Jump to content


Μεταξυ νας , δίσκου με εθερνετ και πισι μικρού για αποθηκευση μέσω δικτύου.


Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ ένα μικρό νας να έχω όλα τα δεδομένα μου συγκεντρωμένα σε ένα σημείο. Βαρίεμαι κάθε φορά να συνδέω τα docking station και τα έχω μονο για σοβαρά μπακ απ και λιγότερη χρηση. Να μην είναι συνέχεια στο ρεύμα.έχω ακούσει οτι τα νας είναι αεγά και οι δίσκοι με εθερνετ το ίδιο.

Από την άλλα έχω κάποια κομμάτια από παλιά πισι και θα μπορούσα με λίγα λεφτα να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πισι Που θα χωράει τουλάχιστον δυο δίσκους εκτός του λειτουργικού και με την επιλογή να αλλάζω όποτε θέλω τους δίσκους πράγμα που δεν γίνεται στο νας.

1) ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο;

2) εαν χρησιμοποιήσω το πισί και το συνδέσω στο homegroup των windows 7 θα μπορώ να βλέπω τους δίσκους του πισι από το δίκτυο και να μπαίνω μέσα στους φακέλους του δίσκου από άλλο πισί ;

Το εθερνετ στα πισι έχει σταθερές ταχύτητες 100 μεγα μπαιτ ενώ στα υπόλοιπα έχω ακούσει για 20 μεγα μπαιτ το δευτερόλεπτο.αφήστε που για κουτί νας καλό θες πάνω από τριακόσια ευρώ.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

1) Εγω θα πήγαινα σε έτοιμο NAS , λόγω δυνατοτήτων του λειτουργικού που έχουν και κατανάλωσης. Τσέκαρε Synology και QNAP έχουν και live demo να δείς τι παίζει.

Η ταχύτητες τους είναι αρκετά ικανοποιητικές ακόμα και στα φθηνά μοντέλα πιάνεις 130mb/s . Έχουν link aggregation απο 1-4 ethernet ports( με 4 ports πάνε κανα 500αρι βέβαια)

2)Δεν χρειάζεται να έχεις homegroup , στο ίδιο WORKGROUP να είναι και ότι κάνεις share το βλέπεις κανονικά.

 

ΥΓ: Μακριά απο dlink και λοιπά φθηνά NAS, πραγματικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

ΥΓ1: Τα περισσότερα Synology, QNAP Thecus κτλπ υποστηρίζουν και iscsi.

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ1: Τα περισσότερα Synology, QNAP Thecus κτλπ υποστηρίζουν και iscsi.

 

iscsi σε NAS για καταναλωτες? Αυτο το κανουνε τα SAN.

 

Δηλαδη μπορεις να κοβεις κομματια τους δισκους και να τα βλεπεις στο device manager των υπολογιστων σαν κανονικα drives

 

 Ποσο κανουνε τα NAS που αναφερεις?

Link to comment
Share on other sites

iscsi σε NAS για καταναλωτες? Αυτο το κανουνε τα SAN.

 

Δηλαδη μπορεις να κοβεις κομματια τους δισκους και να τα βλεπεις στο device manager των υπολογιστων σαν κανονικα drives

 

 Ποσο κανουνε τα NAS που αναφερεις?

Ναι, Ξεκινάνε απο 150-200ε τα 2bay .

Μπορείς να βρείς και thecus μεταχειρισμένο με κανα 100αρι.

Τα φθηνα μοντέλα δεν έχουν τρελά χαρακτηριστικα για να τρέξουν πολλά virtual αλλά το λειτουργικό στα Synology είναι γρήγορο και μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.

Σε ISCSI απο ότι έχω ακούσει πέρα απο reviews και benchmarks, σε πραγματικές συνθήκες το performance πέφτει αρκετά αλλα ανεκτά.

 

http://www.storagereview.com/synology_diskstation_ds214se_review  Αυτο το μοντέλο έχει 150ε στο e-shop

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
Link to comment
Share on other sites

παίδες ψάχνω το θέμα λίγο καλύτερα και ευτυχώς που το διάβασα .

θέλω να φτιάξω ένα μικρό πισι και να το έχω σαν σέρβερ για τα βίντεο και τις φωτογραφίες . θα έχω δηλαδή τρια πισι. δύο κύρια και το βοηθητικο με τους δίσκους . το πρώτο κύριο έχει Windows 7 home Premium  αγγλικό , το δεύτερο έχει Windows 7 Professional Greek . λειτουργικό για το τρίτο πισι δεν έχω πάρει ακόμα .  

 κάποιοι λένε ότι δεν λειτουργεί ο κοινόχρηστος σκληρός δίσκος στα home Premium . πρέπει να έχεις  από προ και πάνω στα Windows 7 . επίσης κάποιοι λένε ότι οι εκδόσεις πρέπει να είναι ίδιες . ισχύει μόνο για τα bit ή ισχύει και για τη γλώσσα ??????? για τα Windows 8 δεν έχω διαβάσει κάτι .

