Jump to content



Αξιοπιστος ο Κινεζος ? Ζοpo ZP999


Nicko

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του Λαμπη , θα αναφερθώ σε θέμα που μάλλον θα εχει χιλιοσυζητηθεί αλλα θα ηθελα την άποψη σας διότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω μόνος μου .  Τωρα και 2 μηνες + σκαλίζω το ίντερνετ "ψάχνω" smartphone το οποίο θα αντικαταστισει ενα Galaxy S3 που εχω αλλα δυσκολεύομαι να διαλέξω γιατί δεν ειμαι ιδιαίτερα σχετικός στο θέμα του τηλεφώνου (specs)  , βασικά ούτε καν ασχολουμε !!!  ειδικά με gestures και μερικές άσκοπες λειτουργίες που έχουν σήμερα τα τηλεφωνα αλλα εδω έρχεται ενα μεγάλο ΑΛΛΑ θέλω καλά χαρακτηριστικα άσχετα οτι δεν θα τα εκμεταλλευτώ πότε  εδω να σημειωθεί οτι σαν μετρο συγκρίσεις έβλεπα μετρήσεις απο το Antutu, μπορείτε να το πείτε και σαν future proof  αυτο που ζηταω , και να πιάσουν τοπο τα λεφτα που θα δώσω. Το μπατζετ είναι 300 + 50 -50  δεν υπάρχει θεμα ! στην αναζήτηση μου λοιπόν σκέφτηκα να παρω ενα τηλ με 2 καρτες sim για τον λογο το οτι εχω 2 αριθμους , να εχει καλη camera 13mp + Ram 2gb+ 16gb η 32gb rom αναλογα αν ειναι επεκτάσιμη η οχι και οκταπυρινο επεξεργαστή .μετα απο πολυ ψάξιμο επεσα πανω στα κινεζικά και στης απομίμησης διοτι ηταν ορισμένα value for money και προσφερναν τα περισσότερα τα χαρακτηριστικα που ζηταω σε σχεση με επώνυμα που ξέφευγαν οι τιμες ορισμένες φορες , ειδα Leagoo , Meizu , Ζοpo , Oneplus και δεν συμμαζεύεται και ενα σωρό αλλα τα οποια με μπέρδεψαν ακομα περισσότερο , εντελει κατέληξα στο Ζοpo ZP999 και θα ηθελα την γνωμη σας για τον εν λογο κινεζο οπως επισης αξιόπιστα site για την αγορα του χωρις θέματα εκτελωνισμού . Δέκτες προτάσεις και απόψεις σχετικά με αλλα τηλ .

Link to comment
Share on other sites

Για site εγώ έχω αγοράσει από τα παρακάτω και δεν είχα (εκτός από μια φορά λόγω δικού μου λάθους) ποτέ εκτελονισμό

Οι τιμές σε όλα τα καταστήματα είναι (ή μπορεί να γίνουν) σχεδόν παρόμοιες. Όταν υπάρχει αρκετή διαφορά παίζει κουπόνι, μπορείς να ζητήσεις price match από το κατάστημα που θες να αγοράσεις, μπορείς επίσης να ζητήσεις και επιπλέον κουπόνι για 5-15$ έκπτωση.

 

Προσωπική μου άποψη περίμενε να βγούν οι καινούριες Ναυαρχίδες του 2015, το ποσό που διαθέτεις είναι αρκετό για να πάρεις μία από αυτές. Και αν όχι θα πέσουν πολύ οι τιμές στις παλιές.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουν περασει αρκετα κινεζικα απο τα χερια μου,συμπεριλαμβανομενων 4 Zopo,oσον αφορα  στην αξιοπιστια τους θα αναφερω τα παρακατω.

1) zopo zp700, το τωρινο μου κινητο,εχει τραβηξει τα πανδεινα,πτωσεις,νερα,χτυπηματα,πολυωρη χρηση   χωρις θηκη κλπ.Εδω και σχεδον 10 μηνες λειτουργει αψογα απο την πρωτη στιγμη

2)Zopo zp700 φιλου,απο την πρωτη μερα ποτε δεν επαιξε σωστα.Μια εχανε σημα,μια δεν επαιζαν σωστα τα ακουστικα, η μπαταρια στους 3 μηνες ηταν off με νορμαλ χρηση και calibrate, root ,custom rom κλπ.Στο τελος το μουτζωσαμε και πηγαμε σε lenovo

