Jump to content



πρωτη φορα κανω overclocking τα φωτα σας


Recommended Posts

γεια σας θελω να κανω overclock τον cpu μου ο οποιος ειναι ενας  AMD FX 6300 η μητρικη μου μια GIGABYTE GA-970A-UD3P και η ψυκτρα μου COOLERMASTER HYPER 212 EVO δυστιχως ομως απο overclock δεν ξερω σχεδον τιποτα ...διαβασα διαφορους οδηγους σε διαφορα αρθρα αλλα δεν με βοηθησε κανενα οτι εγραφαν τα ηξερα... αλλο ειναι το θεμα μου... καποιος μου εγραψε οτι μπορω να αω αυτον το επεξεργαστη στα 4.2-4.3 GHz με 1.35-1.36 voltage δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια θελω την γνωμη σας ειναι κατι αλλο που πρεπει να ξερω πριν κανω OC το CPU μου;;;

Ακομα πως απενεργοποιο το turbo του επεξεργαστη μεσω BIOS??? εαν πρεπει να ξερω κατι αλλο για το overclock πειτε μου γιατι θελω να προχωρισω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας έγραψα πως ειμαι λίγο ασχετός στο θέμα του OC. καταρχην τι ειναι το llc που μου λες να τεσταρω στο xtreeme επισης σε ενα βιντεο δεν ξερω εαν υσχηει ειδα πως ήθελε 1.4volt  για τα 4.3 GHz αρα για τα 4.6 GHzπολυ περισσοτερο με την λογικη σε αυτο το βιντεακι... αλλα ξαναλεω δεν ξερω εάν υσχήει για δες εαν θελεις... https://youtu.be/gb1QDpRnOvw?t=6m50s επισης όταν λες multi εννοείς τα multipliers σωστα...?? ακομα πως ακριβός κλεινω το boost (turbo) υπαρχει καποια επιλογή απο το bios??? υστερα το OC να το κανω μεσω του AM OVERDRIVE ή μέσω BIOS? και θα το παω σηγα σηγα στα 4.6 που λες η ξαφνηκα στα 4.6 και 1.37v υπαρχει περιπτωση να καεικατι; Έαν κατι παει στραβα μπορω να το βαλω στις εργοστασιακές συχνωτητες οστε να δουλευουν ολλα ρολόι; ευχαριστώ σας παρακαλω απαντηστε μου σε αυτα και θα καληφτουν ολλες μου οι αποριες :) συγνωμη για τα ορθογραφικα!


χαχα ο νικος απο του gramers :)


εν καταλαβα τι πρεπει να κανω για σταθεροποιηθουν τα voltage


παιδια επειδη ειδα το βιντεο και καταλαβα οτι για να κανεις ετσι απλα overclock δεν ειναι ευκολο για να μαθεις κατι τετοιο υπαρχει ακποιο βιβλιο καποιοσ καλος οδηγος ειλαδει αυτός που τα εμαθε πανε ολλοι πληροφορικη και τα ξερουν;; εαν εχετε καποιον καλο και πληρως οηγό πεστεμού το


δεν εχω καταλαβει κατι τα volt αναιβαζουν θερμοκρασιες και το καινε η ταυτοχρονα και η θερμοκρασια και η υσχη και πως μπορω να μαθω ποση υσχη αντεχει το συστημα μου???

Έγινε επεξεργασία από giorgos231
Link to comment
Share on other sites

Με 1.37 με extreme llc σε full load θα είσαι πάνω απο 1.4v το βάζεις απο το ΑDVANCED VOLTAGE SETTINGS. To video απο πάνω είναι λίγο amateur και θα σε μπερδέψει άστο. Κάνε ότι σου έγραψα μπες στο Bios πατώντας del και για αρχή βάλε multi 22 και όχι 22.5 στο ADVANCED FREQUENCY SETTINGS ακόμα πας ADVANCED FREQUENCY SETTINGS \ ADVANCED CPU CORE FEATURE και κλείσε ότι έχει να κάνει με boost και οικονομία ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

το extreme llc  τι ακριβος κάνει;

ποσα volt μου ειπες να το βαλω; να σου πω πως το FSB ειναι 200 αρα 22*200=4400 MHz πόσα volt να βαλω ;; επισης υπαρχει περιπτωση να καει κατι;; και κατι που δεν ξερω πως θα δω εαν το συστημα ειναι σταθερο απο θερμοκρασιες νομιζω μπορει να παει μεχρι 65 βαθμους σε full load οταν λεμε σταθερο ενοουμε επισης εαν τα voltage ανεβοκατεβαινουν ή μονο οι θερμοκρασίες;

Έγινε επεξεργασία από giorgos231
Link to comment
Share on other sites

το extreme llc  τι ακριβος κάνει;

ποσα volt μου ειπες να το βαλω; να σου πω πως το FSB ειναι 200 αρα 22*200=4400 MHz πόσα volt να βαλω ;; επισης υπαρχει περιπτωση να καει κατι;; και κατι που δεν ξερω πως θα δω εαν το συστημα ειναι σταθερο απο θερμοκρασιες νομιζω μπορει να παει μεχρι 65 βαθμους σε full load οταν λεμε σταθερο ενοουμε επισης εαν τα voltage ανεβοκατεβαινουν ή μονο οι θερμοκρασίες;

To llc = load line calibration (σε φόρτο κρατάει σταθερή την τάση στην cpu to extreme θα σου κάνει και οvervolting, καλά το έγραψες με το fsb και το multi βάλε 1.37 είναι οκ και μετά δοκιμάζεις να δείς μεχρί που είσαι σταθερος με 1.37. Είναι αν θυμάμαι καλά 67 βαθμοί για safe χρήση στα νεα amd, οταν λέμε σταθερό είναι να μην κρασαρει το pc τα volt-θερμοκρασίες δεν είναι σταθερά.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω ολλα καλα πηγαν διαβασα και καποιουσ οδηγουσ και μια χαρα καταφερα να το παρω 4.5 GHz και ακριβός 1.4 Vcore ετρεξα το prime 95 για 24 ωρες τεσταρα τα παντα και τις ram και το cpu μαζι ολλα καλα η θερμοκρασιες δεν περασαν τους 59 βαθμους τα voltage σταθερα ολλα καλα!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα σου είναι η ds3p δεν κάνει για Overclock μόνο για χαλάρα πραγματα. Λογικά μέχρι τα 4.3 θα είσαι οκ, κάνε τα ίδια, οι ρυθμίσεις είναι σχεδόν ίδιες αλλά δεν θυμάμαι αν έχει LLC η δικιά σου

Link to comment
Share on other sites

H motherboard σου τι rev είναι ? ναι απο το Bios με τον ίδιο τρόπο οτι έγραψα και απο πάνω δες εδώ

και βάλε vcore 1.35 o τύπος στο Video μάλλον δεν έχει την mοtherboard με το vcore που έχει στον 8350.... κάνει υπερβολές αλλά το 4.3-4.4 είναι safe για 24/7 με την cpu σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι μιας και τώρα βρήκα χρόνο. Tα volts από που τα αλλάζουμε και τι τιμές τα βάζουμε; Διάβασα για 1.35 με 1.37 αλλά που μπαίνει αυτή η τιμή. Στο vcore voltage γραφει +/- 0.250,0.275 κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.