Jump to content



Πρόβλημα με δύο ντιμάκια μνήμης


dohc161416003179

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω δύο ντιμάκια 512/400 kingston ,μάλλον value λόγω των timings (3-3-3-8). Βάζοντας μόνο ένα ντιμάκι, φτάνω μέχρι τα 228 mhz με 1:1, χωρίς λάθη στο memtest(5αρια-6αρια-8άρια), με default ρεύμα. με του που τα βάζω και τα δύο ντιμάκια αμέσως μου βγάζει λάθη με το πρώτο λουπ στο 5άρι του memtest και μάλιστα από τα 220mhz. Έχω δοκιμάσει σε 1-3, 1-2, 2-3΄θέσεις, αλλά τα ίδια παντού(εκτός τελευταίας επιλογής 2-3 όπου τα βλέπει σαν 200ρια αντί 400). ’λλαξα και το BIOS από 19/10 σε 9/21(παλαιότερο) αλλά η ίδια δουλειά...Η mobo είναι η VNF-250..καμιά πρόταση κύριοι;

Link to comment
Share on other sites

Είμουν σταθερός στα 219 με 1:1 με ντιφόλτ ρεύμα...Από εκεί και πάνω...της κακομοίρας είτε με ρεύμα είτε χωρίς ρεύμα......Το ωραίο είναι ότι και πριν με δύο ντιμάκια 256/400 πάλι πήγαινα μέχρι 221...Πιο πάνω γινόταν πανικός από λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άκρη δεν βγάζω, μου έβγαλε 32ρι Pi στα 34 λ. και 5 δεύτερα, που ασχέτως χρόνου, είναι και σημάδι σταθερότητας, οπότε λέω να το αφήσω εδώ(225 1:1) κι ας μην βγάζει καθαρό memtest.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.