 παουντ.

 

Για μεταφορες εχω χρησιμοποιώ το transferwise.com  ( https://transferwise.com/u/58c7a9 εχω βαλει referer αμα θες ),

για να γλιτώσω απο προμήθειες της τράπεζας.

 

Οτι και αν κανεις απεφυγε τα ανταλλακτηρια στα αεροδρομια γιατι τσεκουρώνου!

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα την καρτα της Εθνικης τραπεζας και πληρωνα με αυτη! Δε συμφερει να αλλαξεις λεφτα και να εχεις μετρητα νομιζω. Ουτως ή αλλως παντου με καρτα μπορεις να πληρωσεις.

Επισης συμφερει να φερεις παλι την καρτα σου και να σηκωσεις χρηματα απο ΑΤΜ εδω, απλα μιλα με την τραπεζα σου να δεις τι χρεωνουν για αναλληψη, γιατι εγω ειχα και Πειραιως και κρατουσαν πιο πολλα απο Εθνικη πχ.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει η Barclays έτσι λογαριασμούς?

 

Γιατί εμένα που με ενδιέφερε για το Web-Banking της περισσότερο με είπαν το λιγότερο 3 χρόνια κάτοικος Αγγλίας.

 

Από 2-3 περιπτώσεις που έχω ακούσει, ναι. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι από υποκατάστημα σε υποκατάστημα.

Δοκίμασε σε άλλη τράπεζα, τόσες έχει.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Από 2-3 περιπτώσεις που έχω ακούσει, ναι. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι από υποκατάστημα σε υποκατάστημα.

Δοκίμασε σε άλλη τράπεζα, τόσες έχει.

με ενδιαφέρει η barclays για τον λόγο που αναφέρω, λογαριασμό άλλον έχω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.