Jump to content



δοκιμή hi-fi συστήματος 7000 ευρώ ,κατάθεση εμπειρίας


Recommended Posts

http://www.head-fi.org/t/555263/foobar2000-dolby-headphone-config-comment-discuss

Δες αυτό. Έχει σετάρει το foobar, μια παλιά έκδοση, με τον δικό του τρόπο. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά αν κατεβάσεις το dolby headphone plugin μαζί με το channel mixer dsp μπορείς να ρυθμίσεις τα χαρακτηριστικά της ηχητικής σκηνής(μέσω του 2ου) για να έχεις ευρύ soundstage, σαν τα βίντεο που έχει φτιάξει. Έχω καιρό να ασχοληθώ. Υπάρχουν και κάποια crosfeed plugins που είναι εντελώς στεγνά και δεν τα προτιμώ, αλλά δεν τα θυμάμαι.

Για games και ταινίες το dolby και το sbx studio είναι αρκετά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.head-fi.org/t/555263/foobar2000-dolby-headphone-config-comment-discuss

Δες αυτό. Έχει σετάρει το foobar, μια παλιά έκδοση, με τον δικό του τρόπο. Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά αν κατεβάσεις το dolby headphone plugin μαζί με το channel mixer dsp μπορείς να ρυθμίσεις τα χαρακτηριστικά της ηχητικής σκηνής(μέσω του 2ου) για να έχεις ευρύ soundstage, σαν τα βίντεο που έχει φτιάξει. Έχω καιρό να ασχοληθώ. Υπάρχουν και κάποια crosfeed plugins που είναι εντελώς στεγνά και δεν τα προτιμώ, αλλά δεν τα θυμάμαι.

Για games και ταινίες το dolby και το sbx studio είναι αρκετο

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το ξανασκέφτομαι η διαφορά μεταξύ των ακουστικών μπορεί να είναι μεγαλύτερη του 30/100 . κάποιες φορές δεν μπορώ να υπολογίσω τη διαφορά μεγέθους τόσο καλά . είχαν διαφορά αλλά δεν μου φάνηκε τερατώδη . για παράδειγμα σήμερα αγόρασα μια φορητή λάμπα χειρός (μπαντέζα συνεργείου) η οποία είχε λάμπα 1800 λούμενς . την έβαλα σπίτι να τη δοκιμάσω και δεν μου φάνηκε τόσο φωτεινή όσο ο φακός που έχω (wolfeyes 900 lumens) . ο φακός βέβαια έχει πιο συγκεντρωμένη δέσμη κατά 300/100 . σε αυτή τη σύγκριση μεγέθους για παράδειγμα δεν βρήκα μεγάλη διαφορά τη 1800 με 900 λούμενς . μάλιστα τα 900 λούμενς μου φάνηκαν πιο φωτεινά . μπορεί να είναι λόγω συγκέντρωσης της δέσμης .

διαφορά βέβαα είχαν στην καθαρότητα . τόση που σε ένα τραγούδι τα δικά μου μου φαίνονταν θορυβώδη . αλλά οι διαφορές δεν ήταν της τάξης του 500/100 . εκτός εαν κάνω εγώ λάθος και δεν υπολογίζω σωστά τα μεγέθη .

Link to comment
Share on other sites

Όπως ελεγα και σε άλλο θέμα και πολλοι πεταγοντουσαν να πουνε το αντιθετο χωρις να σημαίνει οτι ισχύει :

Τοσο ακριβά ακουστικα θελουν και τόσο ακριβο εξοπλισμό για να πεις οτι τα αξιοποιείς στο επιπεδο των χρημάτων που ξόδεψες .

Οι διαφορες δεν ειναι παντα αντιληπτές απο τον απλο ακροατή ,δε σημαίνει όμως οτι δεν ειναι χαώδεις .

Όπως αναφέρθηκε ,τα superlux που πολλοι εδω τα θεωρούν καρασουπερ ,τα έβαλα και ηταν οτι τραγικότερο εχω φορέσει .

Και σαν υλικά ,και σαν εφαρμογή και πιο πολυ σαν ποιότητα ήχου .

Για καποιους ειναι αριστα ,οπότε όπως καταλαβαινεις ,για αυτους τους κάποιους οποιοδήποτε παραπάνω έξοδο θα ηταν περιττο.

Αν ο ακροατής δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορα ,τσάμπα τα λεφτα θα πανε .

