Jump to content



Δίλημμα PC ή iMAC : Budget -1600€


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. 

Μια φίλη θέλει να διαθέσει μέχρι 1600€ για PC ή για iMAC. Δεν την ενδιαφέρει το gaming ,θα είναι υπολογιστής εργασίας.Αυτό που θέλει είναι να μην κολλάει σε multitasking και να μην πέσει η απόδοση του μετα από κάνα δυο χρόνια. (κολλήματα κλπ που προκαλούνται από διάφορα σκουπίδια που αφήνουν iεγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις). 

Το δίλημμα προκύπτει διότι ξέρει πως στα MAC πληρώνεις μ'αρκα και πως μπρεί να βρει pc με μεγλύτερες δυνατότητες στα ίδια λεφτά. Αυτό που θέλει είναι να ακούσει επιχειρήματα (αν υπάρχουν) και υπέρ των iMAC.

Ευχαριστώ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το στυλ (και δεν το λέω υποτιμητικά, ειδικά σε χώρο εργασίας μπορεί να την αφορά σοβαρά), όχι δεν υπάρχει επιχείρημα υπερ των mac πια. Ανάφερε τι χρήση θα κάνει και τι προγράμματα θα δουλεψει αν θες.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γνωρίζει ότι στο Mac θα δώσει περισσότερα χρήματα λόγω ονόματος και αν δεν πρέπει να πάει σε αυτό λόγω κάποιου ιδιαίτερου προγράμματος,

τότε να προτιμήσει την λύση των Windows και σύνθεση με value λύσεις αν πρόκειται για εργασία γραφείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πέρα από το στύλ δεν υπάρχει απολύτως κανένα επιχείρημα υπέρ του Mac. Ειδικότερα δε το θεωρώ κοροϊδία δίχως τέλος

από την apple να χώνεις χιλιάρικα για ένα προϊόν στο οποίο σου δίνει 1 μόνο έτος εγγύηση και μάλιστα εγγύηση τρέχα γύρευε (βρες κουβάλα

κτλ) και από την άλλη με τα μισά περίπου λεφτά να παίρνεις τα ίδια πάνω κάτω specs σε 5 έτη εγγύηση στον χώρο σου.

 

Δηλαδή πραγματικά γιατί το συζητάμε???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που το θέλει όπως ανέφερα είναι για εργασία αλλά όχι σε ιδιαίτερα βαριά προγράμματα όπως πχ 3D animation , video editing και τέτοια.... Απλή δουλειά. Το κύριο επιχείρημα υπέρ των iMAC είναι ότι και καλα λειτουργούν ταχύτερα από τα pc. Αυτό διαψεύδεται ή επιβεβαιώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις απλη δουλεια , τι το βαζεις το οριο στα 1600ε 

Ακομα και με τα μισα θα εισαι υπερκαλυμενος 

 

Το αρνητικο με τα laptops ειναι πως ερχονται συνηθως με 10 κιλα προεγκατεστημενες βλακειες απο τον κατασκευαστη . Με αποτελεσμα σε βαθος χρονου να συσσωρευονται .

Απο την αλλην .... τα imac  και λιγοτερη εγγυηση εχουν , και ονομα πουλανε , και ασε που μετα απο 2-3 OS upgrades θα σου λενε πως το hardware σου ειναι "οριακο" 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, πρέπει να εξετάσει τι εφαρμογές της χρειάζονται. Αν χρησιμοποιεί office ως επί το πλείστον, τότε την καλύπτουν και οι δύο πλατφόρμες, αλλά θα πρέπει να σιγουρευτεί για τη συμβατότητα των εγγράφων μεταξύ εκδόσεων. Μπορεί να μην υπάρχει θέμα, αλλά καλό είναι να το ελέγξει.

Όσον αφορά στις επιδόσεις, μην κοιτάς τεχνικά χαρακτηριστικά, γιατί απλά τα Mac είναι optimized για συγκεκριμένο hardware και δουλεύουν πολύ καλύτερα από τα pc. Επίσης το OSX είναι λειτουργικό για πολύ αρχάριους και σου προσφέρει πράγματα που στα pc πρέπει να γνωρίζεις, να πληρώσεις ή να κάτσεις να ρυθμίσεις για να δουλέψουν. Πχ το TimeMachine που έχει είναι κορυφαίο recovery tool και σου επαναφέρει το σύστημα όπως ακριβώς ήταν την ημερομηνία που επιλέγεις. Κάτι ανάλογο έχουν τα pc, αλλά δεν είναι τόσο απλό στη χρήση, ούτε τόσο λειτουργικό.