τα Windows 8 ta home από τα pro κάνουν 60 ευρώ λιγότερα . είναι σημαντικό το κόστος .

ξέρει κανείς να μου πει στα σίγουρα , πριν προβώ στην αγορά του μηχανήματος ?????

ποια η συνδεσμολογία ?

να μπορώ να μπαίνω δηλαδή στον δίσκο του τρίτου μηχανήματος μέσω του homegroup  , να τον βλέπω σαν δίσκο του συστήματος και να αντιγράφω αρχεία από αυτόν και σε αυτόν από τα άλλα δυο πισι .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Μια κατά την γνώμη μου άριστη λύση, είναι η αγορά ενός μικρού hp server όπως πχ http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=hp+microserver, και σε συνδυασμό με ένα ελεύθερο λογισμικό για nas, έχεις αυτό που θέλεις σε πολύ οικονομική τιμή. Προσωπικά έχω μια παρόμοια λύση με 2 υπολογιστές και έναν media player και όλοι "τραβούν" data από έναν microserver προηγούμενης γενιάς και σαν λειτουργικό χρησιμοποιώ το xpenology, βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα παρόμοια λειτουργικά ή να αγοράσεις κάτι πχ windows home server 2011. Η λύση που προτείνω, λειτουργεί ανεξάρτητα από το ποιο λογισμικό τρέχει στα άλλα σου pc, τους δίσκους του "server" θα τους βλέπεις ως κοινόχρηστους στο δίκτυό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, τουλάχιστον για μένα. Το μοναδικό αγκάθι είναι η κατανάλωση που πρέπει να είναι γύρω στα 30-40watt σε σχέση με τα 10-15watt των οικιακών NAS.

Συν ότι θα χρειαστείς και κάποιο καλό raid controller για το HP, όχι ότι του synology είναι άριστος αλλά γενικά αποδεκτός.

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι λένε ότι δεν λειτουργεί ο κοινόχρηστος σκληρός δίσκος στα home Premium . πρέπει να έχεις από προ και πάνω στα Windows 7 . επίσης κάποιοι λένε ότι οι εκδόσεις πρέπει να είναι ίδιες . ισχύει μόνο για τα bit ή ισχύει και για τη γλώσσα ???????

Δε θα εχεις κανενα προβλημα, αρκει να βαλεις τον κωδικο της ομαδας και στο τριτο PC

Για τη συνδεσμολογια, ολα θα συνδεθουν στο router ή switch, αναλογα τι εχεις

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, μιας και όπως λες το θες μόνο για περιστασιακό backup και όχι για συνεχή χρήση , θα σου πρότεινα μια πολύ πιο οικονομική λύση.

Στο υπάρχων pc σου να βάλεις ένα multi-bay hot swap (προυποθέτει να έχεις 2-3 θέσεις 5,25'' ελεύθερες).

Υπάρχουν πολλά πχ 3 θέσεων που χωράνε σε 2 θέσεις 5,25''.Πχ σαν αυτό που έχω πάρει κι εγώ.Οι δίσκοι είναι μπάσε-βγάλε και έχεις τρομερή ευελιξία.

Εαν όμως το θες μελλοντικά και για να κάνεις πχ streaming ταινίες μέσω δικτύου σε διάφορους χώρους του σπιτιού, τότε η καλύτερη λύση είναι ένα NAS.

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ ένα μικρό νας να έχω όλα τα δεδομένα μου συγκεντρωμένα σε ένα σημείο. Βαρίεμαι κάθε φορά να συνδέω τα docking station και τα έχω μονο για σοβαρά μπακ απ και λιγότερη χρηση. Να μην είναι συνέχεια στο ρεύμα.έχω ακούσει οτι τα νας είναι αεγά και οι δίσκοι με εθερνετ το ίδιο.

Από την άλλα έχω κάποια κομμάτια από παλιά πισι και θα μπορούσα με λίγα λεφτα να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πισι Που θα χωράει τουλάχιστον δυο δίσκους εκτός του λειτουργικού και με την επιλογή να αλλάζω όποτε θέλω τους δίσκους πράγμα που δεν γίνεται στο νας.

1) ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο;

2) εαν χρησιμοποιήσω το πισί και το συνδέσω στο homegroup των windows 7 θα μπορώ να βλέπω τους δίσκους του πισι από το δίκτυο και να μπαίνω μέσα στους φακέλους του δίσκου από άλλο πισί ;

Το εθερνετ στα πισι έχει σταθερές ταχύτητες 100 μεγα μπαιτ ενώ στα υπόλοιπα έχω ακούσει για 20 μεγα μπαιτ το δευτερόλεπτο.αφήστε που για κουτί νας καλό θες πάνω από τριακόσια ευρώ.