Το hi fidelity ειναι πολυ ακριβο σπορ ,και τα ακουστικά ειναι τελευταία στην αλυσίδα καθώς πρεπει να εχουν αντάξια τους οδήγηση ,που σίγουρα δε γινεται με μια consumer καρτα ήχου τύπου sonar κτλ ουτε με τα dac του κιλου. Συνήθως προτεινετεται ενισχυτήςηΰ7

Δε σε εμποδίζει κανεις να μ κανεις το αντίθετο ,αλλα θα εχεις τα ιδια αποτελέσματα που θα είχε μια αεροτομή απο ferrari ,που εχει 8.000€ ξέρω γω ,πάνω σε ενα Οκταβια.

Καλο το Οκταβια ,η αεροτομή κανει μια καποια δουλίτσα ,αλλα με 8000 η θα έκανες το οκταβια τουμπανο ,η το εσπρωχνες και έπαιρνες καινουργιο αμάξι .

Αν γινεται αντιληπτός ο παραλληλισμός κατάλαβες τι εννοώ .

Οσο για το οτι τα ηλεκτρονικά, το ότι ειναι ολα ιδια που αναφέρθηκε ,το βρίσκω πολυ ,πολυ εξω απο την πραγματικότητα και διαφωνώ κάθετα.

Υπάρχουν τοσο γιγάντιες διαφορες που προκύπτουν απο την ποιότητα των υλικών ,το σχεδιασμό των κυκλωμάτων της ενισχυσης ,των κυκλωματων της τροφοδοτησης (παρα πολυ σημαντικός παραγοντας που αγνοείται πολυ συχνά ) που δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

Συμπέρασμα ,

για μενα πρεπει το μπάτζετ να εστιάζει σφαιρικά .

Εισαι πολυ άνετος ; πας για sennheizer με αναλογο και το υπόλοιπο σύστημα όμως ,οχι με καμια καρτα ήχου τύπου fatal1ty ,supe gamer's και τετοια .

Εισαι audiophile ,χωρις λεφτά ;

Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις που εχουν μια αξιοτεπεια .

Εισαι κατι άλλο που δεν εχει τρελή σχέση με το άθλημα και ουτε θες να αποκτήσεις ;

Εχει άπειρες επιλογες ανάλογα την τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

διαφορά βέβαα είχαν στην καθαρότητα . τόση που σε ένα τραγούδι τα δικά μου μου φαίνονταν θορυβώδη . αλλά οι διαφορές δεν ήταν της τάξης του 500/100 . εκτός εαν κάνω εγώ λάθος και δεν υπολογίζω σωστά τα μεγέθη .

Στον ήχο πληρώνεις μεγάλα ποσά για μικρές πλην αντιληπτές διαφορές, όσο ανεβαίνεις προς τα ultra high end μοντέλα. Ό,τι αντιλαμβάνεσαι θα έχει σίγουρα κάποια επίδραση στην ηχητική εμπειρία μακροχρόνια. Ο στόχος είναι η φυσικότητα του ήχου. Δηλαδή το να συνυπάρχει η ευκρίνεια και η ζωντάνια με την ομαλότητα.

Όσα μηχανήματα χρωματίζουν τον ήχο για να τον κάνουν πιο ζωντανό δεν έχουν ομαλότητα και κουράζουν. Όσα χρωματίζουν τον ήχο για να τον κάνουν πιο ανεκτό ακούγονται μουντά και θαμπά σε σχέση με την αυθεντική εμπειρία.

 

Οσο για το οτι τα ηλεκτρονικά, το ότι ειναι ολα ιδια που αναφέρθηκε ,το βρίσκω πολυ ,πολυ εξω απο την πραγματικότητα και διαφωνώ κάθετα.

Υπάρχουν τοσο γιγάντιες διαφορες που προκύπτουν απο την ποιότητα των υλικών ,το σχεδιασμό των κυκλωμάτων της ενισχυσης ,των κυκλωματων της τροφοδοτησης (παρα πολυ σημαντικός παραγοντας που αγνοείται πολυ συχνά ) που δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

 

Μπορείς να αρχίσεις από τα αναρίθμητα τυφλά τεστ, τα οποία αποδεικνύουν πόσο δύσκολο έως αδύνατο είναι το να αντιληφθείς διαφορές ανάμεσα σε καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά με χαμηλές παραμορφώσεις, ασχέτως κόστους, όταν η σύγκριση γίνεται σε ματσαρισμένες εντάσεις με ελάχιστη απόκλιση(<0,1db).

Πόσους audiophiles ξέρεις να συγκρίνουν σε αυστηρά ματσαρισμένες εντάσεις; Την ξέρεις  την απάντηση.

 

Πέρα από αυτό είναι γνωστό ότι τα ακουστικά(και τα ηχεία) σαν μετατροπείς ενέργειας(transducers) έχουν τραγικές απώλειες πιστότητας εν συγκρίσει ακόμα και με μέτρια ηλεκτρονικά. Είναι γελοίος όποιος λέει ότι τα HD 800 θα αποκαλύψουν τις ατέλειες ενός φθηνού πλην καλοσχεδιασμένου ενισχυτή που τα συντρίβει σε όλα τα specs.

