Jump to content



Αγορα αθορυβου case fan


the_observer

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

 

Απ' οτι βλεπω εδω εχει καλους μαστορες και η ερωτηση μου μαλλον θα σας φανει ευκολη.

Να θυμαστε οτι ειμαι ασχετος και οτι ψαχνω την πιο φτηνη λυση.

By the way βρηκα αυτο το συγκρητικο αλλα μου τα βγαζει κινεζικα :(

 

Θα ηθελα να κατεβασω το θορυβο που κανει το pc μου και ακουγωντας το διαπιστωνω οτι  ο ανεμιστηρας του κουτιου κανει την περισσοτερη φασαρια,μετα ερχεται της vga και μετα ερχεται της cpu που ειναι ο πιο ησυχος μαλλον επειδη το εχω στο bios στο quiet.

 

Οποτε λεω να αλλαξω του κουτιου σε πρωτη φαση και να πάρω αυτον αλλα επειδη όπως ειπα δεν κατεχω απο αυτα ,θα μπαινει στο κουτι ,θα ειναι πιο ησυχος? Εχετε καποια αλλη προταση?

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

 

the_observer

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Διόρθωση τυπογραφικού στον τίτλο
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το συγκριτικό πλέον δε πρέπει να στο δείχνει με Κινέζικα :)

 

Κατα δεύτερον, Μήπως τον ανεμιστήρα τον έχεις συνδέσει πάνω σε molex καλώδιο και όχι πάνω στη μητρική; Οπότε δουλεύει μόνιμα στα 12V και σου κάνει φασαρία;

Σε ρωτάω και δε κάνω πρόταση για αγορά, μιας και λες ότι ψάχνεις την πιο φθηνή λυση. Σε αυτήν βέβαια δεν ανήκει σε καμία περίπτωση ο ανεμιστήρας της Noctua :p

 

Κλείνοντας πρέπει να εχεις μπερδέψει τα links με τη VGA και το CPU cooler.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όντως τώρα το συγκριτικό φαίνεται κανονικά.

 

Τελικά το έλυσα εν μέρει το θέμα ,δηλαδή έβαλα το speed fan και από εκεί κατέβασα τις στροφές των ανεμιστήρων οπότε τώρα είναι πολύ ήσυχο.

 

Το μόνο που μένει είναι να προγραμματίσω το speed fan να ανεβοκατεβάζει τις στροφές ανάλογα την θεμοκρασία το οποίο μάλλον θα με παιδέψει γιατί δεν βλέπω να αναγνωρίζει την θερμοκρασία της gpu.

 

Επίσης ένα άλλο κουφό: Με το furmark η θερμοκρασία της gpu είτε έχω τον ανεμιστήρα στο 50% είτε στο 100% σταματάει στους 105 βαθμους. Τρελλα?

 

the_observer.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.