3)zopo zp998 αιστευτο κινητο,τρομερη ποιοτητα κατασκευης,χαρακτηριστικα κλπ.Ολα λειτουργουσαν αψογα,με κανονικη χρηση μεχρι που μετα απο 8 μηνες αποφασισε να ριξει την εμβελεια του σηματος 2g/3g  και να πιανει ελαχιστο σημα χωρις προφανη λογο.Εννοειται δοκιμαστηκαν hard reset κλπ.Στο τελος σταλθηκε πισω και α ντικατασταθηκε  με νεο εντος εγγυσης,το οποιο παιζει αψογα  μεχρι στιγμης

4) zopo zp... δεν θυμαμαι, αν εξαιρεσεις μια σπασμενη οθονη ή οποια αντικατασταθηκε με καινουργια, λειτουργουσε για αρκετο καιρο αψογα.

 

Ολα αγορασμενα απο minideal.net  με αφογη εξυπηρετηση.Αρα μεχρι στιγμης εχω καταληξη οτι μαλλον τα  zopo ειναι λαχειο.Ειτε θα παιζουν αψογα, ειτε οχι.

Έγινε επεξεργασία από Chris92
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουν περασει αρκετα κινεζικα απο τα χερια μου,συμπεριλαμβανομενων 4 Zopo,oσον αφορα  στην αξιοπιστια τους θα αναφερω τα παρακατω.

1) zopo zp700, το τωρινο μου κινητο,εχει τραβηξει τα πανδεινα,πτωσεις,νερα,χτυπηματα,πολυωρη χρηση   χωρις θηκη κλπ.Εδω και σχεδον 10 μηνες λειτουργει αψογα απο την πρωτη στιγμη

2)Zopo zp700 φιλου,απο την πρωτη μερα ποτε δεν επαιξε σωστα.Μια εχανε σημα,μια δεν επαιζαν σωστα τα ακουστικα, η μπαταρια στους 3 μηνες ηταν off με νορμαλ χρηση και calibrate, root ,custom rom κλπ.Στο τελος το μουτζωσαμε και πηγαμε σε lenovo

3)zopo zp998 αιστευτο κινητο,τρομερη ποιοτητα κατασκευης,χαρακτηριστικα κλπ.Ολα λειτουργουσαν αψογα,με κανονικη χρηση μεχρι που μετα απο 8 μηνες αποφασισε να ριξει την εμβελεια του σηματος 2g/3g  και να πιανει ελαχιστο σημα χωρις προφανη λογο.Εννοειται δοκιμαστηκαν hard reset κλπ.Στο τελος σταλθηκε πισω και α ντικατασταθηκε  με νεο εντος εγγυσης,το οποιο παιζει αψογα  μεχρι στιγμης

4) zopo zp... δεν θυμαμαι, αν εξαιρεσεις μια σπασμενη οθονη ή οποια αντικατασταθηκε με καινουργια, λειτουργουσε για αρκετο καιρο αψογα.

 

Ολα αγορασμενα απο minideal.net  με αφογη εξυπηρετηση.Αρα μεχρι στιγμης εχω καταληξη οτι μαλλον τα  zopo ειναι λαχειο.Ειτε θα παιζουν αψογα, ειτε οχι.

Στο 2 και στο 3 ήταν θέμα software που απλά δεν μπορούσατε να βρείτε την λύση του. Και από την εμπειρία μου εμφανίστηκαν μετά από πείραγμα του κινητού εφόσον δεν υπήρχαν στην αρχή.

 

Όταν υπάρχουν προβλήματα λογισμικού υπάρχουν σε όλα τα μοντέλα όχι μόνο σε 1-2 καθώς το ίδιο ακριβώς λειτουργικό τρέχουν όλα. Τα προβλήματα αυτά ήδη είναι γνωστά (μπορεί να τα ψάξει κάποιος πριν αγοράσει κάτι)  τα οποία τα περισσότερα λύνονται με διάφορα patch. Όταν υπάρχει πρόβλημα hardware συνήθως τα κινητά αυτά τρώνε άκυρο από τις κοινότητες και ακούς από παντού τα χειρότερα. 

