Jump to content



Γνώμες για νέα σύνθεση


Recommended Posts

Εγώ πρότεινα >550W για τροφοδοτικά, σε περίπτωση που πήγαινες για την 290. Αν πας σε μικρότερες λύσεις, δε θες καν 550W. Επίσης παίρνουμε κ λιγάααακι μεγαλύτερο. Π.χ. και με 550W δουλεύει η 290, αλλά θες λίγο "αέρα" ώστε να μην είναι το τροφοδοτικό σου στη τσίτα.

Αν μπορείς να περιμένεις με την onboard του intel, καλό είναι να περιμένεις, ναι.

 

 

Mε αφορμη το ποστ σου το quote..

 

 

 

Ενα 550αρι μπορει να παρεχει 550watt .(οχι οποιο και οποιο πχ lc-power/deer κλπ...αλλα ας μεινουμε στα συγκεκριμενα που προταθηκαν)

 

Σε διαφορα review-δο-site με την 290 και oced επεξεργαστη, σαν συστημα καταναλωνει απο 350-400watt.

Συστημα ομως..Βαλε (ή βγαλε) και το efficiency του τροφοδοτικου ..εστω 90% βγαινει περιπου για τα 400 (που δεν θα τα φτασει ποτε) 360watt σαν απαιτηση απο το τροφοδοτικο.

Nομιζω 200watt ειναι καλος αερας για το τροφοδοτικο..στο 65% της μεγιστης ισχυος θα δουλευει για το αντιστοιχο μηχανημα.

(αναλογα τι θα παρει θα καταναλωνει ακομα λιγοτερο...)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει την amd να λέει: R9 290 requires 31 Amps on the 12v rail & a 550W PSU minimum.

Επίσης η asus και η HIS λένε άλλα. Τέλος έχω δει την 290 στο peak της να ρουφά 380W μόνη της. Άρα γιατί να προτείνω κάτι τσίμα τσίμα σε έναν άνθρωπο και να τον πάρω στο λαιμό μου, ειδικά όταν έχει κ καλό επεξεργαστή και καλή μητρική και 5 μηχανικούς δίσκους; Επίσης γιατί να του απαγορεύσω να κάνει o/c στο μέλλον; Θα έρθει εδώ και θα μου πει, καλά ρε παιδιά, τσίμα τσίμα τα υπολογίσατε; Γιατί κλείνει το pc μου με το που το πειράξω λίγο;

Από τα 2 τελευταία που πρότεινα, το δεύτερο μπορεί να δώσει για λίγο μέχρι και 800W+.. αυτό λέω εγώ ασφάλεια. Ειδικά όταν δεν τον βάζω να ξοδέψει μια περιουσία αλλά 10-15€ παραπάνω σε ένα κομμάτι hardware που είναι η ψυχή του συστήματός του.

Τέλος δεν διεκδίκησα κανένα αλάθητο, ότι θέλει ας κάνει ο άνθρωπος. Άλλο το απόλυτα σωστό, άλλο τι λέει ο καθένας σε ένα forum.

 

τσίμπα και 2 άλλα που δεν ξεφεύγουν στη τιμή

Xilence Power Supply 730W

 

Thermaltake Smart SE 730W

αυτό είναι και modular

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ολα τα τροφοδοτικα μπορουν να δωσουν λιγο παραπανω...(ενα 10%)

 

 

Απλα η thermaltake το διαφημιζει :p  (ως κατορθωμα)

 

 

 

υ,γ

και δεν ειναι θεμα σωστου λαθους..θεμα budget ειναι.

Oσο για το τι λεει η εκαστοτε εταιρια ....απλα δεν εχει νοημα.

 

Το ενα εινα gold, made by seasonic και 5 χρονια εγγυηση στα 70€..και ειναι παραπανω απο αρκετο για το συστημα του ...(ακομα και oc να κανει).

Ναι πολυ πιθανον δεν θα μπορεσει να bencharei @5g με την 290.. σε 3d

Aλλα ειναι yet another budget story οποτε δεν παιζει να ξεπερασει τα περιπου 4.4mhz χωρις να ξοδεψει ενα σχετικα υπερογκο ποσο για ψυξη και (αλλη) μητρικη. 

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

α οκ, αν θέμα budget πάω πάσο.. νόμιζα ότι ~10€ αξίζουν για να πάρεις +80W psu, modular, να μην είναι κι από το eshop και να'ναι κ πιο ασφαλές για ότι θες να κάνεις τώρα κ μελλοντικά.. τέσπα.. να'χαμε να λέγαμε.. 

Link to comment
Share on other sites

για αντιστοιχα ευρω σκεφτεται την 280χ....ομοιως και καποια ακριβοτερη μητρικη που δε θα προσφερει το παραμικρο.

(προκειμενου να χωρεσει i7 κλειδωμενος και 290..)

 

Ασφαλεια δεν "παιρνεις" απο ενα τροφοδοτικο που διαφημιζεται "87+" επειδη απλα ακουμπαει το 87 σε καποια μετρηση. Ενα απλο bronze ειναι με καπως "αυξημενα" ορια στις γραμμες του.