 

Όσον αφορά στην απόδοση 2 χρόνια μετά, ναι ισχύει ότι τα Windows "κάθονται" και θέλουν καθάρισμα ή format κάτι που δε συμβαίνει στο OSX, λόγω απουσίας της Registry. Από την άλλη, αν χρειαστεί κάποιον, πιό εύκολα θα βρει κάποιον που θα της καθαρίσει τη registry, παρά να της ρυθμίσει το OSX.

 

Επίσης, στα mac θεωρητικά, δε χρειάζεσαι antivirus, διάφορα plugins για προστασία στον browser, κλπ. Οπότε αν η κοπέλα είναι γενικότερα άσχετη, θα την προστατέψεις από τυχόν βλακείες και εγκαταστάσεις malware. Εγώ σε μια φίλη με pc, που κι αυτή το έχει στο γραφείο της και έχει την κακιά συνήθεια να κατεβάζει παιχνιδιάκια κάθε τρεις και λίγο, τρέχω κι εγώ κάθε τρεις και λίγο να της βγάζω τα malware. Βέβαια, αυτό το πετυχαίνεις και με Linux εύκολα, αλλά είναι σαφώς πιό δύσχρηστο.

 

Από την άλλη, είναι το θέμα της εγγύησης. Όπως σωστά ειπώθηκε, δίνουν ένα χρόνο, αλλά αν τους κυνηγήσεις μέσω Συνήγορου Του Καταναλωτή, είναι υποχρεωμένοι να στο επισκευάσουν μέχρι τα 2. Η Dell όμως για παράδειγμα, δίνει 3 & 5 on site, που σημαίνει ότι θα έρθει τεχνικός επί τόπου να στο φτιάξει. Αυτό βέβαια αφορά σε βλάβη hardware και όχι αν κολλήσει ιό.

 

Της τα εξηγείς απλά και την αφήνεις να διαλέξει. Το πιθανότερο είναι να θέλει το Mac λόγω εμφάνισης και να ψάχνει να βρει επιχειρήματα αν αξίζει να δώσει τα 1600€ μόνο για αυτό. Εγώ δε λέω ότι δεν τα αξίζει, απλά αναφέρω τα υπέρ και τα κατά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σοφός ο μάγος :)

 

Τα Imac αρχίζουν από 1200 με κάρτα γραφικών Intel  και πάς στα 1600 για Nvidia 750m. Τα 1200 για all in one δεν είναι και τόσο πολύ ακριβό, αντίστοιχων χαρακτηριστικών all in one της Dell ή HP αρχίζουν από 800 και πάς μέχρι 1000 περίπου. Βέβαια το all in one το πληρώνεις ακριβά, σχεδόν σαν τα laptop.

 

Αν δεν την ενδιαφέρει το all in one μπορεί να πάρει ένα mac mini με 700 ευρώ, μαζί με οθόνη κλπ θα πάει στα 1000 πάλι. Για αντίστοιχο PC δεν νομίζω να ξεπεράσει τα 800-900 ευρώ μαζί με οθόνη επίσης, απλά θα έχει από 3 χρόνια έως 5 χρόνια εγγύηση για τα διάφορα parts και θα έχει σίγουρα μια πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών από το χρέπι της Intel που θα έχει το Mac και βέβαια SSD. Επίσης θα μπορεί να αλλάξει κάτι με ευκολία αν χρειαστεί λόγω δουλειάς κλπ. Αν λεφτά υπάρχουν ας πάρει Imac απλά να κοιτάξει να κάνει καμιά επέκταση εγγύησης, σοβαρή όχι στύλ κωτσόβολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πραγμα κουβεντιαζεται ρε παιδες...?

Αll around μηχάνημα  θελει η κοπελα (χωρις να ειναι γνωστης του αντικείμενου και χωρις να εχει συγκεκριμενες απαιτησεις,αυτο καταλαβα τουλαχιστον )

500-600 ευρα λαπτοπακι MAX+εναν ssd εαν δεν εχει ηδη και ειναι υπερκαλυμμένη

Εκτος αν παιζουν φραγκα για ξοδεμα οποτε παω πασο

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από

για PC ή για iMAC

φτάσαμε σε

600 ευρα λαπτοπακι

 

Επίσης μπορεί να έχει και τα δύο, με 2 bootdrives δλδ. και να bootάρει σε όποιο περιβάλλον θέλει, είτε είναι πύργος είτε είναι laptop..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια θέματα με θλίβουν.. πόσο θύματα του μάρκετινγκ πια;; Πόσο μπέρδεμα στο καημένο μας το μυαλό; Και οκ, προφανώς δε φταίει το θέμα και το παιδί που ρωτάει.. αλλά οι 1002 άλλοι που δημιουργούν τέτοια "μπερδέματα". Ένας τις προάλλες μου έλεγε πως για "επαγγελματική" οθόνη, η Apple είναι μονόδρομος.  <_< Πάλι καλά που κάποιοι ρωτάνε κ το ψάχνουν κ δεν πάνε στα τυφλά...

