Jump to content



LG G3 root


stemac

Recommended Posts

Καλησπερα, κατοχος 1 μηνα G3 χωρις να το εχω χρησιμοποιησει πρακτικα λογο χρονου.

 

Ξερει κανεις αν η LG θεωρει το rooting ως ακυρωση της εγγυησης; και αν το rootaro και μετα επαναφερω το stock ROM κτλπ αν υπαρχει τροπος να το παρουν χαμπαρι; (το root το θελω βασικα για να μεταφερω τα app data, helium κτλπ δε δουλευουν στη συγκεκριμενη περιπτωση).

 

 

Ποιο tutorial θα προτεινατε για το rooting & recovery? επισης 2-3 σταθερα ROMs να τσεκαρω;

Στο XDA γινεται χαμος, υπερβολικα πολλοι τροποι / ROMs

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ακυρωνει το root την εγγυηση. Απλα για να root-αρεις πρεπει να εχεις 4.4 και οχι lollipop να ξερεις. Μετα αν το κανεις root -> custom recovery και περνας οποια lollipop θες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ακυρωνει το root την εγγυηση. Απλα για να root-αρεις πρεπει να εχεις 4.4 και οχι lollipop να ξερεις. Μετα αν το κανεις root -> custom recovery και περνας οποια lollipop θες...

 

A ωραια ειμαι ηδη στη lolipop (5.0).

 

και εγω εχω καμια βδομαδα το G3 ολα στοκ. Περιμενω το 32αρι με 3GB RAM για το 16αρι με τα 2 και στοκ σερνεται λιγο.

 

'Ισως πάω και σε cyanogen.

 

Το σκεφτομουν αλλα θεωρησα οτι δεν αξιζει τα εξτρα λεφτα, τωρα που το πηρα δε προκειται να μπλεξω με αλλαγες, πωλησεις. Στη τελικη ημουν ακομα με το HTC Desire HD OC'ed 50%, καλυτερο θα ειναι και ας laggarei λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ακυρωνει το root την εγγυηση. Απλα για να root-αρεις πρεπει να εχεις 4.4 και οχι lollipop να ξερεις. Μετα αν το κανεις root -> custom recovery και περνας οποια lollipop θες...

 

εγω ξερω οτι αν στειλεις το κινητο στην LG με root και ζητησεις RMA δεν γινεται. Καποιος που το εχει κανει θα ξερει καλυτερα.

 

*Νομιζω ενα απο τα selling points του oneplus ηταν οτι αν κανεις root, custom rom..etc δεν χανεις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο icy. Βασικά δεν νομίζω πως είναι το root το πρόβλημα (εκτός κι αν η διαδικασία περιλαμβάνει ξεκλείδωμα bootloader - βλ. Sony) αλλά το γεγονός πως δεν μπορείς να αποδείξεις ότι η ζημιά οφείλεται σε παραλείψεις τις εταιρείας και όχι σε κάποιο λογισμικό που εγκατάστησες...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως για αυτο κολλανε στο root, καθως μπορουν να υποστηριξουν οτι εσυ πηγες και πειραξες διαφορα και το διαλυσες το κινητο (που φανταζομαι οτι σε καποιες περιπτωσεις δε θα ειναι και μακρυα απο την αληθεια).

 

Στο XDA λενε οτι αρκετα root methods λειτουργουν και σε 5.0. Πρεπει να δω αν υπαρχει καποιο να rootaro / recovery να παρω ενα full image να εχω για backup.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις κανα οδηγο για TWRP και CM12.1 ? 

 

Δεν με ενδιαφερει το root. Απλα εχω βρει πολλα διαφορετικα και δεν ξερω πιο να ακολουθησω

 

edit:

 

Εδώ λεει αν χρησιμοποιησω ενα αρχειο twrp 2.8.0.0. Εγω βρηκα στο επισημο site το 2.8.6.0 

 

Απλά χρησιμοποιώ το τελευταίο ή πρεπει να ειναι modaρισμενο.

 

edit2:

 

το έκανα root κανονικά μεσω αυτού του script, αλλα οταν κανω flash την twrp 2.8.6.0 βγαζει ενα error στο reboot και αναβοσβηνουν ενα μπλε και κοκκινο flash. Αν πατησω volume down + power button bootarei κανονικα στη ROM (stock lollipop). Καπου διαβασα οτι πρεπει να το γυρισω σε kitkat για να βαλω την twrp (περιεργο) και μετα να κάνω flash.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να αποκλεισω μερικες εφαρμογες (τραπεζες) απο root ?

Αν εχεις Xposed δοκιμασε το RootCloak (το ειχα δοκιμασει παλιοτερα στο 90% τον εφαρμογων δουλευε)

Καπου ειχε παρει το ματι μου και μια εφαρμογη στο Playstore αλλα δεν την ειχα δοκιμασει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Xposed δοκιμασε το RootCloak (το ειχα δοκιμασει παλιοτερα στο 90% τον εφαρμογων δουλευε)

Καπου ειχε παρει το ματι μου και μια εφαρμογη στο Playstore αλλα δεν την ειχα δοκιμασει

 

Ειμαι με CM12.1 και τον δικο της kernel, και μεσα στα developers options είχε να ενεργοποιήσω root (τι ειναι αυτο;). Με το supersu μου μπλοκαρει τα banking apps. Οποτε μου λυθηκε το προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειμαι με CM12.1 και τον δικο της kernel, και μεσα στα developers options είχε να ενεργοποιήσω root (τι ειναι αυτο ;). Με το supersu μου μπλοκαρει τα banking apps. Οποτε μου λυθηκε το προβλημα.

 

Βonito μπορεις να βαλεις κανα link για τα guides που ακολουθησες για root, recovery και CM rom? Μπας και το κανω ποτε!

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Βonito μπορεις να βαλεις κανα link για τα guides που ακολουθησες για root, recovery και CM rom? Μπας και το κανω ποτε!

 

Thx

 

Αμα θυμηθω τι έκανα.. 

 

Πάντως δεν ειναι πολυ σταθερο σε εμενα. Οσο γινεται update παει και καλυτερα αλλα δεν ειναι ακομα stable.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

προφανως δεν εχω ασχοληθει ακομα ως ο καλος εαυτος μου αλλα πηρα ενα τηλ την LG,

 

τσεκουρι στο root (μολις το δουν απλως δε το δεχονται) και υποστηριξε οτι μπορουν να δουν και αν ειχε rootaristei και το γυρισες σε stock, αν και δε μπορω να γνωριζω αν αυτο ειναι ο παλιος καλος εκφοβισμος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.