Jump to content



αποριες για επιλογη λαπτοπ


haris1984

Recommended Posts

ρε παιδια...θελει ο brother μου να παρει laptop για τα χριστουγεννα και με εχει βαλει να ψαξω να του βρω κατι αρκετα ως πολυ καλο...

και η αποριες μου ειναι οι εξης:

1. πως συγκρινονται οι centrino με τους υπολοιπους επεξεργαστες?σκεφτομουν για centrino 1.7-2.0...το τελικο θα δειξει αναλογα με τα λεφτα...

2.οι καρτες γραφικων τραβανε μνημη απο την ram ή εχουν dedicated μνημη? μερικα που εχω δει ειναι με ati mobility radeon 9700.

3. ποιες εταιριες θεωρειτε πιο αξιοπιστες?

4.καμια προταση απο 2000 μεχρι 3000 με φπα....

ευχαριστω guys...

Link to comment
Share on other sites

1)Οι centrino ειναι πολυ πιο αργοι απο τους π4 αλλα εχουν αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος με αποτελεσμα να κραταει περισσοτερο η μπαταρια.

2)Ολες οι vga χρησιμοποιουν την μνημη του συστηματος αλλα κυριως η onboard το παρακανουν.

3)Για μενα βαζοντας απο το καλυτερο προς το χειροτερο θα προτεινα hp>siemens>acer>...

4)no comments γιατι τοσο πολλα ρε παιδι κανε και καμια οικονομια

Link to comment
Share on other sites

1)Oι Centrino σαν επεξεργαστές μ@μαν και δέρνουν!

2)Υπάρχουν πολλά μοντέλα που χρησιμοποιούν δικάτους μνήμη για την κάρτα γραφηκών και όχι αυτή του συστήματος, συνήθος αυτά τα μοντέλα φοράν και δυνατα GPU όπως Αti 9700...

3)Βασικά για Toshiba έχω ακούσει αρκετά καλά πράγματα.

4)Με τόσα σύγουρα θα βρεις ένα πολύ καλό, θα ψάξω λήγο μήπος και βρώ κάτι να σου προτήνω ;)

Link to comment
Share on other sites

1) συμφωνω με frost σε πολλα προγραμματα η αποδοση τους ειναι εως 1.5 με 2 φορες σε σχεση με ενα p4 δηλαδη 1800 centrino = 2700 p4

2) τα περισοτερα τωρα πια εχουν δικη τους μνημη

3) εχουν περασει απο τα χερια μου πολλα toshiba και hp και τωρα τελευταια και acer, τα hp κατα την γνωμη μου ειναι τα χειροτερα πολλα μπιχλιμπιδια και καθολου ουσια

επισης σε 2 απο αυτα μου καηκε το motherboard και η επισκευη ηταν τοσο ακριβη ωστε δεν φτιαχτηκαν ποτε

4) με τοσα λεφτα σιγουρα toshiba κοιτα την tecra σειρα αν και πιστευω οτι με 1500 εως 2000 μπορεις να παρεις σουπερ ντουπερ λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα κοιταξα λιγακι αυτες τις μερες και ειδα πως οι dothan ειναι πολυ καλοι...

σκεφτομαι για τις εξης 2 λυσεις...

παρομοιοι υπολογιστες,μονο που το σονυ εχει μεγαλυτερη οθονη και κατι παραπανω συμπραγκαλα...bluetooth,ktl ktl...ααα...εχει και 900 ευρω παραπανω... :(

εσεις τι λετε?απο αξιοπιστια fujitsu-siemens ή sony?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχεμ.... ε ενταξει! το σουπερ ντουπερ ειναι το sony, αλλα πρεπει να καταλαβεις τι ακριβως εχεις αναγκη και αν αξιζουν τοσα χρηματα παραπανω... ασε που το sony με την 17αρα και τα 4kg+bat δεν κουβαλιεται!

Link to comment
Share on other sites

Οι centrino ειναι πολυ καλοι και παρα πολυ γρηγοροι επεξεργαστες.

Υπολογισε περιπου οτι centrino 1.5-1.6 ειναι ισοδυναμος με P4-3.4-3.6 και επιπλεον εχουν πολυ χαμηλη καταναλωση ενεργειας.

Link to comment
Share on other sites

μετακινησεις δεν θα γινονται πολλες...απλα επειδη ο αδερφος μου σπουδαζει εξωτερικο και χρειαζεται το πισι του οταν ειναι εδω γι αυτο το θελουμε...τωρα απο τη στιγμη που οι δικοι μου ειπαν να βρω κατι μεχρι 3000 το πολυ, κοιταω να βρωτο καλυτερο σε αυτα τα λεφτα...το θεμα ειναι οτι ηθελε 17αρα οθονη...του φαινεται πολυ μικρη η 15αρα...

αν παρω το σονυ ποσο θα μου παει να βαλω αλλο ενα 512αρι ram?

