Jump to content



Lg ips237L


Recommended Posts

Καλησπερα εχω την οθονη του τιτλου!και εντελος ξαφνικα στην αριστερη μερια της οθονης μου κανει γραμμες και τα χρωματα ειναι ελαφρως κοκκινα!!η ερωτηση μου ειναι η εξης!εαν αλλαξω το mainboard της οθονης σωνεται η κατασταση η παμε για νεο μονιτορ;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν τα έχεις κάνει (αλλά οφείλω να τα αναφέρω):

  1. Έλεγξε πως το καλώδιο που την συνδέει με τον υπολογιστή κάνεις σωστή επαφή (αλήθεια, με τί βύσμα συνδέεται η οθόνη στον υπολογιστή; )
  2. Αυτό το φαινόμενο συμβαίνει ακόμα και όταν είσαι στο BIOS?
  3. Εάν είναι εφικτό, δοκίμασε να συνδέσεις την οθόνη σε άλλον υπολογιστή/laptop για να δεις εάν το φαινόμενο επιμένει.
  4. Σε τί ποσοστό της συνολικής επιφάνειας εμφανίζεται η αλλοίωση; Συμβαίνει "από πάνω μέχρι κάτω;"
  5. Το "Εντελώς ξαφνικά", σημαίνει πως πρόσφατα ξεκίνησε να συμβαίνει; ή πως συμβαίνει μετά την πάροδο κάποιων λεπτών λειτουργίας; Και ανάποδα, αν την κλείσεις και την ξανα-ανοίξεις, μήπως για κάποια λεπτά δουλεύει σωστά;
  6. Μήπως αλλάζοντας την ανάλυση της οθόνης, με κάποια μικρότερη (δηλαδή, οποιαδήποτε εκτός της native 1920x1080), εξαφανίζεται το φαινόμενο;

 

Να υποθέσω πως πράγματι είσαι εκτός εγγύησης (2 έτη εγγύηση);

Link to comment
Share on other sites

Οτι ανεφερες φιλε μου δυστηχως τα εχω κανει!!το προβλημα το συνεβει εντελως ξαφνικα!!ειναι στην αριστερη ακρη απο πανω μεχρι κατω!!εντομεταξυ εχει και αλλο κουλο κανει λες και παγωνουν τα πιξελ σε εκεινο το σημειο!!ναι εχει περασει η εγγυηση!!λες εαν εποικινονησω με το support της lg να βρω καμια ακρη;Ξεχασα να πω με hdmi συνδεση εχω αλλα εκανα και δοκιμη και με vga και dvi και το ιδιο ακριβως

Έγινε επεξεργασία από nezoski
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βγάλε μια φωτό να ξέρουμε για τι μιλάς ακριβώς. Ενδέχεται να είναι θέμα πανελ ή θέμα πλακέτας, οπότε δώσε μια εικόνα να δούμε το αποτέλεσμα της βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Δες και τις τιμες των ανταλλακτικών εντωμεταξυ ,να το.εξετάσουμε αν.συμφέρει ,μεχρι κάποιος γνώστης να εκφερει άποψη για το είδος της βλάβης

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα, εφόσον την έχεις ανοίξει για να βρείς τον κωδικό της σωστής πλακέτας, να ελέγξεις οπτικά το Τ-CON board, που βρίσκεται κολλημένο στην πίσω μεριά του panel.

 

Ανήκει στο panel, και πάνω του συνδέεται το καλώδιο από την Main Board της οθόνης σου και από αυτό λογικά θα φεύγουν 2 ribbon cables για το panel.

 

Αν διαπιστώσεις οπτικά κάτι περίεργο, ενδέχεται να είναι αυτό, καθώς εμένα μου μοιάζει για τέτοια βλάβη στα αρχικά της στάδια.

 

(Έλεγξε και τα άκρα των καλωδίων, αν έχουν καθαρά σημεία επαφών και αν είναι συνδεδεμένα όπως πρέπει)

 

 

Για να μην σου λέμε και περίεργα όμως, βρές τον κωδικό του panel και googlαρε με βάση αυτό να δείς για αντίστοιχα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στον οπτικο ελεχγο που ειχα κανει για τυχον φουσκομενους πυκνωτες δεν βρηκα κατι! Το πανελ με την mainboard συνδεετε με μια καλωδιοταινια και δυο φυσες!!τις ειχα αποσυνδεσει και τις επανασυνδεσα μετα απο λιγη ωρα μπας και αλλα τζιφος!!αυτο με το πανελακι δεν το ειχα σκεφτει!!θα το κοιταξω το απογευμα μολις επιστρεψω

Έγινε επεξεργασία από nezoski
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον οπτικο ελεχγο που ειχα κανει για τυχον φουσκομενους πυκνωτες δεν βρηκα κατι! Το πανελ με την mainboard συνδεετε με μια καλωδιοταινια και δυο φυσες!!τις ειχα αποσυνδεσει και τις επανασυνδεσα μετα απο λιγη ωρα μπας και αλλα τζιφος!!αυτο με το πανελακι δεν το ειχα σκεφτει!!θα το κοιταξω το απογευμα μολις επιστρεψω

 

Μιας και τα έχεις ανοίξει, τράβα και μερικές φωτό να υπάρχουν και σημείωσε και τους κωδικούς των πλακετών και του πάνελ (το T-Con αν το αποσυναρμολογήσεις από το panel έχει και αυτό κωδικό, γράψε και αυτόν στο θέμα).

 

Επίσης μην κοιτάς μόνο για φουσκωμένους πυκνωτές, οποιαδήποτε βλάβη πάνω στην επιφάνεια της πλακέτας μπορεί να δημιουργεί θέμα. Οι πυκνωτές επίσης αν είνια κακής ποιότητας μπορεί να μην δέιχνουν τίποτε περίεργο εμφανισιακά και να είναι "στεγνοί".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.