Με αυτήν την λογική όποιος αγοράσει τα 800 θα πρέπει έκτος από ενισχυτή στα 1.400€ να πάρει και καλώδιο 1.400€ για να μην υπάρχει πρόβλημα στο ματσάρισμα τιμών και πέσει η ποιότητα. Λογική head-fi.

Το μόνο πράγμα που κοιτάμε όταν αγοράζουμε ενισχυτή είναι οι δυνατότητες οδήγησης. Και τα 800 είναι παιχνιδάκι στην οδήγησή τους. Αποκλείεται να έχεις πρόβλημα αλλοιώσεων εκτός από την περιορισμένη ένταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα τα διαβάζεις και τα λες όπως σου αρέσει εσενα.

Τα hd 800 αποδίδουν εξαισια και χωρις καλωδιο των 1400 ,άκυρο αυτο που πέταξες .

Δεν αποδίδουν όμως με κάποιες κάρτες ήχου.

Η υπερβολη σου ως παραδειγμα ηταν αστοχη.Δε μίλησα για ενισχυτές .

Όμως και με ενα ενισχυτή π.χ. technics του κιλου δεκαετίας 90

Θα αποδώσουν πολυ μέτρια εως σκ@τα.

Εγω χωρις να εχω καθόλου εκπαιδευμένο αφτι μπορω να ξεχωρίσω απο ποια καρτα ηχου απο 6-7 που εχουν οι φιλοι μου εχει γίνει ηχογράφηση.

Μπορω να ξεχωρίσω επίσης και σε ποια ηχεία την ακούμε .

Δεν ειναι ολος ο κόσμος του iphone και του consumer .

Χωρις να σημαίνει οτι ξέρω κατι ιδιαίτερο ,ξέρω οτι οι διαφορές ειναι κατά περιπτωση ΠΟΛΥ διακριτές .

Σε ποιους ειναι άλλη ιστορία .

Όπως και κάποιος είχε ανεβάσει ενα τραγικο "εμπεριστατωμένο" βιντεο που οι testers ειτε δεν μπορούσαν να διακρίνουν διαφορες ειτε δεν είχαν το μουσικό υλικο που θα τις αναδυκνειε ειτε το συνολικό εξοπλισμό ,ετσι κι εσυ μου λες τωρα οτι δεν υπάρχουν διαφορες ανάμεσα στους ενισχυτές .

Σα να μου λες ,τι πας και δίνεις 140 € για 600αρι τροφοδοτικο ;

Εχει corsair με 50 .

Ενα ακριβο ακουστικό η ηχείο ,θελει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ καλο υλικο ,καλη πηγή ,καλη οδήγηση ,και υστερα καλα ακουστικά .

Αλλιώς ,παρε καλύτερα λιγο καλύτερο ενισχυτή και πιο μετρια ακουστικα ,το αποτέλεσμα.θα ειναι ανώτερο .

Αν δεν το κατανοησεις αυτο ,θα εχεις παντα την ιδια άποψη οτι οι ενισχυτές ειναι ίδιοι π.χ.

Και μιλαμε και για ενισχυτές που δεν ειναι καν της ιδίας τάξης έτσι ;

Edit

Είπες δε μπορεις να διακρίνεις διαφορα σε "καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά χωρίς παραμορφώσεις " ,ουτε εγω ουτε κάποιος αλλος ανέφερε κατι τέτοιο .

Καποια dac βλέπω και κάρτες ήχου .

Αν είπε κανεις για κάποιον ενισχυτή που ειναι οικονομικός και καλος και χωρις παραμορφώσεις με.καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά ,δεν τον ειδα ,παω πασσο.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update : μόλις μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω στο χώρο μου το καινούργιο mytek 192 dsd dac . θα το έχω για δύο μέρες . το έβαλα στο σύστημα μου. το μόνο που διαφέρει είναι το ντακ. το δικό μου είναι dacmagic plus 500 euro .το μυτεκ κάνει 1300 ευρώ . το έχω ακούσει ήδη μια ώρα και έχω παρατηρήσει δύο διαφορές . μια θετική και μια αρνητική . η θετική είναι ότι νομίζω ότι έχει περισσότερη ανάλυση από το δικό μου (ευκρίνεια) . η αρνητική είναι ότι ακούγεται χειρότερα από το δικό μου . οι φωνές είναι πιο τσίγκινες, πιο λεπτές . δεν ξέρω πως λέγεται αυτό στη μουσική . στην αρχή ήταν χειρότερα . αλλά μετά από 5 λεπτά έστρωσε . μπορεί να ήθελε η είσοδος λίγο χρόνο να δουλέψει .

