Jump to content



Fractal Define R3: AIO wc ή αερόψυκτρα?


fonias a.e

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Κάτοχος define r3 και corsair h80 η οποία αρχίζει και μου κάνει "νερά" τελευταία. Όχι ότι είχα τις καλύτερες θερμοκρασίες μ΄ αυτήν αλλά όταν βλέπω 90αρια με 50% usage αρχίζω να μην νιώθω καλά. Οπότε ζητάω απόψεις για αγορά ΑΙΟ wc (μιας και custom δεν με παίρνει ούτε οικονομικά ούτε στο κουτί) ή αερόψυκτρας με max ποσό 120-130€ (όσο λιγότερο τόσο καλύτερα) η οποία να χωράει στο κουτί.

Overclock δεν έχω κάνει πολύ. i7 3770k @4.2 με c states ενεργοποιημένα για εξοικονόμηση ενέργειας και θερμοκρασιών. Ο θόρυβος θα ήθελα να είναι σε χαμηλά επίπεδα, γι΄ αυτό άλλωστε επέλεξα τότε αυτό το κουτί, οπότε ίσως να χρειαστεί και ένα ζευγάρι κάλων και αθόρυβων ανεμιστήρων.

Διάβασα κάποια threads εδώ και έκανα μια ψιλό-έρευνα αγοράς και απ ότι είδα από aio θα μπορούσα να επιλέξω:

cm nepton 280l
cm glacer 240l (δεν ξέρω αν υπάρχει στο Ελλάντα, χωράει σε R4)
corsail h110

και από αερόψυκτρες:

noctua d15
BeQuiet Dark Rock 3 (πολυ βαρια...)
alpenfohn himalaya 2

Θα πήγαινα κατευθείαν για nepton 280l με τίποτα noiseblocker/phantecs κ.α ανεμιστήρες, αλλά δεν ξέρω αν χωράει και βιδώνει χωρίς μόντες στο κουτί μου. Τις βαρβάτες αερόψυκτρες τις φοβάμαι λόγω βάρους, το αισθητικό κομμάτι δεν με ενδιαφέρει μιας και το κουτί μου δεν έχει βιτρίνα :p


Το σύστημά μου αποτελείται από:

Fractal Define R3 Titanium Gray
Asrock z77 Extreme4
Intel i7-3770k
G.Skill RipjawsX 2x8GB 1600MHz CL10
MSI GTX970 4GD5T


Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο πόστ!

 

 

edit: Μόλις διάβασα το φοβερό review του Seafalco για την Raijintek Triton 240mm και με τιμή 89.90 στο κιτρινομαγαζο λέω να τσιμπίσω αυτή κ το πολύ πολύ να κάνω μια μόντα στα HDD cages, αν δεν κουμπώνει στο πάνω μέρος, μιας και εχω 2 ssd και ενα hdd και να τα βάλω όλα σε ένα μ' αυτο http://www.icydock.com/goods.php?id=167

Έγινε επεξεργασία από fonias a.e
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Θα παρακαλουσα τους διαχειριστες να κλειδωσουν / διαγραψουν το thread.

 

Ευχαριστω.

παρ όλα αυτά 

 

και επειδή έχεις κουτί προσανατολισμένο για μικρό θόρυβο που σε νοιάζει κι όλας και επίσης το oc δεν είναι μεγάλο

θα έλεγα να αποφύγεις τις AIO. 

 

Θα έλεγα να κοιτάξεις και μια Noctua U14S στις τάσεις και oc που είσαι μια AIO/D15 δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.

Θα γλιτώσεις "φασαρία"  όγκο και θα έχεις την ησυχία σου. Κάτι παραπάνω απο την  U14S θα είχες αν μιλούσαμε για υψηλότερα oc.  

 

Αν δεν έχεις θέμα με τον όγκο ram βάλε βγάλε κτλ. και η D15 δεν είναι πιο ακριβή από την u14s από την άποψη ότι παίρνεις 2πλο πύργο + έναν παραπάνω από τα κορυφαία fan της αγοράς. Η D15 εκεί που έισαι δεν νομίζω να το χρειάζεται το 2ο fan μπορείς να το  έχεις κάπου αλλού στο fractal. 

 

 

 

οπότε ίσως να χρειαστεί και ένα ζευγάρι κάλων και αθόρυβων ανεμιστήρων.

 

όποτε στο budget που έχεις για cooler... μπορείς να έχεις και D15 και 3 fan. Τους 2 τους κάνεις ζευγάρι στο case. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.