 

Οπότε είμαι λίγο κατά του ισχυρισμού σου του στυλ "τα zopo είναι λαχείο τι θα σου τύχουν" από την στιγμή που μπορείς να ελέγξεις ο ίδιος πιθανά προβλήματα που έχουν πριν καν τα αγοράσεις. Προφανώς δεν μιλάω στις περιπτώσεις χαλασμένου hardware όπως η οθόνη που ανάφερες. 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κανενα μηνα αναμονής και υπάρχει αξιοπιστία ? 300ε δεν ειναι λιγα να τα στείλεις στην αλλη ακρη του κόσμου και μετα να κανεις να λάβεις ! θα κάθομαι σε αναμενα κάρβουνα μεχρι τα πολυ αγαπημένα ΕΛΤΑ φερουν το δεμα ! ποιο πολυ καθυστερεί εντος Ελλάδας παρα να ερθει απο εξω ! βεβαια οχι οτι δεν ψωνίζω απο ebay αλλα μικροπραγματα που αμα χαθούν , χάθηκαν στο δρομο !  Φιλος πρότεινε το chinavasion με 15 - 20 μερες παράδοση ενω ενας αλλος να μην ασχολείθω με κινεζους και να παρω το lenovo Vibe Z2 , το οποιο εχε πανομοιότυπα  χαρακτηριστικα αλλα με χαλασε ο Snapdragon 401 , ολα τα κινητά ειναι λαχείο νομιζω και οχι μονο τα κινεζικα ! μπορείς να παρεις επώνυμο και να κανει νερα απο την πρώτη στιγμή πραγμα που νομίζω εχει συμβεί σε ολους μας . 

Έγινε επεξεργασία από Nicko
Link to comment
Share on other sites

Στο 2 και στο 3 ήταν θέμα software που απλά δεν μπορούσατε να βρείτε την λύση του. Και από την εμπειρία μου εμφανίστηκαν μετά από πείραγμα του κινητού εφόσον δεν υπήρχαν στην αρχή.

 

Όταν υπάρχουν προβλήματα λογισμικού υπάρχουν σε όλα τα μοντέλα όχι μόνο σε 1-2 καθώς το ίδιο ακριβώς λειτουργικό τρέχουν όλα. Τα προβλήματα αυτά ήδη είναι γνωστά (μπορεί να τα ψάξει κάποιος πριν αγοράσει κάτι)  τα οποία τα περισσότερα λύνονται με διάφορα patch. Όταν υπάρχει πρόβλημα hardware συνήθως τα κινητά αυτά τρώνε άκυρο από τις κοινότητες και ακούς από παντού τα χειρότερα. 

 

Οπότε είμαι λίγο κατά του ισχυρισμού σου του στυλ "τα zopo είναι λαχείο τι θα σου τύχουν" από την στιγμή που μπορείς να ελέγξεις ο ίδιος πιθανά προβλήματα που έχουν πριν καν τα αγοράσεις. Προφανώς δεν μιλάω στις περιπτώσεις χαλασμένου hardware όπως η οθόνη που ανάφερες. 

Συμφωνω οτι σιγουρα πρεπει να κοιτας τι προβληματα πιθανον βγαζουν πριν απο μια αγορα αλλα ακομα και σε μοντελα ''δυνητικα'' αξιοπιστα και παλι πιθανον να πεσεις σε περιεργο κομματι.Οσον αφορα στα προβληματα λογισμικου  το αναφερω ξεκαθαρα, ειδικα στο 2  δεν επαιξε σωστα εξαρχης το κινητο, ενω στην τριτη  περιπτωση η μοναδικη χρηση ηταν ιντερνετ,facebook,φωτο,ραδιοφωνο,παιχνιδια.Αρα δεν υπηρξε ''πειραγμα'' το κινητου.Συνεπως δεν ηταν αξιοπιστα,διοτι τι να το κανω το κινητο αν θα πρεπει να αλλαξω 25 ρομ μεχρι να βρω ποια παιζει σωστα.Ενας μεσος χρηστης το μονο που γνωριζει ειναι να κανει επαναφορα ρυθμισεων και αν.Απο την αλλη σε οτι lenovo,asus,xaomi κινητο εχψ δει δεν χρειαστηκε  σχεδον ποτε να πειραξω τπτ ,ολα επαιζαν αψογα απ οτην αρχη.Μια απλη αναζητηση ειδικα για τα zopo στο κομματι των network  signal problems οπου θα δεις να προσπαθουν να τα διορθωσουν βαζοντας ''συνδετηρες'' στις επαφες  της κεραιας θα σε καλυψει.Καταληγοντας απο το δειγμα των Zopo κινητων που εχω δει,οτι ειναι πολυ πιθανον να πεσεις σε καποιο Zopo μη πληρως λειτουργικο,σε αντιθεση με καποιο lenovo,xaomi κλπ

 

 

Για να μην βγαινουμε offtopic το κινητο που παραθετει ο ts ειναι παρα πολυ καλο οσον αφορα στα χαρακτηριστικα,αλλα στα λεφτα που διαθετεις θα κοιταζα Κανα lenovo vibe x2 ή Z2

Έγινε επεξεργασία από Chris92
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στην zopo για το κοστος μεταφορικών απο ευρωπαϊκή αποθήκη και μου απαντησαν οτι τα μεταφορικα για ελλαδα εχουν 52usd  :o  Θα ρωτησω και στην Chinavasion , παντως με βλεπω για το ZP998 που υπαρχει στα σκρουτζομαγαζα .