Όπως προείπαν και πιο πάνω οι σοφοί γέροντες, ας δει τι προγράμματα θέλει και τι επαγγελματικές "ανάγκες" έχει κι από εκεί κ πέρα, ας κρίνει πόσο αξίζει να δώσει κ πόσα να "πετάξει".. ελπίζω να μη θέλει απλά ένα μηχάνημα για σερφάρισμα γιατί τότε βολεύεται κ με ένα 600άρι και με τα υπόλοιπα 1000€, πάει ένα ταξιδάκι.  :D

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τα mac συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω! Δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά ειδικά αν δεν είναι και πολύ σχετική. Για τις δουλειές που περιγράφεις ένα pc με i5 νομίζω ότι είναι ότι πρέπει. Εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/4541396/HP-ProDesk-400-G1-SFF-i5-4570-4GB-500GB.html, πιο πολύ γιατί προορίζεται για επαγγελματική χρήση, οπότε θα έχει καλή αντοχή σε πολλές ώρες λειτουργίας και είναι ένα χιλιάρικο φθηνότερο απ' τον μακ! Το πολύ πολύ με τα περιφερειακά να της πάει 900 ευρώ όλο το πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ imac και έχω να πω ότι έξω απ το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Άμα δεν τον έχεις χρησιμοποιήσει για να δεις και μόνος σου πόσο γρήγορος είναι κι ότι δεν κολλάει ποτέ σαν τα windows δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Οκ μπορεί να κάνουν πολύ καλό μάρκετινγκ αλλά και η ποιότητα των προϊόντων είναι πολύ υψηλή. Τώρα για τον http://www.skroutz.gr/s/4541396/HP-ProDesk-400-G1-SFF-i5-4570-4GB-500GB.html δείχνει καλός για τα λεφτά του και γι αυτά που τον θέλει η φίλη σου. Βέβαια υπάρχουν διάφορες παραλλαγές με τις οποίς μπορείς να παίξεις σε mini pc (πχ άλλο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τα λένε δεν είναι απαραίτητα έξω απο το χορό.

Ποιός είπε ότι ένα σύγχρονο σύστημα με windows κολλάει;

Έλα να δείς το δικό μου pc πόσο γρήγορα κάνει τα πάντα με i7 κι έναν ssd,

και θα καταλάβεις πως το αντίθετο συμβαίνει: η Apple έχει καταφέρει - μαγκιά της - να πείσει τον κόσμο ότι για δουλειά γραφείου θες mac και για να κάνεις τηλέφωνα και τσάμπα κλήσεις απο ίντερνετ θες iphone.

 

Νομίζω μόνο αν κάποιος έχει καμία επιδότηση και δεν τον πονάνε τα λεφτά αξίζει να δώσει για mac. 

Όπως προειπώθηκε, με τα μισά λεφτά κάνεις μια χαρά δουλειά, ΧΩΡΙΣ εκπτώσεις στην ποιότητα και στην απόδοση.

 

ΌΣο για την ταχύτητα των mac, την έχω δεί και δεν με εντυπωσίασε καθόλου, που να δεί ο κόσμος καλορυθμισμένο pc με σύγχρονο υλικό, και πχ ένα Linux σύστημα, ή καλοστρωμένα windows.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ imac και έχω να πω ότι έξω απ το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Άμα δεν τον έχεις χρησιμοποιήσει για να δεις και μόνος σου πόσο γρήγορος είναι κι ότι δεν κολλάει ποτέ σαν τα windows δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Οκ μπορεί να κάνουν πολύ καλό μάρκετινγκ αλλά και η ποιότητα των προϊόντων είναι πολύ υψηλή. Τώρα για τον http://www.skroutz.gr/s/4541396/HP-ProDesk-400-G1-SFF-i5-4570-4GB-500GB.html δείχνει καλός για τα λεφτά του και γι αυτά που τον θέλει η φίλη σου. Βέβαια υπάρχουν διάφορες παραλλαγές με τις οποίς μπορείς να παίξεις σε mini pc (πχ άλλο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κτλ)

τελικα αλλος ειναι εξω απο τον χορο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα προγραμματιστης προσπαθουσε να με πεισει πως χωρις το mac mini δεν μπορει να γραψει κωδικα....

Τι λετε; τον εχω παρει στα σοβαρα;

Θυματα απλα θυματα

Ναι τα windows παλια ΚΟΛΛΑΓΑΝΕ ολη την ωρα

Αλλα πλεον οχι. Και οποιος θελει unix ας βαλει linuxακι

Αντε με ολα τα ψωνια... Φτανει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.