Jump to content



Προτασεις - συμβουλες για 'πρωτη' DSLR (σε οικονομικα επιπεδα).


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα!!!

 

 

Καιρο τωρα δουλευω μια SLR Fujifilm Finepix S2500HD και νομιζω οτι ηρθε η ωρα να κανω την πρωτη μου αναβαθμιση...

 

 

Εκανα μια πρωτη - γρηγορη ψακτικη και μεχρι τωρα βρηκα (κατα κυριο λογο σε καταστηματα) :

 

- Sony A380 : 190 ευρω με φακο

- Nikon D80 : 190 ευρω με φακο

- Canon 1000D : 190 με φακο

 

Το πολυ 200αρι ειναι το αρχικο μου οικονομικο 'ταβανι' .

 

Καποια απο αυτες αξιζει σαν επιλογη?

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα?

 

Ευχαριστω (προκαταβολικα)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα 10 megapixel ειναι πολυ λιγα (για dslr).  Καλυτερα μαζεψε περισσοτερα χρηματα για καλυτερο σωμα και μεταχειρισμενο φακο.

Έγινε επεξεργασία από xriantw
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλο μηνα!!!

 

 

Καιρο τωρα δουλευω μια SLR Fujifilm Finepix S2500HD και νομιζω οτι ηρθε η ωρα να κανω την πρωτη μου αναβαθμιση...

 

 

Εκανα μια πρωτη - γρηγορη ψακτικη και μεχρι τωρα βρηκα (κατα κυριο λογο σε καταστηματα) :

 

- Sony A380 : 190 ευρω με φακο

- Nikon D80 : 190 ευρω με φακο

- Canon 1000D : 190 με φακο

 

Το πολυ 200αρι ειναι το αρχικο μου οικονομικο 'ταβανι' .

 

Καποια απο αυτες αξιζει σαν επιλογη?

Υπαρχει καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα?

 

Ευχαριστω (προκαταβολικα)...

Aν απαντησεις στο ερωτημα "τι ακριβως θα σε εξυπηρετησει η εκαστοτε αγορα" ειναι αρκετα πιο ευκολο στο να επιλεξεις.

Προσωπικα δεν αγοραζα καμμια απο τις 3. Αν με απειλησεις -με καποιο τροπο- θα επελεγα την sony (ω ναι) αλλα με πολυ βαρια καρδια μιας ειναι αγορα που παει κατευθειαν στον κουβα. Απλα προσφερει ομως περισσοτερα απο τις αλλες δυο (σιγουρα απο την nikon που ειναι αρκετα παλια ,και εν μερη απο την canon.).Απο την αλλη σε 1-2 χρονια με τις αλλες δυο παιρνεις μια πιο συγχρονη και κανεις περισσοτερα πραματα απο οτι με οποιαδηποτε απο τις 3.

Εναλλακτικα ..κανεις μια γυρα στα μαγαζια και παιρνεις κοντα στα 250€ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ olympus epm2 που ειναι σαφως καλυτερη επιλογη απο τις 3 οντας ετη φωτος πιο συγχρονη -στη φωτογραφια/δυνατοτητες- απο τις αλλες τρεις. Ασχετως αισθητηρα/crop factor..ειναι αρκετα παλιες για να συγκριθουν μαζι της.

Παιζει και μια στο dpgr απο οτι ειδα..

Εσχατη λυση ..αφου κανεις τη γυρα ..ρωτα και για κανενα διακανονισμο για την d3200 που πιστευω θα στην αφησουν 300€ οντας παλια. Δωσε 200€ που σκοπευεις να δωσεις στις μτχ και τα υπολοιπα σε δοσεις.

Bεβαια παλι απο dpgr η 1000αρα με φακο την ειδα 150€ ..που οκ οσο "χαλια" και αν ειναι πλεον ειναι απλα 150€.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.