Jump to content



δοκιμή hi-fi συστήματος 7000 ευρώ ,κατάθεση εμπειρίας


Recommended Posts

γίνεται αφού το έχω κάνει. είναι ένα είδος analog to digital converter όχι ακριβό γύρω στα 50 ευρώ . είναι τα adc. τα αντίθετα του dac. βέβαια δεν πήρα το ακριβότερο . τα καλά κάνουν πάνω από 500 ευρώ . εγώ πήρα από ελληνικό κατάστημα την έκδοση με το coaxial όχι το οπτικαλ.

post-44129-0-75857400-1428323464.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η κάρτα ήχου έχει ψηφιακή οπτική έξοδο αλλά δεν ακούγεται καλά και μου έμεναν μόνο οι αναλογικές rca έξοδοι της κάρτας που ακούγονται καλύτερα . από αυτές με ένα αντάπτορα rca l/r σε coaxial το βάζω στην ψηφιακή είσοδο του ντακ (coaxial ) το ξέρω ότι η συνδεσμολογία είναι λίγο περίεργη αλλά η έξοδος η οπτική που έχει δεν ακούγεται καθόλου καλά . από το ντακ στο volume controller πάει με rca . από το volume controller στα ηχεία πάει με xlr .

ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν ότι μάλλον φταίνε τα καλώδια που είναι φτηνά . τα πήρα δέκα ευρώ. επώνυμα . τα πέντε μέτρα . στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι τα καλά δικά τους τα rca τα 3 μέτρα κάνουν 25 ευρώ .

γιατί να έχω κάνει λάθος συνδεσμολογία εάν το έβαζα απευθείας στο analog in l/r του ντακ ???

Πολυ ωραια και καθαρη φωτο του volume controler. Βγαλε και το dac να το δουμε [emoji1]
Link to comment
Share on other sites

1. Στην περιπτωση σου, προσωπικα θα τα συνδεα ως εξης: καρτα ηχου-οπτικη ψηφιακη εξοδος-καλωδιο οπτικης ινας-dac-εξοδος balanced (xlr)-ενεργα ηχεια μονιτορ. Απλα πραγματα. Οσο προσθετεις μπιχλιμπιδια και μετατροπες, ειναι εις βαρος της ποιοτητας του ηχου. Και πουθενα rca (unbalaced) δεν υπαρχει λογος!

2. Σε μια ψηφιακη συνδεση, η δουλευει, η οχι. Δεν υπαρχει "δεν ακουγεται καλα" αν εχει προβλημα η καρτα ηχου, τοτε ειναι αλλο θεμα. Βαλε rca κατευθειαν στην εισοδο rca του volume controler και απο εκει στα ηχεια! τι το θες το ξεdac και το dac??

Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις αναλογική έξοδο από την κάρτα ήχου, την κάνεις ψηφιακή με ένα ADC της πλάκας και μετά την ψηφιακή την βάζεις σε ένα ακριβό DAC και περιμένεις να ακούσεις ήχο της προκοπής; 

Όσο ακριβά μακαρόνια και αν αγοράσεις φίλε μου, αν τα βράσεις μέσα σε λάσπη αποκλείεται να βγάλεις καλή μακαρονάδα. Πάντα λάσπες θα τρως. Πρέπει οπωσδήποτε να διώξεις από την αλυσίδα σου το ADC. Η πηγή σου πρέπει να συνδέεται ψηφιακά με το DAC χωρίς κανένα ενδιάμεσο "σύστημα". Αλλιώς πετάς τα λεφτά σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα χθες την ψηφιακή οπτική έξοδο της κάρτας ήχου και ήταν καλή. την είχα δοκιμάσει και παλια αλλα δεν μου άρεσε ο ήχος και γιαυτό χρησιμοποιησα τις αναλογικές εξόδους της κάρτας .

 χθες δοκίμασα σύγκριση μεταξυ της usb θύρας και της coaxial -αυτή που έχω τώρα- .  η συνδεσμολογία με το coaxial rca παρόλο το adc της πλάκας νομίζω ότι ακούγεται λίγο καλύτερα και πιο δυνατά . το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν παίρνει το usb 2.0 driver και αναγκαστικά ακούω απο usb 1.0 .

 μεταξύ usb 2.0 ,1.0 , coaxial και optical inputs πιο είναι καλύτερο ???