 η αρνητική διαφορά μπορεί να οφείλεται ότι ίσως το ντακ το καινούργιο δεν χρωματίζει τις συχνότητες. το δικό μου τις βγάζει πιο μπάσες . δεν ξέρω πως να το πω στη μουσική . το ίδιο συμβαίνει και στο ενισχυτή ακουστικών που έχω . ο ήχος είναι πιο τσίγκινος από το ντακ που έχω . ίσως αυτό να λέγεται φλατ απόκριση. μπορεί και να είναι σφάλμα του ντακ. αλλά και πάλι οι διαφορές δεν είναι 100/100 πάνω.

 

 

update 2 : έκανα και μια δοκιμή με την έξοδο ακουστικών της essence stx που έχω έδω και τρια χρόνια και οι διαφορές δεν είναι χαώδεις. ακούγονται καλά . άμα βάλεις και το μεσαίο gain για τα ακουστικά μέχρι 300 ομ είναι αρκετά δυνατό και στο 50/100 . έχω μετανιώσει που έχω δώσει 500 ευρώ για το ντακ αφού η essence stx είναι ήδη αρκετά καλή για 200 μόνο ευρώ . το περιοδικό stereophile έχει γράψει πολύ καλές κριτικές για αυτή την κάρτα . έχω και την titanium hd στο άλλο πισι αλλά έκει τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα . τα ακουστικά ακούγονται πολύ χειρότερα σε σχέση με την essence stx.

για αυτό όσοι έχετε την essense stx μην ανησυχείτε . έχετε  πολύ καλή κάρτα και πολύ καλή έξοδο ακουστικών .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα τα διαβάζεις και τα λες όπως σου αρέσει εσενα.

Τα hd 800 αποδίδουν εξαισια και χωρις καλωδιο των 1400 ,άκυρο αυτο που πέταξες .

Δεν αποδίδουν όμως με κάποιες κάρτες ήχου.

Η υπερβολη σου ως παραδειγμα ηταν αστοχη.Δε μίλησα για ενισχυτές .

Καταρχάς να διορθώσω κάτι που είπα πιο πάνω. Είναι γελοίο το να λέει κάποιος ότι τα HD 800 δεν αξιοποιούνται σωστά από καλοκουρδισμένα μηχανήματα π.χ. κάτω των 500€ για τους λόγους που προανέφερα. Δεν είναι γελοίος ο ίδιος ο άνθρωπος που το λέει γιατί ενδέχεται να είναι παραπληροφορημένος ή απλά να μην καταλαβαίνει.

Το αν αποδίδουν σωστά τα HD 800 ή όχι με μια κάρτα ήχου, ενισχυτή κτλ. καθορίζεται από αντικειμενικούς παράγοντες. Τα ηλεκτρόνια δεν ξέρουν από τιμολογιακές πολιτικές. Τα HD 800 έχουν ένα διάγραμμα φάσης και εμπέδησης και αν ξέρεις να το ερμηνεύεις θα καταλάβεις ακριβώς τί χρειάζονται για να οδηγηθούν σωστά. Έχουν επίσης και μετρήσεις παραμόρφωσης δημοσιευμένες και από εκεί μπορείς να καταλάβεις αν ένα dac, κάρτα κτλ. έχουν επίπεδο παραμορφώσεων κάτω ή πάνω από αυτό των ακουστικών.

Οι κάρτες ήχου σαν πηγές, μετρημένες με κατάλληλο εξοπλισμό, συντρίβουν τα ακουστικά σε όλους τους τομείς που μπορεί να φανταστεί κανείς. Παραμόρφωση, απόκριση συχνότητας, έκταση, παραμόρφωση φάσης, δυναμική περιοχή, τα πάντα όλα.

 

 

Όμως και με ενα ενισχυτή π.χ. technics του κιλου δεκαετίας 90

Θα αποδώσουν πολυ μέτρια εως σκ@τα.

Εγω χωρις να εχω καθόλου εκπαιδευμένο αφτι μπορω να ξεχωρίσω απο ποια καρτα ηχου απο 6-7 που εχουν οι φιλοι μου εχει γίνει ηχογράφηση.

Μπορω να ξεχωρίσω επίσης και σε ποια ηχεία την ακούμε .

Δεν ειναι ολος ο κόσμος του iphone και του consumer .

Χωρις να σημαίνει οτι ξέρω κατι ιδιαίτερο ,ξέρω οτι οι διαφορές ειναι κατά περιπτωση ΠΟΛΥ διακριτές .

Σε ποιους ειναι άλλη ιστορία .

