Jump to content



Αγορά switch, cat6a+plugs και πρίζας(?)


Isidorosis

Recommended Posts

Καλησπέρα/Καλημέρα στην παρέα,

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο νετ και αφού ακόμα στα μισά δεν ξέρω τι να κάνω, είπα να ρωτήσω εδώ

Ας αρχίσω από τα εύκολα..

 

στο σπίτι δεν έχουμε πουθενά ethernet και επειδή θα αλλάξω δωμάτιο και οι υπολογιστές θα είναι δίπλα(με έναν τοίχο ανάμεσα)

λέω να πάρω ένα switch και να συνδέσω τα pc μεταξύ τους και με το router (το router είναι 10/100 μόνο, για αυτό πάω σε Gb switch)

i) το switch είναι μια χαρά? (δεν χρειάζομαι παραπάνω από 5port)

ii) τα switch προσθέτουν κάποιο latency στο δίκτυο ? (από wifi θα είναι καλύτερα ?)

 

Νομίζω ότι τα cat6a φτάνουν μέχρι 10Gbps ?

και επειδή τα καλώδια θα περάσουν από 'δύσκολα' σημεία και θα μείνουν για χρόνια, πιστεύω είναι μια χαρά

iii) κάποιο μαγαζί, κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο? (μέχρι 30 μέτρα θέλω)

iv) με τα rj45 plugs και το shielding τι γίνεται γιατί έχω μπερδευτεί τελείως? (έχει νόημα το shielding ή θα έχει όταν θα έχουμε 10Gbps?)

 

και το τελευταίο μου θέμα είναι η πρίζα

Βασικά στην αρχή σκεφτόμουν απλά να κάνω μία μικρή τρύπα και να περάσω ένα καλώδιο, από το ένα δωμάτιο στο άλλο

Μετά για να μην φαίνεται άσχημα βρήκα αυτή (με 2 rj45), που ταιριάζει και με τις άλλες του σπιτιού

 

Από την μία μεριά του PC1 η πρίζα θα φαίνεται, ενώ στο PC2 όχι

Η απορία μου είναι πως θα ενώσω την μία μεριά με την άλλη

Μπορώ να βάλω 2 πρίζες στο ίδιο σημείο του τοίχου ή πρέπει να έχουν κάποια απόσταση ανάμεσα τους ?

Μία άλλη λύση θα ήταν να βάλω πρίζα μόνο από την μεριά του PC1

και από την μεριά του PC2 να κρέμονται 50cm καλώδιο που θα πάνε κατευθίαν στο switch

Τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο?

 

Ευχαριστώ, Ισίδωρος and plz dont be harsh.. iam just a newb #eksetastiki #piosdiabazei

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!

μια χαρα φαινεται το switch, αν και θα προτιμουσα linksys!

δε προσθετει σχεδον καθολοθ latency και φυσικα ειναι 1000 φορες καλυτερα απο οτιδηποτε ασυρματο μεσο μεταδοσης!

Ναι φτανουν μεχρι10gdps.

Πηγενε στο κοντινοτερο μαγαζι με ηλεκτρολογικα. Εγω πηγα καυκα.

Επισεις το καλωδιο που θα αγορασεις πρεπει κ απο τις 2 μεριες να τερματισει σε πριζα, για τιν οποια δεν απαιτειται καποιο εξειδικευμενο εργαλειο!

αν μενεις αθηνα μπορω να βοηθησω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!

μια χαρα φαινεται το switch, αν και θα προτιμουσα linksys!

δε προσθετει σχεδον καθολοθ latency και φυσικα ειναι 1000 φορες καλυτερα απο οτιδηποτε ασυρματο μεσο μεταδοσης!

Ναι φτανουν μεχρι10gdps.

Πηγενε στο κοντινοτερο μαγαζι με ηλεκτρολογικα. Εγω πηγα καυκα.

Επισεις το καλωδιο που θα αγορασεις πρεπει κ απο τις 2 μεριες να τερματισει σε πριζα, για τιν οποια δεν απαιτειται καποιο εξειδικευμενο εργαλειο!

αν μενεις αθηνα μπορω να βοηθησω :)

το switch το διάλεξα από εμφάνιση :p και μετά είδα ότι καίει μόνο 1.5watt, οπότε δεν κοίταξα κάτι άλλο

έχουν κάποια διαφορά σε απόδοση ?

 

ευχαριστώ για το site

 

έλεγα να πάρω bulk καλώδιο (για αυτό οι ερωτήσεις για shielding)

και εργαλείο για τα plug πρέπει να έχει ένας φίλος

Link to comment
Share on other sites

Το χυμα καλωδιο ειναι πολυ καλη επιλογη, αλλα πρεπει να καλωδιωθει οποσδηποτε σε πριζα (θυληκο) για την οποια δεν χρειαζεται ειδικο εργαλειο. Επισεις θελεις και 2 patch cords για να συνδεσεις πριζα με pc/switch.

κατευθειαν το αρσενικο plug στο καλωδιο γινεται αλλα δεν θα το συνιστουσα, ασε που θελει πολυκλωνο καλωδιο!

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φτηνά switch κάνουν την ίδια δουλειά ειδικά για αυτό που το θέλεις δεν έχει διαφορά ανάμεσα στις μάρκες.

Καλώδιο να το πάρεις ατερμάτιστο φυσικά (θα στο κόψουν από κουλούρα) αλλιώς δε θα περνάει από την τρύπα το rj45. Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις για shielded κλπ. δε θα δεις διαφορά σε απόσταση δύο δωματίων ούτε έχεις τόσες παρεμβολές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χυμα καλωδιο ειναι πολυ καλη επιλογη, αλλα πρεπει να καλωδιωθει οποσδηποτε σε πριζα (θυληκο) για την οποια δεν χρειαζεται ειδικο εργαλειο. Επισεις θελεις και 2 patch cords για να συνδεσεις πριζα με pc/switch.

κατευθειαν το αρσενικο plug στο καλωδιο γινεται αλλα δεν θα το συνιστουσα, ασε που θελει πολυκλωνο καλωδιο!

το καλώδιο που θα είναι ανάμεσα στις πρίζες θα είναι 5-15cm

μόνο αυτή η απορία μου έμεινε, το αν θα μπούνε ακριβώς απέναντι η πρίζες,

αν χωράνε να βιδώσουν και να μπει και καλώδιο εκεί μέσα

ή αν θα είναι λίγο δεξιά η μία και λίγο αριστερά η άλλη

 

τελευταία είναι τα plugs.. αφού το shielding δεν έχει διαφορά

παίρνω μια 20άδα πλαστικά και gg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.