Jump to content



Αναζήτηση πολυμηχάνηματος inkjet για οικιακή χρήση


Recommended Posts

Όπως περιγράφω και στον τίτλο ψάχνω κάτι απλό,οικονομικό με φθηνά μελάνια.

Η χρήση του όπως και οι απαιτήσεις μου απλές.

Εκτύπωσεις σε απλό χαρτί Α4 ασπρόμαυρες είτε έγχρωμες,για την ακρίβεια εργασίες σχολικές που μας ζητούνται κατά καιρούς.

Αν χρειαστεί στην ανάγκη να τυπώσω και μια φώτο θα ήθελα να τα καταφέρει.

 

Θα το εκτιμούσα αν είχε wifi εφόσον μελλοντικά θα φανεί χρήσιμο :)

 

Δεν το έχω ψάξει και πολύ αλλά έχω βρεθεί ανάμεσα σε αυτά τα δυο

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/HEWLETT-PACKARD-Advantage-3545-e-All-in-One---%28A9T81C%29,99452,397704,1640868.html?langId=-18

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/CANON-PIXMA-MG3550,99452,397704,1000851.html?langId=-18

 

Για τον canon διάβασα καλές κριτικές αλλά τα μελάνια του έχουν απαγορευτικές τιμές.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα σου πω για το wifi των hp. Εχω το pro 8600 αλλά γενικά και να το googlareis είναι γενικό. Το πολυμηχάνημα χάνεται και είτε απ[ενεργοποιήσεις την κατάσταση αναμονής, είτε απενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας δεν το σώζεις. Κάθε φορά που θα το χρειαστείς, πρέπει να πας χειροκίνητα και να κάνεις ένα disable enable στην σύνδεση απο το πολυμηχάνημα. Προσωπικά μου τη δίνει στα νεύρα και περίμενα κάποια στιγμή να δώσουν λύση από την HP.

Αυτό ήθελα να σου πω, για το τι να διαλέξεις δεν έχω ιδέα απο δαύτα. Οπότε καλές αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

...ήμουν σχεδόν πάντα της άποψης το κάθε μηχάνημα για την... "δουλειά" του.

Στο γραφείο έχουμε "ένα" πολυμηχάνημα που είναι πλέον μόνο scanner (πολύ ακριβά για να το φτιάξουμε) ,

άλλο ένα που είναι πλέον μόνο printer (πολύ ακριβά για να το φτιάξουμε) 

...και περιμένω να "σκάσει" και το 3ο πολυμηχάνημα να μας μείνει το φαξ  :lol:  :p

 

Αξιολόγησε την μεγαλύτερη χρήση σου και δόσε έμφαση σε αυτήν...

Εάν θές φάξ: αγόρασέ το ξεχωριστά - ΜΟΝΟ φάξ δλδ.

Φιλικές συμβουλές από παθών...

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983,

Thanks for the info !!

Δεν έχω πέσει πάνω σε κάτι τέτοιο προς το παρόν αλλά θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

Αυτό που διάβασα αρκετές φορές είναι πως για να σετάρεις το wifi τους θέλει υπομονή και ευλάβεια.

 

@Spyros Mil,

Αυτή την στιγμή έχω ένα flatbed scanner και έναν canon pixma.

Το scanner είναι στο πατάρι και από τον pixma όποτε πάω να εκτυπώσω όλο και κάποιο χρώμα θα λείπει :(

Για το fax δεν το συζητάω καν καθώς δεν μου χρειάζεται!!

Προσπαθώ λοιπόν να ξεφορτωθώ τα δυο παραπάνω και να μπλέξω με τα πολυμηχανήματα από την μια να έχω

και λιγότερα μελάνια να αγοράζω αλλά και να μπορώ να κάνω μια κόπια ή μια απλή εκτύπωση πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983,

Thanks for the info !!

Δεν έχω πέσει πάνω σε κάτι τέτοιο προς το παρόν αλλά θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

Αυτό που διάβασα αρκετές φορές είναι πως για να σετάρεις το wifi τους θέλει υπομονή και ευλάβεια.

 

 

Εχω στο γραφείο μου έναν 6500 Wireless AIO, αλλά και σε πελάτη τον 8600 Plus (x2). Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Λεπτομέρεια: Τους δουλεύω όλους με static ip και όχι αυτόματη μέσω DHCP.

Link to comment
Share on other sites

Static έχω και εγώ και έκανα όσα βήματα μου είπαν και από την υποστήριξη και αποτέλεσμα 0. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις πολλούς και λύση καμία.

πχ 20 σελίδες θέμα

http://h30434.www3.hp.com/t5/Printer-Networking-and-Wireless/How-do-I-enable-keep-alive-on-HP-Officejet-Pro-8600/td-p/1215887

Είναι σα να πέφτει σε βαθύ ύπνο η συσκευή και απενεργοποιεί το WIFI μετά απο περίπου 30-40 λεπτά. Πατώντας την οθόνη και κάνοντας disable/enable στρώνει. Οταν ξανακοιμηθεί φτου και απο την αρχή. Και όπως είπα απενεργοποιησα ότι είχε σχέση με ύπνους, όνειρα κλπ. Πάντως πληρώνω χαλαρά να έρθεις να μου τον συνδέσεις και να μη πηγαίνω κάθε φορά να κάνω το βήμα που είπα :D

Link to comment
Share on other sites

Static έχω και εγώ και έκανα όσα βήματα μου είπαν και από την υποστήριξη και αποτέλεσμα 0. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις πολλούς και λύση καμία.

πχ 20 σελίδες θέμα

http://h30434.www3.hp.com/t5/Printer-Networking-and-Wireless/How-do-I-enable-keep-alive-on-HP-Officejet-Pro-8600/td-p/1215887

Είναι σα να πέφτει σε βαθύ ύπνο η συσκευή και απενεργοποιεί το WIFI μετά απο περίπου 30-40 λεπτά. Πατώντας την οθόνη και κάνοντας disable/enable στρώνει. Οταν ξανακοιμηθεί φτου και απο την αρχή. Και όπως είπα απενεργοποιησα ότι είχε σχέση με ύπνους, όνειρα κλπ. Πάντως πληρώνω χαλαρά να έρθεις να μου τον συνδέσεις και να μη πηγαίνω κάθε φορά να κάνω το βήμα που είπα :D

 

Γιατί, τι παραπάνω θα έκανα, θα έβγαζα μαγικό ραβδάκι; Αν είναι με static ip και έχεις ελέγξει το δίκτυό σου, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Ισως μόνο ότι λόγω κάποιων εμπορικολογιστικών εφαρμογών που ζορίζονται μετην πάρτη τους, και στο δικό μου δίκτυο, και στου πελάτη μου, τα firewalls είναι απενεργοποιημένα.

 

Δεν αμφισβητώ αυτό που γράφεις, απλά αναφέρω την δική μου εμπειρία - και ειδικά για τον 6500 που τον ζω καθημερινά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.