 

 

 

Καταληγοντας απο το δειγμα των Zopo κινητων που εχω δει,οτι ειναι πολυ πιθανον να πεσεις σε καποιο Zopo μη πληρως λειτουργικο

 

 

Υπερβολικό fail rate? νομίζω απογοητευτικα λιγο τωρα γιατι μου αρεσει και σαν σχεδιασμος  . :mellow:

 

@biker, ενδιαφέρον φαίνεται και το Meizu ..

Έγινε επεξεργασία από Nicko
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στην zopo για το κοστος μεταφορικών απο ευρωπαϊκή αποθήκη και μου απαντησαν οτι τα μεταφορικα για ελλαδα εχουν 52usd  :o  Θα ρωτησω και στην Chinavasion , παντως με βλεπω για το ZP998 που υπαρχει στα σκρουτζομαγαζα .

 

Υπερβολικό fail rate? νομίζω απογοητευτικα λιγο τωρα γιατι μου αρεσει και σαν σχεδιασμος  . :mellow:

 

@biker, ενδιαφέρον φαίνεται και το Meizu ..

 

Σε βλέπω ότι φοβάσαι να δώσεις λεφτά σε κινέζικο μαγαζί, δεν χρειάζεται τέτοιος φόβος. Πληρώνεις ΠΑΝΤΑ με paypal που σε καλύπτει, και αφού το κινητό είναι και συστημένο δεν υπάρχει κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα καθώς βλέπεις πάντα που είναι. Όσο αφορά να μεταφορικά, διαλέγεις ΠΑΝΤΑ την επιλογή free shipping γιατί είναι αυτή με τις λιγότερες πιθανότητες να περάσει από τελωνείο σε σχέση με το courier που κατα 70-80% θα περαστεί από τελωνείο.

 

Εγώ ξανα σου λέω μην φοβάσαι τις συσκευές, δεν συμφωνώ καθόλου με αυτά που ειπώθηκαν. Αν χρειαστεί να αλλαχτεί και rom για να γίνει καλύτερο θα την αλλάξεις (τουλάχιστον προσωπικά θα την άλλαζα). Είναι κάτι πανεύκολο και μας ρωτάς και όλας για βοήθεια.

Σκέψου ότι εγώ για μένα πήρα κινητό που ήξερα από την αρχή ότι έχει προβλήματα λογισμικού χωρίς να έχω κάνει ποτέ root/αλλαγή rom σε κινητό. Το κινητό αυτή την στιγμή φυσάει.

 

Για μένα είναι κρίμα να πάρεις το ZP998 σε σχέση με το ZP999 απλά και μόνο επειδή είναι από Ελλάδα. Το ZP998 δεν αξίζει σίγουρα τα λεφτά του (300 ευρώ).

Άλλες αξιόλογες επιλογές (όλα τα κινητά είναι με 3Gb ram):

  • Meizu MX4 pro (355 ευρώ)
  • Huawei Honor 6 Plus (355 ευρώ)
  • Xiaomi Mi4 (340 ευρώ)
  • One Plus One (από 320 ευρώ)
  • Huawei Honor 6 (295 ευρώ)
  • ZOPO 3X (265 ευρώ)
  • JIAYU S3 Advance (190 ευρώ) Θα έχω στα χέρια μου σε μια βδομάδα την έκδοση των 2gb οπότε θα κάνω ένα Mini review
  • Iocean M6752 4G (190 ευρώ) δεν γνωρίζω την εταιρεία καλά

Αυτές πιστεύω είναι οι επιλογές που υπάρχουν στα 3Gb RAM αν πέσουμε στα 2Gb οι τιμές ξεκινάν από 120 ευρώ και πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 200 για τέτοια συσκευή. Αν σκέφτεσαι να πέσεις λίγο στα χαρακτηριστικά υπάρχουν πολλές εξίσου καλές επιλογές. Η κατηγορία των κινητών που έγραψα πολύ πιθανών θα πέση η τιμή τους μόλις οι εταιρείες ανακοινώσουν και διαθέσουν στην αγορά τα νέα μοντέλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπλέξει δυο φορες με RMA συσκευής από Κίνα απλα θα σου έλεγα μακρυά.

