Jump to content



Δίλημμα PC ή iMAC : Budget -1600€


Recommended Posts

Στο mac (π.χ. στα χαμηλά μοντέλα) πληρώνεις ένα 30% πάνω από τα αντίστοιχης ποιότητας pc. Σε άλλους συνδυασμούς η διαφορά του 30% αυξάνεται. Αυτό όταν το υπολόγισα.

 

Σε αντάλλαγμα παίρνεις ένα λειτουργικό που δουλεύει πολύ καλά με το hardware που έχεις, που δεν χειροτερεύει αισθητά με τον χρόνο χρήσης, ένα unix λειτουργικό που δουλεύει άψογα στις καθημερινές εργασίες (φαντάζομαι ότι δεν την ενδιαφέρει αυτό μια που δε θα βάλει linux αλλά ΟΚ), υποστήριξη σοβαρή σε βάθος πολλών χρόνων από την εταιρεία στο θέμα λειτουργικού, design και πληρώνεις προφανώς και τη μάρκα.

 

Αν τα θετικά δικαιολογούν τη διαφορά τιμής είναι προσωπικό ζήτημα της φίλης σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο mac (π.χ. στα χαμηλά μοντέλα) πληρώνεις ένα 30% πάνω από τα αντίστοιχης ποιότητας pc. Σε άλλους συνδυασμούς η διαφορά του 30% αυξάνεται. Αυτό όταν το υπολόγισα.

 

Σε αντάλλαγμα παίρνεις ένα λειτουργικό που δουλεύει πολύ καλά με το hardware που έχεις, που δεν χειροτερεύει αισθητά με τον χρόνο χρήσης, ένα unix λειτουργικό που δουλεύει άψογα στις καθημερινές εργασίες (φαντάζομαι ότι δεν την ενδιαφέρει αυτό μια που δε θα βάλει linux αλλά ΟΚ), υποστήριξη σοβαρή σε βάθος πολλών χρόνων από την εταιρεία στο θέμα λειτουργικού, design και πληρώνεις προφανώς και τη μάρκα.

 

Αν τα θετικά δικαιολογούν τη διαφορά τιμής είναι προσωπικό ζήτημα της φίλης σου.

 

 

Aυτά που αναφέρεις στο μπολνταρισμένο ίσχυαν μέχρι το 2003 και τα xp. Δλδ μέχρι η ms να διαθέσει consumer λειτουργικό με nt kernel. Από τότε είναι περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα. Για το design ναι, κι εγώ προσωπικά το έχω πληρώσει, αλλά ήξερα τι πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά που αναφέρεις στο μπολνταρισμένο ίσχυαν μέχρι το 2003 και τα xp. Δλδ μέχρι η ms να διαθέσει consumer λειτουργικό με nt kernel. Από τότε είναι περισσότερο μύθος παρά πραγματικότητα. Για το design ναι, κι εγώ προσωπικά το έχω πληρώσει, αλλά ήξερα τι πληρώνω.

 

Γιατί δεν ισχύουν ακόμα; Πιο συγκεκριμένα:

 

Σε αντάλλαγμα παίρνεις ένα λειτουργικό που δουλεύει πολύ καλά με το hardware που έχεις,

 

Τα win δεν γράφονται ούτε γίνονται optimized για 10-20 συνδυασμούς hardware. Αυτό αυτόματα τα κάνει πιο επιρρεπή σε προβλήματα συμβατότητας συσκευών με το setup σου.

 

Επιπλέον πολύ συχνά βασίζεσαι στη δέηση του κάθε κατασκευαστή για το τι ποιότητας driver θα γράψει. Για το linux καλύτερα μη συζητήσουμε. Εκεί είναι ακόμα πιο εμφανές και ενοχλητικό το θέμα.

 

 

που δεν χειροτερεύει αισθητά με τον χρόνο χρήσης

 

Αυτό είναι σχεδόν fact για τα unixειδή. Αν έχει αλλάξει για τα win θα χαρώ πολύ αλλά όσα πιάνω στα χέρια μου κατά καιρούς άλλα δείχνουν. Βέβαια επειδή είμαι πολύ περιστασιακός χρήστης win πια, δεν επιμένω.

 

 

ένα unix λειτουργικό που δουλεύει άψογα στις καθημερινές εργασίες (φαντάζομαι ότι δεν την ενδιαφέρει αυτό μια που δε θα βάλει linux αλλά ΟΚ),

 

Αυτό δε νομίζω ότι θέλει επεξήγηση ή τεκμηρίωση. 10 λεπτά θέλει να έχεις δουλέψει με mac και άλλα 10 με linux το βλέπεις.

 

 

υποστήριξη σοβαρή σε βάθος πολλών χρόνων από την εταιρεία στο θέμα λειτουργικού

 

Δίνει η ms λειτουργικό δωρεάν που να παίζει απρόσκοπτα σε κάθε σύστημα ηλικίας 8 χρόνων; Υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές τα προϊόντα τους με drivers σε βάθος τόσων χρόνων;

 

 

design και πληρώνεις προφανώς και τη μάρκα.

 

ΟΚ σε αυτό νομίζω ότι συμφωνούμε.

 

Btw, ωραίο avatar. ;)

Έγινε επεξεργασία από ThouVou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπαταλώντας λιγο χρόνο απο την ζωη σου για παραμετροποίηση και βάζοντας 7αρια δεν θα αντιμετωπίσεις κανενα προβλημα και θα εχεις άψογη εμπειρία χρησης.Ολα τα υπολειπα ειναι παπα@ιες............πλεον.

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια πληγωνει οχι οι λέξεις........Και εγω ημουν όσο ευγενικός μπορούσα ,απλα βαρέθηκα να ακούω ανακρίβειες και φυσικα αυτο δεν σημαίνει οτι εχω κακη γνωμη για σενα ,ουτε αναφερόμουν προσωπικά σε σενα ,καθόσον δεν εκανα καμια παράθεση σχολίου σου.

Επίσης επιμένω οτι τα 7αρια ειναι πολυ καλύτερο και σταθερότερο λειτουργικό γενικής χρήσης και απο το linux και απο το OSx.Πριν απο αυτα σαφως και υπηρχαν σοβαρα προβλημα .Tο μονο πρόβλημα πλέον ειναι το μονοπωλείo της microsoft .

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

Ενω εσυ μας εδωσες πολλα....................Ουτε εγω εχω χρονο αλλα οταν βλέπω ανθρώπους να αναμασανε τα ίδια πράγματα απο την εποχή τον XP  λες και απο τότε μέχρι σήμερα δεν εχει αλλάξει τιποτα ψάχνω και βρίσκω.

Έγινε επεξεργασία από spyros 007
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η λυση hackintosh που μπορει να παιξει σε επιπεδα native osx, αλλα δεν ειναι τοσο plug n play, αμφιβαλλω αν η φιλη σου θελει να μπλεξει τοσο

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.