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Αν τον αποθηκευτικο χωρο θελεις να τον εχεις απλα σαν backup και οπως λες δεν σε ενδιαφερει να ειναι συνεχεια στο ρευμα, τοτε πιστευω οτι τσαμπα λεφτα θα δωσεις ειτε αγοραζοντας νας ειτε φτιαχνοντας ενα απο παλιο pc. Εαν εχεις σκοπο ομως πραγματικα να το χρησιμοποιεις (που αργα ή γρηγορα αυτο θα γινει πιστευω) τοτε αλλαζουν οι ισορροπιες. Πριν καταληξεις να χρησιμοποιησεις κομματια παλιου Pc για να φτιαξεις νας, μην ξεχασεις να μετρησεις καταναλωση (αν εχεις σκοπο να το εχεις ανοιχτο 24/7).

 

Προσωπικα εχω κανει οτι και ο croesus (hp micro + xpenology που δουλευει 24/7). Ηθελα ομως απο την αρχη κατι που θα εμενε ανοιχτο συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις κανενα προβλημα, αρκει να βαλεις τον κωδικο της ομαδας και στο τριτο PC

Για τη συνδεσμολογια, ολα θα συνδεθουν στο router ή switch, αναλογα τι εχεις

ρώτησα και μου είπαν ότι με τις εκδόσεις με τα windows δεν υπάρχει πρόβλημα . απλά πρέπει οι χρήστες που τα δημιουργούν να είναι οι ίδιοι με τον ίδιο κωδικό . δεν παίζει να είναι απλά με στο ίδιο homegroup.

 

Για μένα, μιας και όπως λες το θες μόνο για περιστασιακό backup και όχι για συνεχή χρήση , θα σου πρότεινα μια πολύ πιο οικονομική λύση.

Στο υπάρχων pc σου να βάλεις ένα multi-bay hot swap (προυποθέτει να έχεις 2-3 θέσεις 5,25'' ελεύθερες).

Υπάρχουν πολλά πχ 3 θέσεων που χωράνε σε 2 θέσεις 5,25''.Πχ σαν αυτό που έχω πάρει κι εγώ.Οι δίσκοι είναι μπάσε-βγάλε και έχεις τρομερή ευελιξία.

Εαν όμως το θες μελλοντικά και για να κάνεις πχ streaming ταινίες μέσω δικτύου σε διάφορους χώρους του σπιτιού, τότε η καλύτερη λύση είναι ένα NAS.

τα docking station αναγκαστικά πρέπει να κρατάς το πισι ανοιχτό . αν είναι να είναι ανοιχτό το πισι καλύτερα ένα μικρότερο πισι με μικρότερη κατανάλωση.

 

εδιτ κοίταξα λίγο καλύτερα και δεν λες για docking station .αυτά που λες πως δουλεύουν ??? στην ελλάδα δεν υπάρχουν πουθενά .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχουν; Το link που σου έδωσα από eshop είναι.

Περισσότερες επιλογές έχεις εαν ψωνίζεις και από ebay.

Όσον αφορά τη χρήση τους, δεν είναι τίποτα άλλο από μια θήκη για σκληρό δίσκο η οποία είναι ενσωματωμένη στον υπολογιστή σου.Ανοίγεις το πορτάκι, βάζεις όποιον δίσκο θέλεις, αντιγράφεις αυτά που θες και μετά ή τον βγάζεις με ασφαλή κατάργηση όπως κάνεις και σε ένα στικάκι πχ ή τον αφήνεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα και μου είπαν ότι με τις εκδόσεις με τα windows δεν υπάρχει πρόβλημα . απλά πρέπει οι χρήστες που τα δημιουργούν να είναι οι ίδιοι με τον ίδιο κωδικό . δεν παίζει να είναι απλά με στο ίδιο homegroup.

Ποιος τα λεει αυτα?

Καθε χρηστης εχει το δικο του username & password απλα γιατι ειναι αλλος χρηστης.

Τωρα αν εσυ χρησιμοποιεις και τα 2, μπορεις να βαλεις το ιδιο


Υπάρχουν πολλά πχ 3 θέσεων που χωράνε σε 2 θέσεις 5,25''.Πχ σαν αυτό που έχω πάρει κι εγώ.Οι δίσκοι είναι μπάσε-βγάλε και έχεις τρομερή ευελιξία.

Φαρμακειο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχουν; Το link που σου έδωσα από eshop είναι.

Περισσότερες επιλογές έχεις εαν ψωνίζεις και από ebay.

Όσον αφορά τη χρήση τους, δεν είναι τίποτα άλλο από μια θήκη για σκληρό δίσκο η οποία είναι ενσωματωμένη στον υπολογιστή σου.Ανοίγεις το πορτάκι, βάζεις όποιον δίσκο θέλεις, αντιγράφεις αυτά που θες και μετά ή τον βγάζεις με ασφαλή κατάργηση όπως κάνεις και σε ένα στικάκι πχ ή τον αφήνεις μέσα.

αυτά που λες δηλαδή είναι das direct attached storage . δεν θέλω das . έτσι μένει το ένα πισι ανοιχτό .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 70ε για hot swap είναι καλύτερο απο το να δώσεις αλλα τόσα και να κάνεις παπάδες , απο streaming βίντεο μέχρι backup και webserver ?

Με 70ε παίρνεις και Dlink 2bay nas και με raid και κάνεις του δουλεια σου άμα θες φθηνή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.