Jump to content



Gskill Ripjaws 1600 O.C


Recommended Posts

 Καλησπέρα παιδιά .

   Στο συστημά μου φοράω 2 G.skill ripjaws 4GB ( 2 x 4GB ) 1600 MHZ με XMP cl9.9.9.24 . Ανοιγω αυτο το θέμα με την προτροπή του captain TASOS να δούμε αν μπορούμε και πόσο να τις ζορίσουμε για καλύτερα benchmark αποτελέσματα στο HWBOT. 

   Καταρχήν να πώ οτι έχω δοκιμάσει επιτυχώς αρκετούς συνδιασμούς  . Δεν ξέρω ποιος είναι ο βέλτιστος συνδριασμός για την επίτευξη καλύτερων score . π.χ εγω προσπαθώ να δώ ποια έιναι η μέγιστη συχνότητα που μπορώ να τις πάω με το xmp ενεργοποιημένο αναλογα πάντα και σε τι BCLK θα παίξω τη cpu .   θεωρώντας οτι διατηρώντας το cl9 θα έχω καλύτερα αποτελέσματα . Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλέυουν τα divider και πώς αυτορυθμίζεται η mobo ,αλλα εχω παρατηρήσει οτι δεν έχω τεράστια διαφορά στην απόδοση αν ανεβάσω to BLCK π.χ στα 105 και πάει μόνη της η μνήμη στα 1680 ή αν παίζω σε υψηλά BLCK π.χ 120 και καρφώσω τη συχνότητα σε καποια κοντινη συχνοτητα 1685-1690 κ.τ.λ 

   με BLCK στα 100  μια φορά το κάρφωσα στα 1800 και πήγε με cl11 αλλα δεν ήξερα αν τις ζορίζα πολύ και δεν έτρεξα κάποιο benchmark να δώ 

     Γενικά ξέρω οτι η g.skill είναι σκυλιά αλλά μπορώ να τις φτάσω στα 1866 me cl9 .χ ; ή θα τις ψήσω ;

 

    Αυτο που εννούσα TASOS στην κουβέντα μας περι hardware limitation είναι οτι είδα στο XTU rank και στο MaxMemm Read Bandwith   του διαγωνισμού οτι όσοι είχαν καλύτερα αποτελέσματα απο εμένα είχαν σίγουρα ram sta 2100-2300 κ.τ.λ

    Αν έχεις να προτείνεις κάποια timings - settings γενικότερα για το σύστημα μου να δοκιμάσω πες μου . Η cpu σηκώνει αρκετά .

 

Επισυνάπτω και φωτό :

 

20150211_163224_zpsqnyexif8.jpg

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορει να σου πει καποιος timmings και να δουλεψουν αυτοματα στο συστημα σου.

Θα πρεπει να εχει το συστημα σου στα χερια του για καμποσο καιρο για να το κανει αυτο.

(θεμα τυχης αν δουλεψει).

Για αρχη βαλε default επεξεργαστη..oμοιως και ring bus και καλο θα ηταν να ξερεις και τις τασεις.

Αφου θες bandwidth ξεχνας timmings...χαλαρωσε τα βαλτα 11αρια μη πω και 12αρια.(δωσε μποσικα στο trfc παντως).

Αν παιζεις με 9αρια στα 1600 με 1.5 μαλλον θα πιασεις τα 2133. Tαση μη φοβηθεις να φτασεις και 1.65 (και παραπανω αναλογα τα κεφια σου). ..Βαλε ενα ανεμηστηρα ομως. Για benching δεν θα εχεις θεμα.

Δοκιμαζε διαιρετες σταδιακα..μη πας να bootareis με 2133 αμεσως.

Γενικα οτι κανεις θα το κανεις σταδιακα ξεκινωντας απο 1600.

Oταν και αμα bootareis @2133 ανεβασε ρολογια στο cpu και σταδιακα στο ring bus.

Για μεμορυ/rendering το θες και αυτο ψηλα. Oσο σε αφησει ο imc με τις μνημες @2133. Aν εχεις χασει καμποσο απο cpu θα πρεπει να κανεις ενα συμβιβασμο ωστε να μη χανεις εντελει απο cpu οcing .Αν και κομματακι δυσκολο για τα 2133 μαλλον.(Mαλλον δεν θα χασεις απο οcing δλδ)

Στο περιπου ενα γρηγορο google ..αλλα δεν δοκιμασε πανω απο 9αρια..

http://www.overclockersclub.com/reviews/gskill_ddr3_1600_8gb/3.htm

υ,γ

Προφανως στα πολυ χονδρικα...απο σενα εξαρταται πλεον να βρεις τα οποια ορια..

