Jump to content



Τι διαφορα εχουν οι οθονες Plasma & TFT ?


blade_pan

Recommended Posts

Για να μην μπουμε σε τεχνικες λεπτομερειες που δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν κιολας...

Απο οσο εχω καταλαβει για το που εχει ποροχωρησει η τεχνολογια των 2 παιζουν τα εξης.

TFT : Καλυτερες αναλυσεις (ή τουλαχιστον δυνατοτητα για καλυτερες αναλυσεις :D , ), Ψιλοκαλες γωνιες θεασης, τα γνωστα προβληματα με το streaking/ghosting τα οποια δεν βλεπω να σε απασχολουν στην φαση << τηλεοραση42" >> γιατι θα εισαι και μακρια. Μετρια ομοιομορφια χρωματος στην οθονη μια που στηριζεται στις λαμπες που φωτιζουν απο πισω (κι αυτο δεν βλεπω να σε απασχολει στην φαση << τηλεοραση42" >>).

plasma : Χειροτερες αναλυσεις (ή τουλαχιστον δεν εχουν την δυνατοτητα για τοσο υψηλες οσο οι TFT), καλυτερες γωνιες θεασης, no streaking/ghosting, καλυτερη ομοιομορφια.

Υποτιθεται οτι οι plasma ειναι πιο τελευταια τεχνολογια. Περισσοτερο ρολο θα παιξει το μοντελο που θα παρεις παρα οι διαφορες στις τεχνολογιες/χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά είναι εντελώς διαφορετικές τεχνολογίες.

Οι plasma έχουν καλύτερο contrast, βασικό για θέαση ταινιών.

Σαν αναλύσεις οι lcd σηκώνουν πιο ψηλές, αν και όπως είπε ο SLN, είναι απλά θέμα χρημάτων.

Μειονεκτήματα:

1) Οι plasma έχουν ένα μέσο όρο ζωής 40000-50000 ώρες, μετά πέφτει πολύ η ποιότητά τους.

Οι lcd δεν έχουν κάτι τέτοιο, αλλά με την πάροδο του χρόνου πρέπει να ψιλοχαλάνε τα χρώματά τους.

2) Οι plasma έχουν ακτινοβολία. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι σε κάποια φάση χρησιμοποιείται υπεριώδης που διεγείρει φώσφορο, ο οποίος τελικά ακτινοβολεί.

Πάντως σαν ποιότητα στα ακριβά μοντέλα οι plasma είναι σαφώς καλύτερες, και οι lcd είναι υπερτιμημένες, καθ' ότι η κατασκευή μιας plasma είναι ακριβότερη.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που εχω ακουσει/δει και μετα τις γνωμες των παιδιων θα σου ελεγα να παρεις την καλυτερη 42αρα crt που κυκλοφορει..........με τοσες ιντσες θα εισαι σε τετοια αποσταση που απο ακτινοβολια δεν θα σε πιανει σχεδον τιποτα....εχουν πεσει και δραματικα οι τιμες τους.

και γενικα σε χαρακτηριστικα εχουν εξελιχθει παρα πολυ.εγω εαν ηταν να παρω αυτον τον καιρο 42αρα crt θα επαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ , πάρε καλύτερα μια crt

Εγώ έχω μια Philips 29 την είχα πάρει 650 περίπου και η ποιότητα είναι ανώτερη από μια πλάσμα η lcd των 1500

Εκτός αν πάρεις με 2000+

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο δίλημμα είχα και εγώ επειδή έχει ψηθεί η οικογένεια για 42' επίπεδη. Τελικα έχουμε καταλήξεi σε plasma και στην Ηitachi 42PD5200

Δεν θα σου αναφέρω μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα των 2 τεχνολογιών. Σου δίνω 2 links για να βρεις την κατάλληλη λύση για τις δικές σου ανάγκες

http://www.audioholics.com/techtips/specsformats/displays_LCD_DLP_plasma1.html

http://asia.cnet.com/reviews/home_av/tvs/0,39037594,39169380,00.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.