Jump to content



Αγορα TFT Monitor Σε λιγες Μερες....Ποια Να Παρω??


Τακας

Recommended Posts

Για σε ολους τους γνωστους και αγνωστους φιλους του Forum....

Λοιπον λεω να παρω μια TFT 19" σε λιγες μερες και στην κυριολεξια εχω μπερδευτει......

Το κοστος δεν θελω να περναει τα 500 με 600 Ευρο....

Λεω να καταληξω σε LG συνφωνα και με της γνωμες καποιον φιλων...

Επισης εχω ακουσει και για τον Χρόνος απόκρισης που λενε πολοι και φοβαμε μην φενετε ασχημα που οι 19" εχουν 25ms.........

Αν εχει κανεις 19" TFT Με 25ms.... Ας μου πει την γνωμη του....

Περημενω της απαντησεις και της γνωμες σας...

Ευχαρηστω...

Καλες γιορτες σε ολους.....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι μπορείς να πάρεις κάποια πραγματικά καλλή μέχρι 600... Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά εδώ εγώ θέλω να πάρω 17άρα και οι τιμές στις καλλές είναι κάπως τσιμπιμένες. Ειδικά στις EIZO που κοιτάω. Οι LG πάντως είναι καλλές οθόνες. Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι απαραίτητο οτι θα τον καταλαβαίνεις. Για τι χρήση τη θες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας

Για σε ολους τους γνωστους και αγνωστους φιλους του Forum....

Λοιπον λεω να παρω μια TFT 19" σε λιγες μερες και στην κυριολεξια εχω μπερδευτει......

Το κοστος δεν θελω να περναει τα 500 με 600 Ευρο....

Λεω να καταληξω σε LG συνφωνα και με της γνωμες καποιον φιλων...

Επισης εχω ακουσει και για τον Χρόνος απόκρισης που λενε πολοι και φοβαμε μην φενετε ασχημα που οι 19" εχουν 25ms.........

Αν εχει κανεις 19" TFT Με 25ms.... Ας μου πει την γνωμη του....

Περημενω της απαντησεις και της γνωμες σας...

Ευχαρηστω...

Καλες γιορτες σε ολους.....

Aν την θες για παιχνιδια σου προτεινω μια 19αρα ΤΝ 8ms. Σε αυτην την κατηγορια υπαρχει η Hyundai L90D+, η οποια θα ερθει πρωτη αρχες Γεναρη, πηρα τηλεφωνο την Informatics, εχει dvi+cable k pivot και καλη εγγυηση 3 καμενα pixels. Mετα ειναι η Samsung SyncMaster 913N που μας εχει συνηθισει σε πολυ ποϊοτηκες οθονες αλλα ειναι αναλογικη και η BenQ FP937s+ με dvi. Ολες εχουνε πολυ καλη τιμη γυρω στα 500euro. Eγω εχω καταληξει στην Hyundai και αν περιμενεις 2-3 εβδομαδες θα σου πω και εντυπωσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρατηρησεις το delta tracking. To 0 εως 100 ειναι τα χρωματα απο το μαυρο εως το ασπρο. Ενω το γραφημα ειναι το δελτα(η διαφορα) μεταξυ ενος ζητουμενου χρωματος και του παραγωμενου χρωματος απο την εκαστωτε οθονη. Aυτος ο υπολογισμος γινεται με την βοηθεια ενος οργανου του χρωματομετρου. Αν το δελτα ειναι μικροτερο του 1 τοτε σημαινει οτι εχουμε ενα τελειο αποτελεσμα, πχ το μαυρο ειναι μαυρο το μπλε μπλε κτλ. Αν ειναι εως 2 τοτε σημαινει οτι ειναι πολυ καλο ενω πανω απο 3 το χρωμα διαφερει αρκετα. Αν δουμε το παραδειγμα της hyundai l90d+ για παραδειγμα βλεπουμε οτι το 99% του γραφηματος ειναι κατω απο 2 οποτε εχουμε ενα τελειο αποτελεσμα, δηλαδη εχουμε πιστοτητα και ποιοτητα χρωματων. Παρατηρησε και τα υπολοιπα γραφηματα απο τις υπολοιπες οθονες να καταλαβεις καλυτερα τις διαφορες. Α και κατι αλλο δεν παιζει ρολο μονο τι ειδους panel φοραει καθε οθονη ας πουμε TN 12ms αλλα και ο κατασκευαστης πχ LG-Philips, AU, Samsung. Eδω εχουμε εναν Samsung TN 8ms panel πχ με την περιπτωση της hyundai. :)

post-40-1416071446,7463_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εγώ προτείνω, αν γίνεται, να δείς τη συγκεκριμένη που θα παρεις, ωστε αν έχει κάποιο καμένο ή κολλημένο Pixel να πάρεις κατ'ευθείαν κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.