 

Υπαρχουν και psu 900αρια...πιο φθηνα ..(ms tech)..Τα extra watt τους δινουν το δικαιωμα να "παιζουν" στην ιδια κατηγορια με το thermaltake των 700watt.

(απλα καλο θα ηταν να μη ξεπερασει ποτε ουτε αυτα τα watt) 

 

Kαι δεν παιζει να στερηθει overclocking απο το συγκεκριμενο 550αρι τροφοδοτικο. Eγγυημενα. 

Θα πρεπει να ξεπερασετε τη φοβια των πολλων watt..

Το πρωτο που θα πρεπει να ξεπερασει καποιος στο oc ειναι η ικανοτητα του..οχι το τροφοδοτικο του.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο ποιο είναι το gold, made by seasonic και 5 χρονια εγγυηση στα 70€.;

 

Επίσης δεν με αφορά το Modular, θα έπρεπε να το πω από την αρχή για δύο λόγους: α) το ποιο λογικό είναι με τους δίσκους και τα ανεμιστηρακια που έχω να χρησιμοποιήσω όλα τα καλώδια και β)μια κατασκευή με "κολλημένα" καλώδια την θεωρώ καλύτερη κατασκευή.

 

Για το φίλο που ρώτησε τι παίζω τώρα τίποτα... Αλλα έχω μια συλλογή στο Steam που θέλω να τιμήσω. Τα πρώτα πρώτα που θα παίζω είναι τα Mafia II, Medal of Honor, Witcher 2, Spec Ops: The Line, BioShock Infinite, Battlefield 3. Θέλω να αποδίδουν σχετικά καλά.

 

Off topic: πως βάζω το όνομα κάποιου; με @ μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει την amd να λέει: R9 290 requires 31 Amps on the 12v rail & a 550W PSU minimum.

Επίσης η asus και η HIS λένε άλλα. Τέλος έχω δει την 290 στο peak της να ρουφά 380W μόνη της????. Άρα γιατί να προτείνω κάτι τσίμα τσίμα σε έναν άνθρωπο και να τον πάρω στο λαιμό μου, ειδικά όταν έχει κ καλό επεξεργαστή και καλή μητρική και 5 μηχανικούς δίσκους; Επίσης γιατί να του απαγορεύσω να κάνει o/c στο μέλλον; Θα έρθει εδώ και θα μου πει, καλά ρε παιδιά, τσίμα τσίμα τα υπολογίσατε; Γιατί κλείνει το pc μου με το που το πειράξω λίγο;

 

που το εχεις δει αυτο......?  γιατι εγω δεν ξερω καμμια (μονοπυρηνη τουλαχιστον) καρτα, να τρωει 380W μονη της....!!

 

 το Main PC μου, το οποιο το βλεπεις στην υπογραφη μου, με τον 8320 OCed στα 4,2ghz, φτανει ΜΑΧ τα ~380w~  ολο το πισι. δεν μπορει μονο η 290 να τρωει τοσα..!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

 

 

 το Main PC μου, το οποιο το βλεπεις στην υπογραφη μου, με τον 8320 OCed στα 4,2ghz, φτανει ΜΑΧ τα ~380w~  ολο το πισι. δεν μπορει μονο η 290 να τρωει τοσα..!! 

 

Λάθος μετρητή έχεις. Πάνω από 480 είναι στον τοίχο. 380 είχα με i5 2500 στοκ και την 7950 επίσης οποτε στο χαλαρό έχεις 100αρα παραπάνω. Συμφωνώ εννοείται ότι δεν θέλει τόσα μόνη της η 290.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα watt πειτε και μια τι τρεχατε..

Συνηθως αναφερομαστε @gaming ..(για ενα συνηθες pc) ..αλλιως πχ prime+furmark εχουν την τιμητικη τους στη πρωτη θεση..(ή οποιο αλλο τεσταρει ταυτογχρονα @100% load)

 

Και επισης καλο θα ηταν να αναφερεται και το τροφοδοτικο...(και προφανως εκτος η οθονη και οτι αλλο υπαρχει στη πριζα/πολυπριζο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μετρητή έχεις. Πάνω από 480 είναι στον τοίχο. 380 είχα με i5 2500 στοκ και την 7950 επίσης οποτε στο χαλαρό έχεις 100αρα παραπάνω. Συμφωνώ εννοείται ότι δεν θέλει τόσα μόνη της η 290.

λες να ειναι τοσο λαθος?

 

εχω μετρησει πολλες συσκευες με δαυτο, τηλεορασεις, αεροθερμο, αιρ κοντισιον........!!  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

καλά όταν με το καλό πάρω την 290 ,που το σκέφτομαι σοβαρά, για να λυθεί η απορία θα πάρω το βιομηχανικό μετρητή που έχουμε για τεστ στην δουλειά για να το μετρήσω... 

 

με βάλατε σε σκέψεις τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα που έβγαλε προσφορά και το crazysundrays. Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε G750M ή στο S12 τι θα προτείνατε; 

 

Επίσης πόσο accurate είναι το Extreme? Εμένα μαζί με OC μου τα βγαζει 510W. Πιστεύετε είναι υπερβολή το 750W?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.