Jump to content



Πρόβλημα με εκκίνηση μετά από XTU


Cerberus

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Παρόλο που έχω κάνει ένα βασικό OC στο bios στα 4,7 προσπάθησα να κάνω (που να μην έκανα) και ένα στις μνήμες με intel XTU ανεβάζοντας τις από τα 1,65V στα 1,70V για 10cas στα 2400. 

Το αποτέλεσμα είναι τώρα να μην κάνει boot. (για την ακρίβεια κάνει συνέχεια re-boot) και δεν μπαίνει καν στο bios, ακόμα και με το goto bios onboard κουμπάκι στην μητρική και ούτε με το cmdos κουμπάκι της.

 

Υπάρχει άλλη λύση εκτός από το να βγάλω την μπαταρία από την μητρική? 

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αφήσεις μόνο ένα στικάκι πάνω και να δοκιμάσεις να μπεις στο bios; βάλτο και σε διαφορετικές θέσεις. Ίσως βοηθούσε και αν αφαιρούσες τα καλώδια της μητρικής και του psu για μερικά λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε (αυτόματα κάνει) τουλάχιστον 50+ re-boot το βράδυ. Την έβγαλα από τα ρεύματα και δοκίμασα πάλι το πρωί. Τίποτα.

Θα δοκιμάσω να βάλω ένα stick σε διαφορετικές θέσεις να δω εάν ξεκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά , η μητρική προσπάθησε να κάνει training τις μνήμες με τα νέα settings που έδωσες ... αλλά προφανώς επειδή δέν "βγαίνουν" οι ρυθμίσεις αυτές , δέν μπορεί να τις εφαρμόσει.

 

Αλλά , κανονικά μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες για training , θα έπρεπε να μπουτάρει από μόνη της σε safe mode.

Για αυτό σε ρώτησα πόση ώρα την άφησες να κάνει re-boot.

 

Με προβληματίζει το γεγονός όμως ότι δέν "ακούει' το πάτημα του GO2BIOS.

 

Κλείστη πάλι από ρεύμα , και κάνε μιά ακόμη δοκιμή.

Αν κάνει πάλι τα ίδια.

 

Εχει κουμπάκι clear cmos στο back panel.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα αφήνεις τη μητρική (χωρίς να την πειράξεις) την ώρα που κάνει αυτά τα re-boot ?

Στα 10 ανεπιτυχή re-boots συνήθως λέει " F1 το run set-up", "AltL το load last known setting". Το έχω δει πολλές φορές στις δοκιμές που έκανα.

Όταν πατούσα το cmdos όμως με πήγαινε στο bios και εκεί ξαναφόρτωνα το OC profile που έτρεχε χωρίς πρόβλημα

 

Αυτή την φορά όμως τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ασε μνήμες μόνο στα slot 2 & 4 ... και ξαναδοκίμασε.

 

Εναλλακτικά δές στο manual σου , πώς γυρίζει στο 2ο bios η μητρική.

Σε κάποιο σημείο θα έχει κάποιο switch.

 

Σε ευχαριστώ,

Με το δεύτερο bios ξεκίνησε. Τώρα όμως στο bios η επιλογή XMP enable δεν υπάρχει, τις μνήμες τις είδε 1333Μhz, τάση 1,50V, 32G και τα timings είναι στο auto. (9,9,9,24) Μάλλον κάτι έπαθαν.

Θα βάλω τις αρχικές εργοστασιακές τιμές manual και ελπίζω να τις δεχτεί. 

Link to comment
Share on other sites

 

 Οτιδήποτε πάνω από multiplier 16x (2133Mhz) και κάτω από Cas 12 δεν ξεκινά.

Το XMP profile δεν το φορτώνει

Δεν μπορώ να βρω τις εργοστασιακές (tRC, tWR,tRRD,tRFC, κτλ) για την CMY16GX3M2A2400C11R που έχω. Μόνο την C10 βρήκα

Με την εφαρμογή που έχει η μητρική μου "Memory try It" στα 2133MHz, 12-14-14-36, και 1,65Volts είναι καλά..... αλλά η απόσταση έως εκεί που ήταν είναι μεγάλη. Βέβαια μπορεί να είναι και η ιδέα μου για αυτό το downgrade, αλλά ΟΚ

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια

  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.