Jump to content


σύνδεση HDMI outut σε VGA input monitor


Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω ένα laptop που έχει HDMI output σε οθόνη υπολογιστή με VGA input. Με τον ήχο δεν ασχολούμαστε, διότι η οθόνη δεν έχει ηχεία. Ο ήχος θα βγαίνει κανονικά απ' το laptop ή από εξωτερικά ηχεία συνδεδεμένα στο laptop.

 

Απ' ό,τι έχω δει, για να επιτευχθεί αυτό, από θέμα h/w, χρειάζομαι:

 

1. έναν adaptor που θα μετατρέψει το ψηφιακό HDMI σε αναλογικό VGA

2. ένα VGA-to-VGA καλώδιο που θα συνδέσει τον adaptor με την οθόνη

 

ερώτηση α.

Ήθελα μία επιβεβαίωση για το αν έχω καταλάβει σωστά.

Επίσης, αυτό συμβαίνει σε όλες τις παριπτώσεις HDMI-to-VGA; Πάντα θα χρειαστεί adaptor ή υπάρχουν και περιπτώσεις με απλή καλωδίωση;

 

ερώτηση β.

Εάν θέλω να κάνω το αντίστροφο, δηλαδή ένα παλαιότερο laptop με VGA output, να το συνδέσω με HDMI οθόνη, τί θα χρειαστώ; Γιατί, απ' ό,τι έχω ψάξει, VGA-to-HDMI adapter δεν υπάρχει.

 

Σχετικά με τη σύνδεση laptop με pc monitor, αυτό το καλώδιο σε τί χρησιμεύει; Γιατί, απ' ό,τι έχω ψάξει, απευθείας και μόνο καλώδιο, όπως αυτό, χωρίς την παρέμβαση κάποιου adapter, δε θα δούλευε.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προφανώς, για να δω αν μπορεί η κάρτα μου να το κάνει, πρέπει να διαβάσω το manual του laptop.

 

Ευχαριστώ πολύ! Πολύτιμη η βοήθεια & η απάντηση. Το είχα μεγάλη απορία.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.