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορει να σου πει καποιος timmings και να δουλεψουν αυτοματα στο συστημα σου.

Θα πρεπει να εχει το συστημα σου στα χερια του για καμποσο καιρο για να το κανει αυτο.

(θεμα τυχης αν δουλεψει).

 

.....

Στο περιπου ενα γρηγορο google ..αλλα δεν δοκιμασε πανω απο 9αρια..

http://www.overclockersclub.com/reviews/gskill_ddr3_1600_8gb/3.htm

υ,γ

Προφανως στα πολυ χονδρικα...απο σενα εξαρταται πλεον να βρεις τα οποια ορια..

 

 

Sorry

 

Αλλά έχουμε θεματάκι εδώ , (δέν φταίς εσύ) αλλά η G.Skill άλλαξε τα τσιπάκια στις συγκεκριμένες μνήμες.

Οπότε όλα τα review (της εποχής τους) που βρίσκεις στο νέτ , δέν ισχύουν.

 

Για αυτό το λόγο έγραψα παραπάνω για Micron τσιπάκια.

 

Θέλει ψάξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   Καλα μαγικές λύσεις δεν περίμενα . Αν είχε στόμα το pc να μιλήσει απο τα reset που έχει φάει θα με έβριζε . θα αφιερώσω χρόνο και υπομονή . Κάτι θα καταφερουμε . Απλα δεν έχω πολύ ασχοληθεί με το θέμα μνήμες . Παλιά με τον quadcore μνήμες - cpu πηγαίναν μαζί οπότε τα όρια ήταν σφιχτά . Τωρα αυτα τα κανούργια διαόλια  ( αναφέρομαι σε mobo και cpu )  έιναι αλλού παπά ευαγγέλιο . Τραβάνε πείραγμα . Αυτο που δεν  ξέρω είναι  αν αξίζει τοσο πολύ το πείραγμα στις ram  για τα bench ή αν θα μου προκαλέσουν μεγαλύτερη αστάθεια  .  Ασε που έχει η motherboard χίλιες δυο ρυθμίσεις που δεν έχω ιδέα τι κάνουν . οπότε αυτα είναι όλα auto .

     Απλα oi guru του θέματος σου πετάνε ενα hint και τσουπ πάς ένα στάδιο παραπάνω . Αν π.χ ο tasos μου πεί απο εμπειρία οτι τα τσιπάκια σου είναι μεχρι 1800 max . Μην πιέζεις να βγάλεις άλλο απο αυτά , με βοηθάει να φτάσω τις ram μέχρι ένα σημείο και να επικεντρωθώ στη cpu που έχει ζουμί .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δέν υπάρχουν και πολλές ελπίδες.

Τα συγκεκριμένα στικάκια με αυτά τα τσίπ (κατά 90% Micron D9MGJ ή D9MNL) δέν κάνουν για o/c

 

Εχούν χαμηλή ανταπόκριση στο επιπλέον ρεύμα και δέν μπορούν να κρατήσουν σφιχτά timings.

 

Δέν ξέρω τι δοκιμές μπορεί να έχεις κάνει μόνος σου , αλλά εγώ καθαρά θεωρητικά και χωρίς προσωπική εμπειρία με αυτά τα Micron ... θα σου έδινα σαν γενική εικόνα την εξής :

 

Τάση δοκιμών 1,60 έως 1,65 volt (χωρίς φόβο)

 

Πιθανοί στόχοι.

 

Για σφιχτά

1600 9-8-8-24 1T

 

Για χαλαρά

1866 10-10-10-27 1Τ

 

Για θαύμα

2000 11-11-11-31 2T

 

*Δέν μπουτάρεις ποτέ στα Windows άν δέν έχεις δοκιμάσει έστω και στα βασικά σημεία της μνήμες σου.