 

Οι ενισχυτές Technics βγάζουν στην έξοδο ακουστικών το σήμα που πάει για τα ηχεία, μαζί με κάποιες αντιστάσεις για να μην καούν τα ακουστικά. Το αποτέλεσμα είναι αλλοιωμένη τονικότητα(λόγω αυξημένης εμπέδησης εξόδου) και υψηλός θόρυβος. Όχι φυσικά γιατί ο Τεκνίκς είναι φθηνός και τα ηλεκτρόνια τσαντίζονται με τη χαμηλή τιμή.

 

Τέλος, δεν είμαστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι που μας έχει απασχολήσει το θέμα των ορίων της ανθρώπινης αντίληψης στον ήχο. Έχουν κάνει δοκιμές περιοδικά ήχου, μηχανικοί ήχου και άλλοι, με πάνελ από ανθρώπους όλων των ειδών στα οποία αποδείχθηκε ότι οι ενισχυτές(αλλά και οι ψηφιακές πηγές) έχουν από μικρές έως ανύπαρκτες διαφορές σε τυφλά τεστ, με ματσαρισμένες εντάσεις. Μεγάλη έμφαση στα μπολντ.

Στα ηχεία και τα ακουστικά σαφώς και υπάρχουν μεγάλες διαφορές, τις οποίες μπορείς να τις μετρήσεις κιόλας.

 

http://www.head-fi.org/t/486598/testing-audiophile-claims-and-myths

 

here were 13 sessions with different numbers of listeners each time. The difference between sceptic and believer performance was small, with 2 sceptics getting the highest correct score and 1 believer getting the lowest. The overall average was 50.5% getting it right, so that is the same as you would expect from a random guess result. The cheapest Pioneer amp was perfectly capable of outperforming the more expensive amps and it was ‘striking similar to the Levinson‘.

 

Audiophiles έκριναν σχεδόν ισάξιο έναν πανάκριβο Mark Levinson με ένα Pioneer της κακιάς ώρας.

Τόσο τεράστιες ήταν οι διαφορές.

Αλλά μου κάνει εντύπωση. Αφού εσύ έχεις "χρυσά αυτιά" και ακούς πράγματα που το 99% του πληθυσμού δεν τα αντιλαμβάνεται, γιατί προτείνεις όσα προτείνεις στη συντριπτική πλειοψηφία που δεν τα αντιλαμβάνεται.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

update 3 : δοκίμασα και με την titanium hd να δω διαφορά , μόνη της με ηχεία και απευθείας στα ακουστικά και ακούγεται και αυτή αξιοπρεπώς. είναι λίγο χειρότερη από την essence stx αλλά όχι κατά πολύ . είναι και αυτή καλή. θυμόμουν που δοκίμασα ένα game με τα ακουστικά και ήταν εντελώς διαφορετικό από το ντακ για αυτό είπα πριν ότι είναι αρκετά χειρότερη . τελικά δεν ισχύει . είναι και αυτή καλή . και μάλιστα πολύ δυνατή . με τα 5 τα κρκ τα g2 στα τέρμα , η κάρτα έπαιζε στο 10/100 και ήταν ήδη πολύ δυνατά .

το μόνο κακό που παρατήρησα ήταν στην απευθείας σύνδεση με RCA με την κάρτα ήχου σε σχέση με το ντακ - > ηχεία xlr ήταν ότι είχε πολλά παράσιτα. έχεις κανείς ιδέα γιατί ???

Link to comment
Share on other sites

update 3 : δοκίμασα και με την titanium hd να δω διαφορά , μόνη της με ηχεία και απευθείας στα ακουστικά και ακούγεται και αυτή αξιοπρεπώς. είναι λίγο χειρότερη από την essence stx αλλά όχι κατά πολύ . είναι και αυτή καλή. θυμόμουν που δοκίμασα ένα game με τα ακουστικά και ήταν εντελώς διαφορετικό από το ντακ για αυτό είπα πριν ότι είναι αρκετά χειρότερη . τελικά δεν ισχύει . είναι και αυτή καλή . και μάλιστα πολύ δυνατή . με τα 5 τα κρκ τα g2 στα τέρμα , η κάρτα έπαιζε στο 10/100 και ήταν ήδη πολύ δυνατά .

το μόνο κακό που παρατήρησα ήταν στην απευθείας σύνδεση με RCA με την κάρτα ήχου σε σχέση με το ντακ - > ηχεία xlr ήταν ότι είχε πολλά παράσιτα. έχεις κανείς ιδέα γιατί ???

