Jump to content



Μικρός SSD αξίζει τον κόπο;


Recommended Posts

Φτιάχνω ένα συστηματάκι  μόνο για ιντερνετ και office. Φτηνό.

Θα έχει G1840 + H81 ή Β85 μητρική + 1x 4GB RAM

Παρατηρώ ότι τώρα το σύστημα που σκοπεύω να αντικαταστήσω χρησιμοποιεί μόνο 38GB με windows 8.0

Σκέφτομαι να βάλω windows 7 τώρα.

 

Μήπως για τόσο λίγο χώρο αξίζει να μην χρησιμοποιήσω sata 2 σκληρό που έχω διαθέσιμο (7200 στροφές και σχετικά αθόρυβος) αλλά να αγοράσω κάποιον μικρό SSD των 60-64GB για πολύ καλύτερη ταχύτητα; Αν ναι ποιόν να προτιμήσω ώστε να είναι αξιόπιστος και οικονομικός;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύουν τα χρήματα και θες να το δοκιμάσεις, κάνε το αλλά μη νομίζεις ότι αξίζει κιόλας.. η χρήση που θες να κάνεις είναι τόσο βασική που δε θα δεις τρελές διαφορές. Είμαι υπέρμαχος των ssd, αλλά σε σύστημα με 4gb ram που σίγουρα θα παίζει πολύ paging file γιατί όοοοολοι αφήνουμε 10 ανοιχτά tabs στον browser, ο ssd έρχεται σε δεύτερη μοίρα.. επίσης με τίποτα 64gb, όταν 120gb είναι σχεδόν στην ίδια τιμή. Ο ssd θέλει χώρο κ ποτέ να μη "γεμίζει".

Link to comment
Share on other sites

O φτηνότερος 64αρης έχει 45 ευρώ στο skroutz. Όταν με 55 παίρνεις 120αρη δεν βλέπω το λόγο για 10 ευρώ να πάρεις μισή χωρητικότητα.

 

Μιλάμε για κάποιο αξιόπιστο 120ρη; Πρότεινε κάποιον αν μπορείς να μην πελαγώσω.

 

Γενικότερα, η σκέψη μου είναι σωστή ή να κρατήσω τον σκληρό που έχω και καλύτερα να βάλω αργότερα +4GB μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για 3+ χρόνια ήμουν για OS + προγράμματα με ένα 80άρη της Ιντελ.

 

Αν δεν θες ταινίες κλπ μια χαρά είναι. 

 

4 Γίγα για αυτό που θες είσαι μια χαρά και μαζί με SSD θα πετάει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύουν τα χρήματα και θες να το δοκιμάσεις, κάνε το αλλά μη νομίζεις ότι αξίζει κιόλας.. η χρήση που θες να κάνεις είναι τόσο βασική που δε θα δεις τρελές διαφορές. Είμαι υπέρμαχος των ssd, αλλά σε σύστημα με 4gb ram που σίγουρα θα παίζει πολύ paging file γιατί όοοοολοι αφήνουμε 10 ανοιχτά tabs στον browser, ο ssd έρχεται σε δεύτερη μοίρα.. επίσης με τίποτα 64gb, όταν 120gb είναι σχεδόν στην ίδια τιμή. Ο ssd θέλει χώρο κ ποτέ να μη "γεμίζει".

 

συνήθως αφήνω πολύ περισσότερα από 10 tabs ανοιχτά...

Πιστεύεις ότι θα πρέπει να βάλω καλύτερα 2χ4GB μνήμη;

 

(δεν μου περισεύουν... )

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που άλλαξα desktop πήρα 256 μόνο και μόνο γιατί είναι τραγικά φθηνοί. Όχι γιατί τον χρειάζομαι. 


ΕΔΙΤ.

 

Δοκίμασε με 4, δεν θα έχεις θέμα πιστεύω, και στην τελική αφού δεν σου περισσεύουν, άνοιξε 7-8 ταμπς :)

 

Δεν στο παίζω έξυπνος, απλά έτσι είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω λίγο διαφορετικά:

Για τη χρήση που λέω είναι καλύτερη λύση SSD + 4 GB RAM ή HDD+ 8 GB RAM;

 

 

ssd + 4GB ram. Όσον αφορά την αξιοπιστία, όλοι αξιόπιστοι είναι, διάλεξε με βάση το μπάτζετ σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, για μένα θα'ταν δίλημμα.

Τα 8gb ram ακούγονται υπερβολικά σε ένα τέτοιο σύστημα για τέτοια χρήση μα και ο ssd είναι.

