Jump to content



Gskill Ripjaws 1600 O.C


Recommended Posts

ΕΒάλα και δούλεψε  2133 10-11-10-28 1Τ και το trfc στα 140  στα 1.65v . Έβγαλε superpi και maxmemm .με πολύ καλό σκόρ .

 

Τι λές να κατεβάσω το τRas στα 24 ; ή το trfc στα 124 ή να κατεβάσω λίγο volt ; τι λές ;

 

2133-3_zpsy57szfp9.png

Έγινε επεξεργασία από npetras
Link to comment
Share on other sites

ξαναχαλαρωνε θα προτεινα και ψαξε βρες ταβανι..Εξαντλησε πρωτα οτι δεν θα ανεβουν αλλο.

Το σφιξιμο σε δευτερο χρονο.

Δοκιμασε 12-13-13-13-36-175 sta 2400..

και κατεβαινε απο εκει -σε mhz- αν δεν δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι κακή ιδέα να δούμε , μέχρι πού μπορούν να φτάσουν σε ταχύτητα ανεξαρτήτως cas latency.

 

Αλλά , θα ήθελα να δώ επίσης , μέχρι ποιά ταχύτητα μπορούν να κρατήσουν το CL10 ... και μετά σε 2η φάση άν μπορούν να το κάνουν και με τάση μικρότερη από 1,65 volt.

Link to comment
Share on other sites

     Καταρχήν να ευχαριστήσω τον TASSOS και τον NTG  μιας και με τις προτροπές σας ξεπέρασα τις φοβίες μου περι ram και το pushαρισμά τους με βοήθησε τόσο στα ranks του ΗWBOT  όσο και στο everyday use .

    Στην όλη διαδικασία του test and run βοήθησε απιστευτα η μητρική της asus στην οποία εγώ αποδίδω και το καλό oc της cpu μου όσο και των μνημών . Αν και εγώ γενικά ήμουν της γνώμης οτι όλες οι mobo με το ίδιο chipset είναι το ίδιο , τελικά καμια φορά οι λεπτομέρειεςς κάνουν την διαφορά ,σε σχεση πάντα με τη χρήση που προορίζεται . Η Συγκεκριμένη mobo της ROG εκτός του ότι τα πάει καλά με τα ρευματα .Δηλαδή και να μην δώσεις manual κάποια στιγμή δεν βάζει οτι να ναι ρευματα , έχει και τα μαγικά κουμπάκια του bios reset και του MEM OK τα οποία αν όλα στραβώσουν στο oc , το ξεκόλληματα της μητρικής γίνεται παιχνίδι . 

     Στις δε δοκιμές της μνήμης σε κάθε αποτυχημένη δοκιμή , πατάς το κουμπάκι mem ok και χωρίς να σου χαλάσει τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει στο bios , τσουπ κάνει boot με τις stock ρυθμίσεις και αλλάζεις αυτο που πιστευεις οτι έκανες λάθος και ξανα απο την αρχή .

 

  Λοιπόν για τις συγκεκριμένες μνήμες μετα απο πολλές δοκιμές κατάφερα και ήμουν stable στα παρακάτω . Δεν ξεπέρασαν ποτε την ταχύτητα των 2200  ουτε και στα 1.7 volt .Δεν δοκίμασα ακόμα πάνω απο 1.7v  και το CL10 μόνο μεχρι 1866 το κράτησαν . Εχουμε λοιπόν :

 

1866  CL-10-10-10-24-1T 124   1:7  στα 1.5v

2133  CL-10-11-10-28-1T 128    1:8  στα 1.65v

2200  CL-11-12-11-35-1T 177    1:11 στα 1.65v

 

  Στα 2200 κατάφερα να κάνω stable oc τον επεξεργαστή μέχρι τα 4800ΜΗΖ . Με τα 2133 έφτασα μέχρι τα 4914 full stable και στα 5030 για memory bench μόνο . Αυτο μου φάνηκε περίεργο μιας και το oc των μνημών με το oc του επεξεργαστή είναι χωρισμένο αλλα προφανώς οταν φτάνουν και τα 2 όρια το σύστημα γίνεται γενικότερα .ασταθές . Υπαρχουν ακόμα ένα κάρο ρυθμίσεις για να πειράξει κάποιος στο bios αλλα το αφήνουμε το άθλημα για τους έμπειρους του είδους . Η ευκολη λύση είναι να βάλω ένα σετάκι μνημών στα 2600-3000μηζ ,να παίξεις μαζί τους και τα βγάλεις καλά αποτελέσματα .

 

    TASOS άν δείς στο Challenger 2015 Div II Round 1 μετα το οc των μνημών ανέβηκα στις πρώτες θέσεις . Ο πιο πάνω έχει μνήμες στα 2600 με τον επεξεργαστή πουσαρισμένο στα 5600 στα 1.6 volt με αερόψυξη !! και οc formula mobo . Υποτίθεται οτι η intel δείνει  όριο τα 1.5 v . Η που αυτο δεν αληθευει ,η που αυτος φλερτάρει να ψήσει τη cpu του ή που έχει βάλει φωτό απο αερόψυκτρα αλλα παίζει με LNA . Εγω πάντως δεν το δοκιμάζω ... Ψάχνω μια καλή κάρτα γραφικών να κλείσω το challenge και τέλος . 

Έγινε επεξεργασία από npetras
Link to comment
Share on other sites

oυτε με cl12 δεν περναει τα 2200?? 

 

 

Για να βαλεις γρηγοροτερες μνημες (2600-3000 που ειπες) θα πρεπει να ερθεις πολυ κοντα με τον imc σου ..:p

(εξου και η "ασταθεια" που ανεφερες οταν και τα 2 ειναι στα ορια. O imc ειναι στον επεξεργαστη). 

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ αυτές τις μέρες στο challenge , έχεις πάρει τα πάνω σου.

 

Εχεις κάνει ήδη , το βήμα παραπάνω ακόμη και με hardware που δέν είναι και ότι καλύτερο για o/c και performance (μνήμες).

Χάρη στις προσπάθειες σου και την επιμονή σου έχεις φτάσει σε σημείο να πάρεις σχεδόν το 90% από το μάξιμουμ του hardware σου , αυτή τη στιγμή.

 

Μπράβο , μπράβο.

Έγινε επεξεργασία από TASOS
ορθογραφικό
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε auto ( μαμα 0.92v ) . Δεν ξέρω τιμές για haswel, ουτε που ακριβώς βοηθάει   οπότε δεν το πειράξα. Κάπου είχα διαβάσει οτι βοηθάει οταν αυξάνεις τις μνήμες .

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε auto ( μαμα 0.92v ) . Δεν ξέρω τιμές για haswel, ουτε που ακριβώς βοηθάει   οπότε δεν το πειράξα. Κάπου είχα διαβάσει οτι βοηθάει οταν αυξάνεις τις μνήμες .

αυτες ειναι ρυθμισεις για gigabyte Z97 μητρικες αλλα λογικα καπου εκει λογικα θα παιζουν και οι αλλες!!

 

post-31491-0-44349200-1424066192_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ενα +0,15 volt είναι υπερ-αρκετό για τις ταχύτητες που παίζει.

 

Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσο καλός είναι ο IMC του επεξεργαστή του.

 

Φαντάσου ότι +0,12 volt δίνω εγώ στον δικό μου ... και παίζω μνήμες στα 2600 CL8.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.