Το ενα με κατέληξε στα χέρια μου μετά απο 2 μήνες αφότου το έστειλα και επειδή ηταν και μεγαλο μέγεθος 10 Άρι tablet μου κόστισε 30 ευρώ για να το στείλω.

Με το κινητό lenovo ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει και έχει ηδη ερθει μια φορά πίσω χαλασμένο και τυρανιεμαι 3+ μήνες.

Σε αυτά τα λεφτά θα σου έλεγα πάρε απο Ελλάδα καλυτερα.

Και εφόσον δεν εχεις απαιτήσεις πάρε κάτι ποιο οικονομικό. Εγώ μάλλον θα πάω για Motorola moto g δικαρτο. Και σε 2 χρόνια θα πάρω άλλο. Η τεχνολογία είναι αναλωσιμη.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζουμε από το εξωτερικό ξέρουμε και τα θετικά (ασυναγώνιστη τιμή~χαρακτηριστικά) και το service (αργό λόγω απόστασης).

 

Προσωπικά θα συνεχίσω να αγοράζω και να ξανά αγοράζω συσκευές από Κίνα (εκτός και αν αρχίσουν να τα σταματάν όλα από τελωνείο :p) γιατί με σχεδόν μισά λεφτά (πλέον και με πολύ λιγότερα) παίρνεις high end συσκευές που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από της "Επώνυμες Εταιρίες" που πουλιούνται στην Ελλάδα, ειδικά με το καπέλο που τρώνε οι συσκευές εδώ και κάνεις τον σταυρό σου να βρεις μια ψευτοπροσφορά απλά και μόνο για να μην κλαις τα λεφτά σου.

 

Επίσης προτείνω στο Λαμπη να κάνουμε ένα poll για να δούμε πόσα κινητά χρειάστηκε να τα στείλουμε για RMA αγορασμένα από κίνα και αγορασμένα από Ελλάδα. 

 

Προσωπικά από τότε που έχω κινητό 10 στις 15 συσκευές πέρασαν RMA (Nokia, Sony Ericsson, Samsung, Motorola)από αυτές που πήρα από Ελλάδα. Από Κίνα είμαι στο 3 κινητό και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. (+15 με 20 συσκευές φίλων που έφερα που λειτουργούν άψογα καθώς αν χαλούσαν θα με έπρηζαν το όνειρο :p )

 

@swatoner, απλά ήσουν από τους τυχαιρούς εσύ :p

Link to comment
Share on other sites

@swatoner, απλά ήσουν από τους τυχαιρούς εσύ :p

Αυτο δε λέγεται τύχη αλλα μουτζα.

Αν δε θέλεις top συσκευή η βασικά δεν εχεις αναγκη τέτοια συσκευή μην γινόμαστε όρνια του εμπορίου.

Εγώ την δουλεια μου πχ την κανω άνετα και με κινητό των 200. Γιατί να δώσω 300 τώρα αφού σε ενα χρονο με 2 έτσι και αλλιως θα αλλάξω κινητό. Ας κρατήσω τα 100 ευρώ στην άκρη.

Γενικά RMA με Κίνα το ξεχνάς. Είναι τραγικό. Αναμονή του θεού. Support του Αλλάχ.κανείς ευχές για να κάτσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρεις Zopo δεν κοιτάς και Zopo Europe που θα σου έρθει σε 2-3 μέρες ?  Δεν έχω κοιτάξει τιμές με τα αντίστοιχα site για να δω διαφορές στις τιμες.
To 999 Pro το εχει free shipping.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

@Peter Parker, Οντως τωρα που το ειπα και το τσεκαρα , αλλα με mail που επικοινώνησα μου ειπαν απο ευρωπαϊκή αποθηκη κοντα 50ε μεταφορικα , οποτε έβγαινε το κουστουμι. @swatoner, ειναι σχετικο αυτο η ιδεα ειναι να με βγαλει 2+ χρονια , οποτε καλύτερα να δωσω τα 100ε τωρα παρα σε  1 χρονο να παει στον καδο και να δωσω αλλα 300 ας πουμε αλλα για το support δεν το συζηταμε, αντε να βγαλεις ακρη με τον κινεζο , αν ομως παραδώσει πνευμα και εχει αγοραστει απο ευρωπαϊκή αποθηκη παλι ο κινεζος αναλαμβάνει το support ? και ποια η διαφορα του zopo zp999 με το    το zopo 3x ? που πρότεινε σε προηγουμενο ποστ Βασιλης..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.