Jump to content



Boston Acoustics CS 260


Recommended Posts

Το πρώτο που γράφω παραπάνω είναι σίγουρο δλδ. η ευαισθησία τους είναι 88db στο 1m με κατανάλωση 1w!

Τώρα για την ηχητική στάθμη που λέω ότι θα είναι αρκετά χαμηλότερη,εννοώ μόνο στις χαμηλές συχνότητες(δεν το διευκρίνισα πριν,σορυ) και όχι 6db,αλλά περισσότερα! Έτσι θα χρειάζεται να είσαι σε απόσταση ακρόασης πολύ μικρή για να ακούς/νοιώθεις τα 35hz.

Όμως χωρίς διάγραμμα απόκρισης συχνότητας μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. :)

Σίγουρα θα είναι πάντως καλύτερη αγορά από τα άλλα αν ακούει μουσική στέρεο χωρίς το sub.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Ο ηχος μου σε οτιδηποτε κανω θα ειναι στερεο μιας και θα εχω ολα κι ολα δυο ηχεια συν το σαμπ. Ισως αργοτερα προστεθει και ενα διαλογων, εαν οι διαλογοι δεν ακουγονται καλα μονο με το ζευγος. Βλεπω οτι και οι δυο προτεινετε εντονα τα wharfedale οποτε σιγουρα θα παω να τ ακουσω. Δεν ξερω αν θα μπορεσω να τ ακουσω ολα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αρθρο. Σιγουρα δεν τα λεει ολα επιστημονικα αλλα αυτο που θελει να πει το εξηγει ομορφα. Βεβαια λεει την μεγαλυτερη αληθεια και πραγματικοτητα ολων, που ειναι η επιρροη του χωρου. Εχω δυο γνωστους, αρκετα μεγαλυτερης ηλικιας απο εμενα που ασχολουνται με το home audio και ο χωρος ειναι κατι που μου εχουν τονισεικαι οι δυο. Αλλιως αποδιδει ενα σεταπ σ ενα χωρο κι αλλιως σε εναν αλλο. Και δεν ειναι τυχαιο που πολλα στουντιο ηχογραφησεων ριχνουν μεγαλυτερο μπατζετ στη διαμορφωση και μονωση του χωρου παρα στον εξοπλισμο. Και ακομα μεγαλυτερο ρολο ισως παιζει το αθωο αυτι μας. Αλλιως ακουει το αυτι το δικο μου και αλλιως του αλλου. Ενα σεταπ μπορει σε μενα να φαινεται φλατ ενω σε καποιον αλλον πιο μπασο η πιο υψιφωνο. Γι αυτο και τελικα η καλυτερη λυση ειναι να παρεις αυτο που δοκιμαζεις και απλα,σ αρεσει οταν το ακους στο χωρο σου. Ξεφυγα λιγο απο το θεμα μου αλλα ενταξει, λιγο γενικοτερη συζητηση δεν βλαπτει!

Θα ενημερωσω παλι οταν μαθω το ακριβες μοντελο του σαμπ. Ακομα δεν εχω παρει στα χερια μου τον ενισχυτη και το σαμπ και εχασα δυστυχως το λινκ που μου ειχε στειλει ο ανθρωπος που θα μου τα δωσει με τα ακριβη specs.

Link to comment
Share on other sites

Χτες εκανα αγορα. Κατεληξα στο dali zensor 1. Στο αυτι μου το ακουσα πιο ισορροπημενο και πιο διαυγες. Τα diamond 220, τα ανοιξε και τα εβγαλε απο το κουτι τους αυτη την ωρα που πηγα για ακροαση επομενως ακουσα ενα ηχειο σκληρο και τελειως αστρωτο. Παντως ακομα κι ετσι, το ακουσα αρκετα μπασο. Ειχε μια μουνταδα παραπανω απο το dali και μπορω να πω πως οταν χρειαστηκε να κατεβει χαμηλα εμφανισε και ενα μικρο μπουκωμα. Ακουσα και monitor audio bx2 αλλα και mr4 αλλα δεν μου εκατσαν καλα. Αρκετα φτωχα και τα δυο. Τοσο σε μπασα οσο και στο "γεμισμα" του χωρου, αλλα ειχαν και πιο ξερο ηχο. Ακουσα και cambridge audio sx50 και q acoustics 2010 αλλα λιγοτερο απ οτι τα 4 πρωτα. Οκ ηταν και τα δυο αλλα οχι οπως το dali.

Το zensorακι ομως μου αρεσε παρα πολυ. Και ισορροπημενο και γλυκος ηχος και γεμιζε ωραια το χωρο και καλη τιμη. Απο χτες το βραδυ εχει ξεκινησει η διαδικασια στρωσιματος που θα διαρκεσει περιπου 100 ωρες καθως ετσι μου ειπαν απο το μαγαζι που τα πηρα!!! Ακου εκει 100 ωρες!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα την τυχη να τσιμπησω ενα σετακι ενισχυτη-subwoofer μεταχειρισμενα κι ετσι στο θεμα μπασου ειχα καποιο πλεονεκτημα και μπορουσα να βολευτω και μ ενα ηχειο με πιο "φτωχο" χαμηλο. Το zensor 1 ομως στη δοκιμη με υπερκαλυψε ακομα και σε αυτο το θεμα και τα πηρα χωρις να το σκεφτω ιδιαιτερα πολυ. Πριν λιγο ειδα την πρωτη μου ταινια και ολη την ωρα ειχα ενα χαζοχαρουμενο χαμογελο μικρου παιδιου λογω του ηχου! Και αυτο ενω ακομα ειμαι στα πρωτα σταδια του στρωσιματος και δεν τα ζοριζω καθολου. Το 3αρι σου φανταζομαι θα κανει παπαδες αλλα δυστυχως ανεβαινε πολυ σαν μπατζετ...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα! Μην τα φοβάσαι πάντως να τους δώσεις ένταση.Πρέπει να παίξουν και δυνατά για να έρθουν στο στρώσιμο που λες,απλά μην το παρακάνεις.

Το crossover που το έχεις ρυθμίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ακομα δεν εχω κανει καμια ρυθμιση στον ηχο. Περιμενω να στρωσουν και μετα θα το ψαξω. Ακομα κι ετσι οπως παιζουν ομως με ικανοποιουν παρα πολυ! Ενταση τους δινω που και που αλλα για λιγο και οχι τρελα πραγματα.

Σε λιγο καιρο θα αρχισω να ψαχνομαι και για βασεις γιατι τωρα ειναι τοποθετημενα πανω σε τραπεζακι που εχει και χαμηλο υψος. Αν καθισουν λιγο πιο ψηλα και με πιο σωστη τοποθετηση νομιζω θα βελτιωθει ακομα πρερισσοτερο ο ηχος τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.