Και βέβαια, είναι αναμενόμενο. Η έξοδος από την κάρτα ήχου προς τα αυτοενισχυόμενα ηχεία σου είναι χαμηλής τάσης και συνεπώς πολύ ευαίσθητη σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (θόρυβο) από το περιβάλλον (στο καλώδιο που μεταφέρει το σήμα). Από την άλλη, η XLR/TRS σύνδεση είναι ζυγισμένη (balanced) και έχει μέγαλο CMRR, οπότε αυτού του τύπου ο θόρυβος εξαλείφεται! 

Για περισσότερα δες εδώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στην κανονική συνδεσμολογία έχω πάλι καλώδιο rcα αλλά καταλήγουν στο ντακ και από το ντακ μέσω xlr πάνε στα ηχεία. εκεί δεν έχω παράσιτα. φταίει ότι το καλώδιο είναι unbalanced??εγώ δεν έχω ξεχωριστό ενισχυτή. το παραπάνω βίντεο ισχύει και για τα αυτοενισχυόμενα ηχεία?

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Όπως ελεγα και σε άλλο θέμα και πολλοι πεταγοντουσαν να πουνε το αντιθετο χωρις να σημαίνει οτι ισχύει :

Τοσο ακριβά ακουστικα θελουν και τόσο ακριβο εξοπλισμό για να πεις οτι τα αξιοποιείς στο επιπεδο των χρημάτων που ξόδεψες .

Οι διαφορες δεν ειναι παντα αντιληπτές απο τον απλο ακροατή ,δε σημαίνει όμως οτι δεν ειναι χαώδεις .

Όπως αναφέρθηκε ,τα superlux που πολλοι εδω τα θεωρούν καρασουπερ ,τα έβαλα και ηταν οτι τραγικότερο εχω φορέσει .

Και σαν υλικά ,και σαν εφαρμογή και πιο πολυ σαν ποιότητα ήχου .

Για καποιους ειναι αριστα ,οπότε όπως καταλαβαινεις ,για αυτους τους κάποιους οποιοδήποτε παραπάνω έξοδο θα ηταν περιττο.

Αν ο ακροατής δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορα ,τσάμπα τα λεφτα θα πανε .

Το hi fidelity ειναι πολυ ακριβο σπορ ,και τα ακουστικά ειναι τελευταία στην αλυσίδα καθώς πρεπει να εχουν αντάξια τους οδήγηση ,που σίγουρα δε γινεται με μια consumer καρτα ήχου τύπου sonar κτλ ουτε με τα dac του κιλου. Συνήθως προτεινετεται ενισχυτήςηΰ7

Δε σε εμποδίζει κανεις να μ κανεις το αντίθετο ,αλλα θα εχεις τα ιδια αποτελέσματα που θα είχε μια αεροτομή απο ferrari ,που εχει 8.000€ ξέρω γω ,πάνω σε ενα Οκταβια.

Καλο το Οκταβια ,η αεροτομή κανει μια καποια δουλίτσα ,αλλα με 8000 η θα έκανες το οκταβια τουμπανο ,η το εσπρωχνες και έπαιρνες καινουργιο αμάξι .

Αν γινεται αντιληπτός ο παραλληλισμός κατάλαβες τι εννοώ .

Οσο για το οτι τα ηλεκτρονικά, το ότι ειναι ολα ιδια που αναφέρθηκε ,το βρίσκω πολυ ,πολυ εξω απο την πραγματικότητα και διαφωνώ κάθετα.

Υπάρχουν τοσο γιγάντιες διαφορες που προκύπτουν απο την ποιότητα των υλικών ,το σχεδιασμό των κυκλωμάτων της ενισχυσης ,των κυκλωματων της τροφοδοτησης (παρα πολυ σημαντικός παραγοντας που αγνοείται πολυ συχνά ) που δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

Συμπέρασμα ,

για μενα πρεπει το μπάτζετ να εστιάζει σφαιρικά .

Εισαι πολυ άνετος ; πας για sennheizer με αναλογο και το υπόλοιπο σύστημα όμως ,οχι με καμια καρτα ήχου τύπου fatal1ty ,supe gamer's και τετοια .

Εισαι audiophile ,χωρις λεφτά ;

Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις που εχουν μια αξιοτεπεια .

Εισαι κατι άλλο που δεν εχει τρελή σχέση με το άθλημα και ουτε θες να αποκτήσεις ;

Εχει άπειρες επιλογες ανάλογα την τσέπη σου.

Διαφωνώ στο σημείο που λες για την κάρτα σόναρ . Τη έχω essence stx και όταν τη συγκρίνω με το ντάκ που έχω δεν τη λες μέτρια.είναι αρκετά καλή.
Link to comment
Share on other sites

στην κανονική συνδεσμολογία έχω πάλι καλώδιο rcα αλλά καταλήγουν στο ντακ και από το ντακ μέσω xlr πάνε στα ηχεία. εκεί δεν έχω παράσιτα. φταίει ότι το καλώδιο είναι unbalanced??εγώ δεν έχω ξεχωριστό ενισχυτή. το παραπάνω βίντεο ισχύει και για τα αυτοενισχυόμενα ηχεία?

