Jump to content



αγορά καινούργιου υπολογιστή!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μου χάλασε το dell η οθόνη ή κάρτα γραφικών του και ψάχνω καινούργιο λάπτοπ είτε 15,6 ή 17,3. Το ποσό που έχω να διαθέσω είναι γύρω στα 450 με 470 το μάξιμο ευρώ. Οι προτάσεις είναι όλες συζητήσιμες . Ευχαριστώ πολύ

βρει 2 μηχανήματα. ένα toshiba και ένα dell. Το toshiba είναι αυτό.

http://www.plaisio.gr/lapt...E-01Y008GE.htm


To dell είναι αυτό.

http://www.public.gr/produ...prod7080063pp/

Αυτό που μου αρέσει στο dell είναι η μεγάλη οθόνη αλλά με φοβίζει λίγο ο επεξεργαστής του που δεν είναι ούτε καν i3. Η χρήση που κάνω καθημερινά και πολλές ώρες είναι internet( sites,youtube κτλ κτλ) αλλά και καμιά hd ταινία στο laptop ή με hdmi στην τηλεόραση και world. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Το toshiba έχει καλύτερα γραφικά στο σύνολο νομίζω αλλά στο dell έχει την μεγαλύτερη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/DELL-Inspiron-15-3000-Series-3543-I3-5005U-4GB-1TB--2-Έτη-Next-Business-Day,99452,480508,1943029.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

 

ή

 

http://www.skroutz.gr/s/6418088/Dell-Inspiron-3543-i5-5200U-4GB-500GB-Linux.html

 

 

Σε καποιες λεπτομερειες διαφοροποιουνται οι επεξεργαστες...δε προκειται να απογοητευθεις απο καποιον.

(σε συχνοτητες κυριως)

 

Mε την hd5500 θα μπορεις να κανεις καμποσα πραματακια στην αναλυση που εισαι.(λιγο καλυτερη απο την hd4600)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα προτιμουσα 5ης γενιας επεξεργαστη , για τη θερμοτητα την μπαταρια την hd5500 και κυριως για το οτι ειναι dell(την εγγυηση που προσφερουν).

(οχι οτι τα αλλα (παρα)θερμαινονται..καμμια σχεση..απλα τα 14νμ ακομα λιγοτερο).

 

Mνημη αλλαζεις οπουδηποτε ..Πλεον ολα με 1χ4 gb ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ρε Νικολα...σου λεει 450-470 MAX και του προτεινεις εκτος budget.9Ε ειναι 9Ε. :p

 

γιατι οχι αυτο με 20-30 φθηνοτερα ;

http://www.mgmanager.gr/notebooks/49348-dell-inspiron-15-3542-i3-5005u1564gb1tblinux-2y-nbd.html

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

με τα linux δεν τα πολύ κατέχω αλλά τον ευχαριστώ για τη πρόταση αυτή γιατί είναι 5ης γενιάς επεξεργαστής και έχει windows που τα ξέρω καλά.. Ωραία μέχρι 480 ευρώ :p

Έγινε επεξεργασία από eddie1996
Link to comment
Share on other sites

υποθετω μεχρι 16γβ ..περι μνημης αλλα για την δουλεια που θελεις με αλλο ενα 4αρι εισαι υπεραρκετα ικανοποιημενος.

Καλυτερα αντι για μνημη να κοιταγες για ssd 250αρη και να εβαζες τον 1τ σε εξωτερικη θηκη (ή στο dvd-tray) ..οπου σε βολεψει.

 

 

Το ιδιο λαπτοπ ειναι ιασωνα (gomar) απλα το δικο σου δεν εχει win. 

Το σκεφτηκα ..αλλα μετα ειπα γιατι οχι..να ειναι καλλυμενος εξαρχης.

Link to comment
Share on other sites

με τα linux δεν τα πολύ κατέχω αλλά τον ευχαριστώ για τη πρόταση αυτή γιατί είναι 5ης γενιάς επεξεργαστής. Ωραία μέχρι 480 ευρώ :p

μη κανεις αυτο το λαθος στα φορουμ.Το μαξ που ΟΡΙΖΕΙΣ εσυ ΔΕΝ το λες  στο φορουμ.το 450 που θα γραψεις θα γινει 470-480(διαφορετικα πορτοφολια ο καθενας)

το 480 θα γινει  "αξιζει τα +15Ε αυτο το λαπτοπ"  οποτε κοντα 500

αμεσως ανεβηκες +50Ε

 

την επομενη φορα αν εισαι αυστηρος στα 451Ε πχ θα γραφεις εως 430Ε :p

 

Νικολα , ναι οκ..αλλα μεγαλο ποσοστο χρηστων κανουν φορματ και βαζουν τα "δικα" τους windows

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και με διαφώτισες με  το dell στα 480 ευρώ. χαχαχαχα έχεις δίκιο gormar αλλά το θέμα πως νομίζω τα dell οι drivers από φορματ δεν συμβαδίζουν με windows δηλαδή με λίγα λόγια dell windows= dell windows drives=dell linux = dell linux drives.