που σημαίνει ότι φτιάχνεις usb στικάκι με memtest και τρέχεις τουλάχιστον το test 5.

http://www.memtest.org/download/5.01/memtest86+-5.01.usb.installer.zip

 

**Αν δέν ξέρεις να κάνεις training μνημών στη μητρική σου , άστην στο auto.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χαλαρα το πιασαμε για πλακα . Ποσταρα ηδη scores σε maxmemm και XTU .Μεγαλη διαφορα στο score . Κριμα που το φοβηθηκα.θα ειχα ανεβει πανω απο την 20αδα στο rookie challenge . Για πιο πανω θα το παω πιο χαλαρα . Θα το πηγαινω σκαλι σκαλι και σε καθε σταθερη ρυθμιση στις μνημες θα ανεβαζω και cpu να βλεπω μεχρι που μπορει να παει .Παντως μου αρεσει πολυ η ρυθμιση αυτη . Αν αφησω τις μνημες στα 1866 στα 1.65v για everyday use λετε να τις κλαψω συντομα ;

Link to comment
Share on other sites

Παιξε πρωτα με τις μνημες και αφου δεις τι κανουν ολοκληρωτικα αποφασιζεις επειτα.

Απο 1600 με 9αρια και 1.5v μου κανει εντυπωση αν θελει 1.65 για 10αρια στα 1866.

Χωρις να ξερω βεβαια κατι παραπανω για τις μνημες σου.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλαρα το πιασαμε για πλακα . Ποσταρα ηδη scores σε maxmemm και XTU .Μεγαλη διαφορα στο score . Κριμα που το φοβηθηκα.θα ειχα ανεβει πανω απο την 20αδα στο rookie challenge . Για πιο πανω θα το παω πιο χαλαρα . Θα το πηγαινω σκαλι σκαλι και σε καθε σταθερη ρυθμιση στις μνημες θα ανεβαζω και cpu να βλεπω μεχρι που μπορει να παει .Παντως μου αρεσει πολυ η ρυθμιση αυτη . Αν αφησω τις μνημες στα 1866 στα 1.65v για everyday use λετε να τις κλαψω συντομα ;

 

Το έχεις καταλάβει ότι ξεκινάς διαδικασία trial and run.

Αν το κάνεις κέφι , θα περάσει η ώρα σου ευχάριστα ... διαφορετικά θα είναι παίδεμα.

 

ΜΗΝ πειράζεις και τη cpu σου ταυτόχρονα , γιατί όταν θα βαρέσεις τοίχο ή errors ... θα αναρωτιέσαι τι από τα δύο "έσκασε".

 

Μήν φοβάσαι για τάσεις μέχρι και 1,775 volt. για benchmarks.

 

1,65 volt για 24/7 είσαι μιά χαρά.

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι ξεκινάω trial and run . Αλλα μέχρι τώρα οτι βάζω τρέχει νεράκι .

Πρώτα πειράζω ram , δοκιμάζω , τρεχω benchmark  και μετά ανεβάζω cpu και μετά τρέχω benchmark και με τα 2 μαζι

Τα 2000 τα έπιασε στα timings που μου είπες οποτε το θαύμα έγινε και πήγαμε και παραπάνω:

Εβαλα για καλό και κακό τέρμα τα φουφούρια του κοθτιού , τέρμα την noctua για να τραβάει το ζεστο αέρα απο τη ram  ,timings άφησα ίδια με πρίν και volt δεν πείραξα παραπάνω και χωρίς κίχ  2133 :

 

ram2133-4800_zps0lvrwxpr.png

 

παραπάνω δεν το πάω . Υπάρχει πρόγραμμα που να βλέπει temp της ram ;

Έγινε επεξεργασία από npetras
Link to comment
Share on other sites

με τετοιο trfc θα πει και αλλο.. :p

Kατεβασε μια το taiphoon burner μπας και λεει τι τσιπακια φοραει..

Αν εχεις ακομα 1.65 εισαι μια χαρουλα με τα 2133:p

Aπλα για να εισαι σιγουρος για 24/7 ..περα απο μεμτεστ εχε και εναν ανεμηστηρα και δεν θα παθει τιποτα.Η ταση δεν ειναι τιποτα, αν μπορεις να τις ψυχεις ακομα καλυτερα.

Ring bus πανω απο 4200 δε παει?

Link to comment
Share on other sites

Παει πανω απο 4200.απλα εγω το εχω σαν σημειο ασφαλειας. Το προγραμμα που μου ειπες δεν γραφει κατι . Undefined γραφει στα πιο πολλα. Καλα ειναι. Εχω να παιξω με αρκετα τωρα. Ευχαριστω guys .