Φίλε μου, όσο και αν προσπάθησα δεν κατάλαβα τι γράφεις. Μπορείς να εξηγήσεις κάπως δομημένα και αναλυτικά την αλυσίδα του συστήματος σου, ώστε αν γίνεται, να σου δώσουμε συμβουλές ή να σου εντοπίσουμε το προβληματικό μέρος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο πισί με ηχεία μόνιτορ. Στο ένα η αλυσίδα είναι η εξής 1) κάρτα ήχου εσωτερική με rca εξόδους 2)μέσω rca στο ντάκ 3) από το ντάκ πηγαίνει στο volume controller. 4) από το volume controller μέσω xlr καταλήγουν στα ηχεία μόνιτορ. Εδώ δεν έχω παράσιτα. Δοκίμασα όμως για να δω τη διαφορά του ντάκ με την κάρτα ήχου την εσωτερική να τα συνδέσω απευθείας τα ηχεία με την κάρτα ήχου. Πήρα ένα ζεύγος rca των 5 μέτρων και τα συνέδεσα. Και είχαν πολλά παράσιτα με αυτή τη συνδεσμολογία.

Έχω και ένα δεύτερο πισί στο οποίο έχω άλλη κάρτα ήχου που έχει ασπίδα απότις παρεμβολές. Σε αυτό το πισί η κάρτα ήχου καταλήγει από rca εξόδους μέσω volume controller στα ηχεία. Μόνο που στο volume controller οι είσοδοι είναι καρφί των 6 χιλιοστών. Έχω βάλει αντάπτορες σε καλώδια rca . Τα καλώδια είναι τρία μέτρα. Εκεί δεν έχω παράσιτα ενώ είναι rca. Μόνο οι αντάπτορες αλλάζουν.

Λες να φταίει το μήκος των καλωδίων που είναι μεγάλο ή η κάρτα που δεν έχει ασπίδα πάρεμβολών;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο πισί με ηχεία μόνιτορ. Στο ένα η αλυσίδα είναι η εξής 1) κάρτα ήχου εσωτερική με rca εξόδους 2)μέσω rca στο ντάκ 3) από το ντάκ πηγαίνει στο volume controller. 4) από το volume controller μέσω xlr καταλήγουν στα ηχεία μόνιτορ. Εδώ δεν έχω παράσιτα. Δοκίμασα όμως για να δω τη διαφορά του ντάκ με την κάρτα ήχου την εσωτερική να τα συνδέσω απευθείας τα ηχεία με την κάρτα ήχου. Πήρα ένα ζεύγος rca των 5 μέτρων και τα συνέδεσα. Και είχαν πολλά παράσιτα με αυτή τη συνδεσμολογία.

Υπάρχει κάτι περίεργο στα λεγόμενα σου.

Όταν λες κάρτα ήχου μέσω rca στο dac, εννοείς μήπως SPDIF; Γιατί αν το dac σου έχει analog in (πολλά έχουν για να κάνουν DSP), τότε έχεις κάνει λάθος συνδεσμολογία στο συγκεκριμένο σημείο.

Πέρα από αυτό, από το dac στο "volume controller" πως γίνεται η σύνδεση; Επίσης, όταν λες "volume controller" τι ακριβώς εννοείς; Έχεις passive attenuator, και μάλιστα balanced? Δεν μπορώ να κατανοήσω 100% ακόμα την αλυσίδα του συστήματος σου. Αν το "volume controller" είναι πράγματι balanced, με τις XLR συνδέσεις των ηχείων προστατεύεις την μεταφορά του σήματος αρκετά. Διαφορετικά, με τα XLR καλώδια δεν κάνεις ουσιαστικά τίποτα!

Ίσως το καλύτερο Online άρθρο για ζυγισμένες συνδέσεις θα το διαβάσεις εδώ

 

Έχω και ένα δεύτερο πισί στο οποίο έχω άλλη κάρτα ήχου που έχει ασπίδα απότις παρεμβολές. Σε αυτό το πισί η κάρτα ήχου καταλήγει από rca εξόδους μέσω volume controller στα ηχεία. Μόνο που στο volume controller οι είσοδοι είναι καρφί των 6 χιλιοστών. Έχω βάλει αντάπτορες σε καλώδια rca . Τα καλώδια είναι τρία μέτρα. Εκεί δεν έχω παράσιτα ενώ είναι rca. Μόνο οι αντάπτορες αλλάζουν.