Link to comment
Share on other sites

...προσωπική μου άποψη και την έχω γράψει πάλι εδώ μέσα: 

Πολύ καλά τα Dell, αλλά μακριά από Inspiron, τα φέρνουν με τις... παλέτες καί "βγάζουν" προβλήματα "συνήθως" μετά την εγγύηση...

Tα Toshiba καλούτσικα κατά τη γνώμη μου, αλλά ρίξανε την ποιότητα κατασκευής τους τα 2-3 τελευταία χρόνια...  

 

με 460 ευρώ αγοράζεις i5 με κλειστά τα μάτια π.χ. Lenovo

ή

περιμένεις προσφορά - εάν ΔΕΝ το θές εδώ και τώρα: μετά το Πάσχα θα βγούν αρκετές καλές προσφορές - εδώ βγαίνουν κάθε μέρα...

ή

Dell Latitude (used) σκυλί, θα βαρεθείς να το βλέπεις... (sorry αλλά άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!)

η 

στον skroutz, βάλε φίλτρα : τιμή και CPU καί δές πού παίζεις...

Link to comment
Share on other sites

...προσωπική μου άποψη και την έχω γράψει πάλι εδώ μέσα: 

Πολύ καλά τα Dell, αλλά μακριά από Inspiron, τα φέρνουν με τις... παλέτες καί "βγάζουν" προβλήματα "συνήθως" μετά την εγγύηση...

Tα Toshiba καλούτσικα κατά τη γνώμη μου, αλλά ρίξανε την ποιότητα κατασκευής τους τα 2-3 τελευταία χρόνια...  

 

με 460 ευρώ αγοράζεις i5 με κλειστά τα μάτια π.χ. Lenovo

ή

περιμένεις προσφορά - εάν ΔΕΝ το θές εδώ και τώρα: μετά το Πάσχα θα βγούν αρκετές καλές προσφορές - εδώ βγαίνουν κάθε μέρα...

ή

Dell Latitude (used) σκυλί, θα βαρεθείς να το βλέπεις... (sorry αλλά άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!)

η 

στον skroutz, βάλε φίλτρα : τιμή και CPU καί δές πού παίζεις...

Για δώσε μου μια πρόταση lenovo με Ι5... όλα τα δέχομαι.

Κάποιος που μπορεί να δώσει 470€, μπορεί σίγουρα να δώσει ένα πενηντάρι παραπάνω και να πάρει i5 5ης γενιάς

Κοίταξε εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δώσω 530 ευρώ. από 450 είπα να το σκεφτώ αυτό το dell στα 480 γιατί μου αρέσουν τα dell ανεξάρτητα εάν χάλασε τώρα.Τέλος θα το πάρω με δόσεις.....

Link to comment
Share on other sites

μπορεί σίγουρα να δώσει ένα πενηντάρι παραπάνω

μπορεί..??

 

Δές πόσες επιλογές έχεις σε i5: μακριά από τούρμποΧ

 

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/363862/Intel-Core-i5.html?keyphrase=laptop+ 

 

Εάν δε, βάλεις ένα πενηντάρι (τον χρειάζεσαι τον i5 5ης γενιάς..?) τότε βάλε άλλο ένα 45 άρι και έφτασες στον i7... Αλλά πάλι ρωτάω τον χρειάζεσαι τον i7...???

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσουν τα dell ανεξάρτητα εάν χάλασε τώρα.Τέλος θα το πάρω με δόσεις.....

 

H Dell δεν χάλασε, απλά φτάχνει "μηχανάκια" της σειράς (Inspiron) για όλο τον κόσμο...

Μηχανάκια ημι επαγγελματικά π.χ. Vostro / XPS - καλούτσικα είναι...

αλλά 

και καθαρά επαγγελματικά όπως τα Latitude καί Precision - αυτά είναι τα "καθαρόαιμα"...

 

look at this: 

 

and this: 

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που μπορεί να δώσει 470€, μπορεί σίγουρα να δώσει ένα πενηντάρι παραπάνω και να πάρει i5 5ης γενιάς

"καποιος που μπορει να δωσει 450Ε , μπορει σιγουρα να δωσει ενα 20αρι παραπανω"

ετσι το βλεπω εγω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.