Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή μνήμης για το pc μου μιας και χρειάζομαι αναβάθμιση.
Το σύστημα είναι το παρακάτω

Cpu Amd phenom 955 BE
Mobo Asus m4a79t deluxe
Ram Βλεπε λινκ

Τώρα στο pc υπάρχουν 2χ2 gb και θέλω να βάλω ακόμα 4 gb γιατί εργάζομαι πάνω στο Photoshop.
Όσο πιο φτηνή είναι τόσο το καλύτερο, απλά επειδή κοίταξα τις συμβατές με την mobo ram και δεν υπάρχει καμμιά πλέον στο εμπόριο θέλω την βοήθεια σας για να πάρω την κατάλληλη για να αποφύγω τυχών ασυμβατότητες.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Έγινε επεξεργασία από PANJOSS
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου αυτές ήδη τις έχω.Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση για να μπορώ να τρέχω το photoshop και 2-3 προγράμματα παράλληλα άνετα. Ψάχνω να βρώ μνήμες να είναι συμβατές με την mobo μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε μισό λεπτό. Πάμε πάλι από την αρχή. Έχεις αυτές που είπες παραπάνω. Ωραία? Ωραία.

 

Και ρωτώ γιατί δεν βάζεις άλλες 2 τέτοιες να τις πας στα 8 giga?

 

Θέλεις αργότερα να βάλεις άλλη μία και να έχεις 4 giga x 2 + 2 giga x 2 ? 

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρώ ότι το photoshop δεν έχει τρελές απαιτήσεις και με άλλες 2 από αυτές που έχεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

2. Στη λίστα δεν υπάρχει καμμία μνήμη με 4GB, παρότι στα specs λέει για συνολικά 16 GB. Είναι λίγο περίεργο. Θέλει ψάξιμο μην πάρεις τζάμπα μνήμη και δεν στην αναγνωρίζει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι επειδή το budget μου είναι τώρα τα 40 ευρώ λέω να πάρω τώρα μια 4gb και μετά ακόμα 4gb. Δεν θέλω να δώσω 70 για ενα κίτ.
Απλά δεν ξέρω αν μπορώ σε ένα module να βάλω 4 gb ή αν θα έχω πρόβλημα με τις υπάρχουσες αν κάνω τελικά την αναβάθμιση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει όλες οι μνήμες να συμβατές μεταξύ τους.


Έχω κάτι ενδυασμούς μόνο αν την δεχτεί μόνη της. Σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά θα πάρεις και 2η

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Νόμισα ότι ήταν στα 1600 οι δικές σου. Γράψε λάθος. στα 1333 πρέπει να είναι όλες.


Ναι συμβαίνει αυτό αλλά δεν είναι απόλυτο


Η ίδια υπάρχει και στα 1333.

 

Δες εδώ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πουλα τις 2χ2 που εχεις , παρε 2 χ 4 ~1333 η 1600 και δες πως παει στο φωτοσοπ.
Αναλογα ποσα και τι αρχεια θα φορτωνεις.
Αν δεις οτι ζοριζεσαι , παρε αλλο ενα σετ 2χ4 παλι.

Αν εχεις 2χ2 και +1χ4  νομιζω χανεις το dual channel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.