Λες να φταίει το μήκος των καλωδίων που είναι μεγάλο ή η κάρτα που δεν έχει ασπίδα πάρεμβολών;

Η ζυγισμένη σύνδεση προσφέρει προστασία κατά του θορύβου common-mode. Στο δεύτερο πισί σου, αυτός ο θόρυβος είναι αρκετά μικρότερος σε σχέση με το πρώτο πισι. Αυτό οφείλεται σε πολλά πράγματα, όπως

  1. Κοντό καλώδιο
  2. Μεγάλη απόσταση από καλώδια τροφοδοσίας
  3. Διασχίζει καλώδια τροφοδοσίας μόνο κάθετα
  4. Ο χώρος έχει μικρότερη ποσότητα RF σήματος (κεραίες τηλεόρασης ή και πολλά άλλα...)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι περίεργο στα λεγόμενα σου. Όταν λες κάρτα ήχου μέσω rca στο dac, εννοείς μήπως SPDIF; Γιατί αν το dac σου έχει analog in (πολλά έχουν για να κάνουν DSP), τότε έχεις κάνει λάθος συνδεσμολογία στο συγκεκριμένο σημείο. Πέρα από αυτό, από το dac στο "volume controller" πως γίνεται η σύνδεση; Επίσης, όταν λες "volume controller" τι ακριβώς εννοείς; Έχεις passive attenuator, και μάλιστα balanced? Δεν μπορώ να κατανοήσω 100% ακόμα την αλυσίδα του συστήματος σου. Αν το "volume controller" είναι πράγματι balanced, με τις XLR συνδέσεις των ηχείων προστατεύεις την μεταφορά του σήματος αρκετά. Διαφορετικά, με τα XLR καλώδια δεν κάνεις ουσιαστικά τίποτα!

 

η κάρτα ήχου έχει ψηφιακή οπτική έξοδο αλλά δεν ακούγεται καλά και μου έμεναν μόνο οι αναλογικές rca έξοδοι της κάρτας που ακούγονται καλύτερα . από αυτές με ένα αντάπτορα rca l/r σε coaxial το βάζω στην ψηφιακή είσοδο του ντακ  (coaxial ) το ξέρω ότι η συνδεσμολογία είναι λίγο περίεργη αλλά η έξοδος η οπτική που έχει δεν ακούγεται καθόλου καλά . από το ντακ στο volume controller πάει με rca .  από το volume controller στα ηχεία πάει με xlr .

ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν ότι μάλλον φταίνε τα καλώδια που είναι φτηνά . τα πήρα δέκα ευρώ. επώνυμα . τα πέντε μέτρα . στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι τα καλά δικά τους τα rca  τα 3 μέτρα κάνουν 25 ευρώ .

 

 

γιατί να έχω κάνει λάθος συνδεσμολογία εάν το έβαζα απευθείας στο analog in l/r του ντακ ???

post-44129-0-80261400-1428316492_thumb.j

post-44129-0-93397100-1428316518_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

η κάρτα ήχου έχει ψηφιακή οπτική έξοδο αλλά δεν ακούγεται καλά και μου έμεναν μόνο οι αναλογικές rca έξοδοι της κάρτας που ακούγονται καλύτερα . από αυτές με ένα αντάπτορα rca l/r σε coaxial το βάζω στην ψηφιακή είσοδο του ντακ  (coaxial ) το ξέρω ότι η συνδεσμολογία είναι λίγο περίεργη αλλά η έξοδος η οπτική που έχει δεν ακούγεται καθόλου καλά . από το ντακ στο volume controller πάει με rca .  από το volume controller στα ηχεία πάει με xlr .

ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν ότι μάλλον φταίνε τα καλώδια που είναι φτηνά . τα πήρα δέκα ευρώ. επώνυμα . τα πέντε μέτρα . στο κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι τα καλά δικά τους τα rca  τα 3 μέτρα κάνουν 25 ευρώ .

 

 

γιατί να έχω κάνει λάθος συνδεσμολογία εάν το έβαζα απευθείας στο analog in l/r του ντακ ???

Φίλε μου αυτά που γράφεις δεν γίνονται. Δεν συνδέεται η αναλογική έξοδος της κάρτας ήχου με την ψηφιακή είσοδο του DAC. Ή για να είμαι πιο ακριβής, όταν συνδέονται, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ακούς μουσική. Πρώτα πρέπει να μελετήσεις το σύστημα σου και το τι έχεις κάνει, για να καταλάβεις εσύ, και μετά μπορείς να επιχειρήσεις να το βελτιώσεις. Αλλιώς μην περιμένεις από μόνο του να φτιάξει. Θα είσαι πάντα έρμαιο των πωλητών που θα προσπαθούν να σου πουλήσουν τα προϊόντα τους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.