Jump to content



Μετά την EIZO SX2761W τι;


pol77

Recommended Posts

Έχω μια EIZO SX2761W με SPVA από την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Χρησιμοποιείται για Photo video, everyday use και λιγο gaming.

 

Με κανένα 1000άρικο (+ΦΠΑ) παίρνω κάτι με μεγαλύτερη ανάλυση και τουλάχιστον εφάμιλλη ποιότητα; Δε θέλω να πάρω κάτι και να μου λείπει η EIZO...

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγω νέο post γιατί και εγώ κοντά είμαι στο ίδιο concept.

 

Έχω μια EIZO SX2761W με SPVA από την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Χρησιμοποιείται με τον ίδιο τρόπο που περιγράφει παραπάνω ο LevelOne.

 

Με κανένα 1000άρικο (+ΦΠΑ) παίρνω κάτι με μεγαλύτερη ανάλυση και τουλάχιστον εφάμιλλη ποιότητα; Δε θέλω να πάρω κάτι και να μου λείπει η EIZO...

δες αυτή Eizo FlexScan EV2736W

review: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2736w.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρότεινα το απόγευμα και σε άλλο θέμα. Η HP Z27x είναι κορυφαία επιλογή λίγο πάνω από το χιλιάρικο.

Αν δεν είχα ήδη 27" @2560x1440 σίγουρα θα έπαιρνα αυτή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την πρότεινα το απόγευμα και σε άλλο θέμα. Η HP Z27x είναι κορυφαία επιλογή λίγο πάνω από το χιλιάρικο.

Αν δεν είχα ήδη 27" @2560x1440 σίγουρα θα έπαιρνα αυτή.

όντος μετά την eizo που πρότεινα η καλύτερη επιλογή είναι η HP αν και είναι λίγο πάνω απο 1000.

αν μπορείς χτύπα την,εξαιρετική οθόνη!

θενξ. Κάτι καλύτερο;

χρειάζεσαι 10bit monitor? χρωματικά ψάχνεις κάτι καλύτερο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θέλω καλη χρωματική απόδοση, οπότε οπωσδήποτε 10 bit.

απλά για παν ενδεχόμενο να πω οτι χρειάζεσαι και κατάλληλη κάρτα γραφικών για να αξιοποιήσεις/"πάρεις" την απόδοση των 10bit,συγκεκριμένα οι firepro,οι quadro , οι blackmagic μπορούν να στο δώσουν.

επειδή είπες και για gaming γιαυτό στο επισημαίνω, οι κάρτες που βγάζουν 10bit εικόνα δεν έχουν επιδόσεις για gaming :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εχει δίκιο ο haris013. Οι μόνες nVidia που μπορούν να αποδώσουν 10bit ειναι οι Quadro. Με μια επιφυλαξη ομως, είναι θέμα software / οδηγών (δεν μπορείς να τους moddάρεις).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια 980GTX θα παίξει, όπως παίζει και η eizo που έχω τώρα. Νομίζω ότι είναι 10bit αυτή που έχω. Κάνω λάθος;

δυστυχώς όχι φίλε μου :( επειδή είμαι απο κινητό τώρα και δεν θυμάμαι αν είναι true 10bit η eizo που είχες,αλλά και να είναι αν δεν έχεις κατάληλη κάρτα γραφικών δεν το αξιοποιούσες. προφανώς για λόγους μαρκετινγκ οι κατασκευαστές έχουν δώσει τη δυνατότητα να παράγουν 10bit εικόνα μόνο οι επαγγελματικές σειρές καρτών γραφικών,μιας και θεωρούν οτι δεν ενδιαφέρει το consumer κοινό....

αν τώρα υπάρχει καμια "χακιά" ή οι φετινές σειρές καρτών έχουν τη δυνατότητα αυτή δεν ξέρω μιας και δεν το έχω ψάξει τελευταία το συγκεκριμένο θέμα.

Μέχρι και πέρισυ πάντως που το είχα ψάξει εξονυχιστικά καθώς έστεινα workstation δεν μπορούσες σε "κοινή" κάρτα να έχεις 10bit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ασχολούνται.

ΟΚ, δεκτόν. Ας πάμε στο άλλο θέμα. Η SX εχει κάλυψη 95% Adobe RGB, αν θυμάμαι καλά. Η EV 3237, που είναι και εκτός budget, έχει λιγότερη κάλυψη.

Σε άλλη μάρκα διστάζω να πάω γιατί η EIZO είναι η πρώτη μου οθόνη που 6 χρόνια μετά έχει την απόδοση που είχε την πρώτη μέρα.