 

update 4 :είχα ακούσει παλιά για τους ενισχυτές ακουστικών τους burson και είχα διαβάσει ότι έχουν output 4w ενω οι κοινοί ενισχυτές έχουν 2 w . μου έκανε εντύπωση και ήθελα να τους ακούσω για να έχω ένα μέτρο σύκρισης με το δικό μου . εγώ έχω τον auditor της spl που έχει γύρω στα 2 w output ακουστικά τα k702 της akg με 62 ohm αντίσταση . βρήκα σχετικά εύκολα την αντιπροσωπεία που τους φέρνει στην ελλάδα και έκλεισα ένα ραντεβού να τους ακούσω . έτυχε βέβαια η ίδια αντιπροσωπεία να φέρνει και τα audeze με την τεχολογία planar magnetic . άκουσα και το x που κάνει 1800 ευρώ και το πιο φτηνό το 2 , 1300 ευρώ . άκουσα δύο ενισχυτές τον σολοιστ των 2 w και τον conductor των 4 w  . ο conductor ο παλιός  δυστυχώς έχει ένα ελάτωμα στο volume controler. ενώ είναι ωραίος και μεταλικός, έχει διακριτά διάστηματα σαν σκαλοπατια με το που αλλάζεις ένα διαστημα ακούγεται ένας δυνατός ήχος ρεύματος -παρασίτου. μου είπαν ότι χρέιάζεται να τον καθαρίζεις που και που . κρίμα για ενισχυτή των 2000 ευρώ. ευτυχώς που τον δοκίμασα δηλαδή . ο καινούργιος conductor virtuoso έχει άλλη τεχνολογία volume controller ,δεν έχει διακριτά διαστήματα αλλά δεν έχει το ελάτωμα του παλιού . και έχει τηλεκοντρόλ.

πάμε τώρα στο ψητό . εαν και μου είπαν ότι τα 4w δεν αναφέρονται στο πόσο δυνατά ακούγεται αλλά στο τρόπο οδήγησης των ακουστικών . ο conductor δεν είχε διαφορά με τον δικό μου . ούτε και στα audeze τα 2 παρατήρησα αξιοσημείωτη διαφορά με τα δικά μου . εκεί που παρατήρησα διαφορά είναι στα audeze x τα οποία είναι μόνο 22 ohm . ακούγονταν πιο δυνατά από τα δικά μου στην ίδια στάθμη ήχου .και είχαν καλύτερα υλικά από  τα δικά μου . στην καθαρότητα δεν παρατήρησα διαφορές από τα δικά μου . διαφορές που να δικαιολογούν τα συν 1500 ευρώ . ούτε από την τεχνολογία planar magnetic είδα τερατώδη διαφορά . από τη μικρή μου εμπειρία με 6 ακουστικά , τρια ακριβά και τρία δικά μου μέτρια , τη πιο μεγάλη διαφορά την άκουσα στα hd 800 με τον ενισχυτή βέβαια όχι με τον conductor αλλά με αυτόν που προτείνεται απο την seinheizer τον hdva και με δύο ακουστικά ταυτόχρονα (τα δικά μου και τα hd 800 ) . σε ένα τραγούδι βέβαια στην ίδια στάθμη ήχου , τα δικά μου μου φάνηκαν υπερβολικά θορυβώδη ενώ τα hd 800 ήταν διάφανα και ακούγονταν πιο κοντά . μόνο σε ένα τραγούδι είδα μεγάλη διαφορά ,σαν να ακούγονται θορυβώδη τα δικά μου .να σας πω και την συνδεσμολογία την υπόλοιπη γιατί την ξέχασα ,εαν και σε΄κάποιους θα φανεί αστείο. το cd player έκανε 5000 ευρώ , δεν μου άρεσε εμφανισιακά , ήταν λαμπάτο, ένα ντακ των 2.000 με καλή κατασκευή και το πιο αστείο είναι τα καλώδια μεταξύ του ντακ και του ενισχυτή που έκαναν ή δυο χιλιάδες το ζεύγος ή το ένα δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου είπε . ήταν πιο ποιοτικά σίγουρα από τα δικά μου με άλλη πλέξη και με τους ακροδέκτες από carbon . ενώ ήταν απλό rca l/r όχι coaxial βίδωνε στη βάση input . ( είχα  διαβάσει παλιά άρθρο από εταιρία η οποία έβγαζε καλώδια για ηχεία ,πιο καλά και αρκετά ακριβά νομιζω στα 500 με 1000 ευρώ , και έδειγνε σε φασματική ανάλυση την διαφορά στο σήμα μεταξύ των καλωδίων τους και των κοινών . είχαν αρκετή διαφορά αλλά δεν ξέρω εαν αυτή η διαφορά είναι ακουστή στο άνθρωπο. πχ έχω διαβάσει στην παραμόρφωση ότι κάτω από 0.1 δεν την καταλαβαίνει το αυτί . τα ντακ για παράδειγμα λένε τα περισσότερα και οι κάρτες ήχου για παραμόρφωση 0.0001 ή 0,001 . το μόνο που έχω παρατηρήσει έιναι ότι όσο καλό και να είναι το ντακ , η έξοδος των ακουστικών στους ενισχυτές έχει όριο παραμόρφωσης το 0,1 καθώς επίσης και τα ακουστικά πάνω 300 ευρώ μέχρι 2000 που έχω δει έχουν όριο παραμόρφωσης το 0,1 . τα hd 800 για παράδειγμα έχουν 0,1 νομίζω . θέλω να πω δηλαδή ότι όσο καλό και να είναι το ντακ τα ακουστικά αυξάνουν την παραμόρφωση .

εαν μπορείτε πείτε μου την γνώμη σας για : μεταξύ usb 2.0 ,1.0 , coaxial και optical inputs πιο είναι καλύτερο ???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.