ποιο προτεινεται απο τα 2 δικα μου και του φροστ?...εγω μαλλον το τριτο θα ελεγα...αλλα τα 2 χρονια εγγυηση της siemens με τραβανε περισσοτερο...εχουν διεθνης εγγυησεις και τα 3?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα... αν δώσει 3000 σε λάπτοπ, σε ένα χρόνο θα αξίζει με το ζόρι 1000-1200... δεν αξίζει τόοοσο ακριβό μοντέλο, εκτός αν το φυσάς...

τί εργασίες θα κάνει και θέλει τόσο ακριβό?

με 17άρα θα είναι ασήκωτο και φυσικά θα τρώει τη μπαταρία γρήγορα...

πάντως αν πήγαινα σε τέτοιο κόστος, δεν θα κοίταγα σε acer/fujitsu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

πάντως αν πήγαινα σε τέτοιο κόστος, δεν θα κοίταγα σε acer/fujitsu

δηλαδη να στραφω προς το σονυ ή εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο καλυτερο?

αν ηταν να τα δωσω εγω τα λεφτα σιγουρα θα επερνα κατι φτηνοτερο...

εγω απλα βοηθαω στην επιλογή μονο...

το μονο που με προβληματιζει ειναι η αξιοπιστια μιας και δεν εχω ξανασχοληθει με φορητους...

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις το καλυτερο σε αποδοση/ποιοτητα/αξιοπιστια θα κοιτας μονο (για Ελλαδα) αυτες τις 3 μαρκες:

fujitsu

sony

toshiba

αν θελεις να διευρυνεις τις επιλογες τοτε κοιτας σε acer, hp

αν θελεις να φτιαξεις αυτο που επιθυμεις πραγματικα κοιτας για plaisio-turboX

παντως κοντα στα 2.000 ευρω καλυτερη επιλογη ειναι οι Fujitsu Siemens

κοντα στα 3.000 κανεις δεν αξιζει τα χρηματα του

τωρα αν θελεις μια βοηθεια για επεξεργαστες με σειρα αποδοσης θα πρεπει να προσανατολιζεσαι σαυτους:

amd 3700+ 64BIT

dothan 2.2

dothan 2.1

dothan 2.0

amd 3400+ 64Bit

dothan 1.9

amd 3200+ 64Bit

dothan 1.8

amd 3000+ 64Bit

dothan 1.7

τιποτα λιγοτερο

για καρτα γραφικων:

ΜΟΝΟ Ati 9700/128MB και εαν εχει βγει μεχρι τοτε η Χ800 ή 9800 ΑΤΙ παντα

για σκληρο δισκο απο 80GB και ανω

για οθονη απο WXGA και ανω φυσικα αλλα καλυτερα SXGA και ανω .... τωρα για 15 ή 17 ειναι ..υποκειμενικο

dvdrw - dual

μνημη 512 το ελαχιστο

αυτα :)

με γνωμονα αυτα που σου γραφω να επιλεξεις τι θα παρεις ωστε να εχει καλυτερη διαρκεια σε ζωη :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...

ετσι οπως βλέπω τα πραγματα θα παω για dothan 1.8-2.0...εχουν χαμηλοτερες καταναλωσεις και λογικα θα ειναι και πιο ψυχροι>>>μεγαλυτερη διαρκεια ζωης...

μνημη 1γιγα...αρα στο συνολο θα προστεθουν και αλλα 512 mb

γραφικα σιγουρα9700 τωρα αν θα ειναι 128 ή 64 εξαρταται απο το μηχανημα...μαλλον 128 ομως... οθονη εχει φαει σκαλωμα για 17αρα...εγω παντως του προτεινα να παει ή για το siemens ή για το acer tou frost και με τα παραπανισια λεφτα να παρει μνημη, και οτιδήποτε αλλο συμπραγκαλο χρειαστει...και θα περισεψουν κιολας...

Link to comment
Share on other sites

αφου θα παει εξωτερικο απο οτι καταλαβα.. γιατι δεν παιρνει απο εκει με τα ιδια λεφτα κατι καλυτερο και του μενουν και αρκετα να παρει εξτρα πραγματα και να κανει και κανενα τριπ :)

Link to comment
Share on other sites

αχα....

παντως με μπουσουλα αυτα που σου εγραψα μπορει να παρει ακριβως οτι χρειαζεται και να ειναι σε καλη τιμη (κοντα στα 2000) και με πολυ καλες επιδοσεις..

τεσπα... καλυτερα πλεον να το κοιταξει κι αυτος ....

Link to comment
Share on other sites

απλα να εχεις στο νου το βασικο:

η τιμη δεν εχει να κανει 100% με επιδοσεις ..

δλδ μπορει να δωσεις 3000 και να εχεις χαμηλοτερες επιδοσεις απο αυτο που κανει 2000 απλα των 3000 να εχει πολυ καλη οθονη και πολλα εξτρα κλπ ... γιαυτο θελει προσοχη στο τι ακριβως θελεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.