Με τη ram θα'χεις άνεση στο τι ανοίγεις και στο πόσο το αφήνεις ανοιχτό.. μπορείς να τρέχεις 1002 πράγματα και services. Και τα tabs δεν θα σκέφτεσαι και τα memory leak των διαφόρων εφαρμογών. Κάτω στο tray, όλα αυτά τα εικονίδια "κοστίζουν".

Με τον ssd θα'χεις λίγο πιο γρήγορο boot κ πιο γρήγορο άνοιγμα προγραμμάτων. Δεδομένου ότι θες απλά να ανοίγεις το browser και το word/excel, νομίζω πως αυτό θα το κάνεις 10(?) φορές τη μέρα. Ειδικά ο broswer είναι ανοιχτός επί μονίμου βάσεως. Το να πάει και το paging file στον ssd θα'ναι αναπόφευκτο, μια και τα windows έτσι δουλεύουν καλώς ή κακώς.

Εσύ θα κρίνεις όμως τι προτιμάς.

Αυτή τη στιγμή έχω εδώ δίπλα 2 λαπτοπ με 4gb ram, το ένα με ssd 4ετίας, το άλλο χωρίς. Προφανώς το πρώτο είναι ένα τσικ πιο γρήγορο και θα προτιμήσω να κάτσω σε αυτό, αλλά και τα 2 χρησιμοποιούν περίπου 3gb ram με την απλή βασική χρήση που τους γίνεται. Το πρώτο έχει win8 και το άλλο win7.

Επίσης ssd της kingston/crucial/sandisk/intel/samsung/mushkin/corsair είναι οκ. Μη κολλήσεις στις ταχύτητες εγγραφής/αναγνωσης, δε θα δεις διαφορά για 100mb/sec στη χρήση που θα κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

1ον  Πας τουλάχιστο για 120GB ssd, μην τσιγκουνευτείς 10,00€ θα έχεις την δυπλάσια χωρητικότητα.

2ον  Προτίμησε καλύτερα το B85.

3ον  Τα 4GB Ram είναι επαρκή για την χρήση που το θέλεις και για κάτι παραπάνω, αν ασχοληθείς κάποια στιγμή και με games εκεί θα είσαι οριακά και θα χρειαστείς μία 4άρα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Να αποφύγω sandforce controller;

Να προτιμήσω κάποιον από αυτούς;

http://www.e-shop.gr/crucial-ct128mx100ssd1-mx100-128gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320898

http://www.e-shop.gr/ocz-arc100-25sat3-120g-arc-100-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.320919

http://www.e-shop.gr/corsair-cssd-f120gbls-force-ls-series-120gb-ssd-sata3-p-PER.320251

http://www.e-shop.gr/crucial-ct128m550ssd1-m550-128gb-25-ssd-sata3-p-PER.320885

 

@delijohn: ocz δεν αναφέρεις στους αξιόπιστους εκ παραδρομής ή δεν είναι εξίσου καλοί;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Πάρε εναν 128 SSD φυσικά και βάλε μέσα τα windows να πιάνεις καλές ταχύτητες εξάλλου θα είσαι κομπλέ αφού δεν χρειάζεσαι πολύ χώρο

Αξίζει να δώσεις 10-20 ευρό παραπάνω και να πάρεις με διπλή χωρητικότητα να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο  :)  

Link to comment
Share on other sites

@fonzi εκ παραδρομής, αν και παλαιότερα είχαν προβλήματα.. κι η samsung έκανε μια βλακεία με τους evo της αλλά αυτά είναι λαχείο.. 

samsung 6ετίας όμως μου δουλεύει σαν σκυλί ακόμα ενώ ocz που είχα vertex 4xx, απλά μια μέρα έμεινε νεκρός κ δεν άνοιξε ποτέ ξανά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός βλέπω ότι έχει 10ετη εγγύηση αλλά ξεφεύγει σε τιμή http://www.e-shop.gr/samsung-mz-7ke128bw-850-pro-series-128gb-25-ssd-sata3-p-PER.306090

 

Όσο fail είναι να πάρεις 64αρη, άλλο τόσο είναι να πάρεις και αυτόν. Πολύ σε βλέπω να ανησυχείς για την αξιοπιστία και αδίκως. Δεν θα έχεις θέμα με κανεναν, μην ανησυχείς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά...

 

Οι SSD έχουν πολύ μικρότερα failure rates απο τους μηχανικούς. 

 

Μην το έχεις τόσο άγχος, ειδικά σε σκληρούς είναι τελείως λόττο αν θα πάθεις κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.