Πριν 6 χρόνια που ασχολήθηκα ήταν η EIZO και οι άλλες. Τώρα πού βρισκόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη μάρκα διστάζω να πάω γιατί η EIZO είναι η πρώτη μου οθόνη που 6 χρόνια μετά έχει την απόδοση που είχε την πρώτη μέρα.

Πριν 6 χρόνια που ασχολήθηκα ήταν η EIZO και οι άλλες. Τώρα πού βρισκόμαστε;

Ισχύει. Κι τη δική μου την έχω 6 χρόνια και είναι σαν καινούρια. Καμία απολύτως διαφορά στην απόδοση.

 

Τώρα βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο. ΠΡΙΝ αποφασίσεις να αλλάξεις μάρκα, ή έστω και μοντέλο, βρες έναν τρόπο να τη δεις.

Πρόσφατα αγόρασα μια Eizo για παιχνίδια σα δεύτερη. Την έβαλα δίπλα στην S2411w που έχω και είναι η μέρα με τη νύχτα, παρόλο που είναι Eizo και οι δύο. Δε με ενοχλεί, η χρήση της είναι διαφορετική, απλά θέλω να επισημάνω το ότι κατά καιρούς μου έχουν πει για κορυφαίες οθόνες που είναι καλύτερες από Eizo και πιό φθηνές, αλλά όταν τις βλέπω, σχεδόν με πιάνουν τα γέλια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@pol77 Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το βίντεο. Αν και είμαι fanboy τις Eizo, Flexscan δεν θα έπαιρνα, όσοι έχουν δουλέψει Coloredge καταλαβαίνουν τι λέω.

Oi ColorEdge απευθύνονται σε επαγγελματίες, ενώ οι Flexscan είναι οι mainstream. Δεν είναι κατηγορίες προς σύγκριση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπαρχή σύγκριση, η δε είναι Eizo και η άλλη κάτι που απλά φοράει το όνομα. Για να γίνω ποιο κατανοητός αν είναι να πάρει Flexscan ας ψαχτεί για ένα άλλο καλό monitor οποιαδήποτε άλλης εταιρείας.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπαρχή σύγκριση, η δε είναι Eizo και η άλλη κάτι που απλά φοράει το όνομα. Για να γίνω ποιο κατανοητός αν είναι να πάρει Flexscan ας ψαχτεί για ένα άλλο καλό monitor οποιαδήποτε άλλης εταιρείας.

Νομίζω το έγραψα παραπάνω. Έχω Flexscan, 6ετίας. Φέρε μου ένα "καλό" monitor άλλης εταιρίες να το βάλουμε δίπλα δίπλα. Το ότι δε βλέπουν κάποιοι τις διαφορές, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Το κακό δε είναι, πως αν μάθεις να τις βλέπεις, δε μπορείς να το ξεχάσεις μετά. Είναι κάτι σαν ευχή και κατάρα μαζί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις καλο spva δεν βρισκεις αλλη οθονη σημερα που να αξιζει να σταθει διπλα της.

Και δε στεκομαι τοσο στο oνομα "eizo" αν και δυσκολευει ελαφρως παραπανω.

 

Λιγες ips μπορουν να σταθουν ..και αυτες ανηκουν στην cg/cx σειρα ..

(παλιοτερα υπηρχαν και καποιες nec τωρα ουτε αυτες..και ολιγη απο lacie/hp)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις καλο spva δεν βρισκεις αλλη οθονη σημερα που να αξιζει να σταθει διπλα της.

Και δε στεκομαι τοσο στο oνομα "eizo" αν και δυσκολευει ελαφρως παραπανω.

 

Λιγες ips μπορουν να σταθουν ..και αυτες ανηκουν στην cg/cx σειρα ..

(παλιοτερα υπηρχαν και καποιες nec τωρα ουτε αυτες..και ολιγη απο lacie/hp)

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ σαν να μου λες να ετοιμάζω κανένα τριχίλιαρο τουλάχιστον ή να μείνω με αυτή που έχω μέχρι να παραδώσει (που φαίνεται ότι ακόμα περνάει την εφηβεία της και εμένα θα με θάψει). Γ@μωτ0, το φοβόμουν...

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Ούτε λίγο ούτε πολύ σαν να μου λες να ετοιμάζω κανένα τριχίλιαρο τουλάχιστον ή να μείνω με αυτή που έχω μέχρι να παραδώσει (που φαίνεται ότι ακόμα περνάει την εφηβεία της και εμένα θα με θάψει). Γ@μωτ0, το φοβόμουν...

Κακά τα ψέματα εχεις οθοναρα , δύσκολα θα αγορασεις κάτι που να αξίζει και να είναι καλύτερη ακόμα και στο αρκετά ψηλό budget που εχεις
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.