Link to comment
Share on other sites

Στα settings που έχεις καταλήξει , και χρησιμοποιείς , τρέξε ένα superpi 32M.

Αν το ολοκληρώσεις επιτυχώς , σημαίνει ότι είσαι 99% stable.

 

Οι ξένοι (και μάλιστα άτομα ψαγμένα με μνήμες) έγραφαν ότι τα συγκεκριμένα s/n μνημών πάνε μέχρι 2000 CL10 και ελάχιστα φτάνουν στα 2133.

 

Μάλλον θα τους διαψεύσουμε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

με τετοιο trfc θα πει και αλλο.. :p

Kατεβασε μια το taiphoon burner μπας και λεει τι τσιπακια φοραει..

Αν εχεις ακομα 1.65 εισαι μια χαρουλα με τα 2133:p

Aπλα για να εισαι σιγουρος για 24/7 ..περα απο μεμτεστ εχε και εναν ανεμηστηρα και δεν θα παθει τιποτα.Η ταση δεν ειναι τιποτα, αν μπορεις να τις ψυχεις ακομα καλυτερα.

Ring bus πανω απο 4200 δε παει?

 

Το trfc στο 171 είναι λίγο ψηλά , αλλά δέν είναι και τραγικό.

Ούτως η άλλως στο ψάξιμο είμαστε , θα τα δούμε όλα αυτά κομμάτι-κομμάτι.

 

Κάτσε να έχουμε ένα μπούσουλα , πού περίπου κυμαίνονται αυτές οι μνήμες.

 

Software που να διαβάζει τον τύπο των chip που φοράει μιά μνήμη , δέν υπάρχει.

Γιατί το software απλά διαβάζει το spd ... και θα πρέπει ο κατασκευαστής να το έχει γράψει εκεί μέσα.

Πράγμα που δέν συμβαίνει ποτέ.

 

Συνήθως γράφουν μόνο την επωνυμία της εταιρείας (π.χ. G.Skill) και πολύ σπάνια την επωνυμία του κατασκευαστή των ram chips (π.χ. Micron)

Τον τύπο-μοντέλο των Micron που φοράνε , δέν το γράφουν ποτέ.

 

Μόνο με άνοιγμα της μνήμης , ξέρουμε επακριβώς , τί μας γίνετε.

 

Τουλάχιστον , με τις G.Skill έχουμε τη δυνατότητα να αποκρυπτογραφούμε το serial number του barcode και να ξέρουμε έκ των προτέρων , τί τσιπάκια φοράει η κάθε μνήμη τους.

 

Υπάρχει σχετικό πόστ , στο παλιό μου φόρουμ , στο overclockers.gr

http://www.overclockers.gr/vbull//showthread.php?t=31246

 

Υπομονή , σε λίγο καιρό , θα μεταφερθούν και στο φόρουμ μας , εδώ (αυτά και πολλά άλλα).

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τhanks. Με μόνη την αλλαγή από 1600 σε 1866 και κρατώντας την τάση στα 1.5v παίρνω (αυτόματα) 9-11-11-34 σε timings και διατηρώντας το 1T. Εικάζω λοιπόν ότι θα παίξουν 1866ΜΗz cl9 1Τ με 1.65v. Το στοκ τους είναι 1600MHz cl10 1.5v. Xρειάζονται δοκιμές βέβαια, όταν βρω χρόνο θα το ψάξω αναλυτικά και θα ενημερώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπό έχω βρει με τις μέχρι τώρα δοκιμές :

 

stable : 1866 10-10-10-27 1Τ και τα επιασε και με 1.5 v

 

unstable : 1866 με cl9 και 1.65v δεν καταφερα να το κάνω ουτε να μπουτάρει με διαφορους συνδιασμούς . θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα

 

stable : 2133 11-11-11-31-150-2Τ ( καρφωτές ρυθμίσεις ) superpi 32M OK !

 

stable  :2200 11-13-13-35 177 - 2T  (αυτοματες ρυθμίσεις )superpi 32M OK !

 

Τα ενλόγω screenshots

 

2133-1_zps2mkmqz0p.png 2200-1_zps0kbbf5iz.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.