Jump to content


Προβλημα συνδεσης AP με router


Recommended Posts

Νομίζω ότι ο Tifozi τελικά έχει δίκιο. Είχα ψάξει και είχα βρει ότι το συγκεκριμένο AP έχει και repeater. Όμως το έψαξα παραπέρα και τελικά δεν έχει. Είναι μόνο bridging.

Που σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνεις αυτό που θες. Δεν μπορεί να επικοινωνήσει το ρουτερ με το AP

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πάρει ρε συ John ασύρματο? Όταν ένα AP διαθέτει μόνο bridge χρησιμοποιεί μόνο την κεραία για να πάρει σήμα από άλλο AP Νο2 (που θα είναι repeater). Επικοινωνεί δηλ. μόνο με άλλο AP και όχι με router. 

 

Αυτά γνωρίζω. Μπορεί να είμαι λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

βρήκα κι εικονίτσα, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αλλιώς... 

 

Ας πούμε ότι το wrt45G primary ΜΑΖΙ με το modem, τα αντικαθιστά το ZTE. Όχι θεωρητικά, αλλά και πρακτικά. Οι περισσότεροι στα σπίτια μας μια συσκευή έχουμε για modem και router. To αν το router είναι ΚΑΙ wireless, αυτό είναι άλλη ιστορία.

O φίλος μας θα χρησιμοποιήσει το netgear για να κάνει παίξει το ρόλο του wrt45G secondary. Θα πάρει ασύρματα το δίκτυο του ZTE για να το δώσει σε καλώδιο στο καταγραφικό του.

Ο όρος AP είναι γενικός, μια και AP μπορεί να θεωρηθεί οποιαδήποτε συσκευή συνδέονται ασύρματα πάνω της άλλες και παίρνουν πρόσβαση σε κάτι. Kαι το ZTE είναι μια τέτοια συσκευή και το netgear. Απλά εμείς, θα το χρησιμοποιήσουμε σαν wireless bridging client. 

Αυτό είναι όλο.

Λέω περίεργα πράγματα ή δεν έχω καταλάβει κάτι;; Παρέθεσα και κομμάτι από το manual που λέει πως το netgear έχει τέτοια λειτουργία. Αυτό δεν θέλουμε;; Δεν θέλει repeater το παιδί. Το repeater είναι σαν να λέμε range extender.

 

DxGWP8d.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιμησω την μικρη το βραδυ θα ξεσκιστω να κανω οτι βημα υπαρχρι και μ εχετε πει...αν και δεν γνωριζω απο δυκτιακα ...θα κανω οτι μπορω...εχω βαλαντωσει ...θα τα παρω ενα ενα να δω τι και πως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Η λογική αυτή είναι. Αυτο είναι που θέλει ο φίλος. Απλά λέω τα εξής. Θα μπω λίγο σε ορολογίες. Αν διαφωνεις και έχω λάθος πές μου.

 

Repeater είναι αυτά που δέχονται ασύρματα και μπορεί να δώσουν είτε ασύρματα ή μέσω LAN.

 

AP είναι αυτά που δέχονται με LAN και μπορεί να δώσουν είτε ασύρματα ή μέσω LAN.

 

Η διαφορά τους δηλαδή είναι στο πως το δέχονται. 

 

Εσύ λες δηλαδή ότι τα AP έχουν και repeater (ή όπως αλλιώς θες να το πεις).

 

Από αυτά που έψαξα αλλού λένε ότι είναι repeater και αλλού όχι. Από το data sheet όμως που μόλις διάβασα διαψεύδει αυτούς που λένε ότι δεν έχει. Έχει λοιπόν WDS, δηλαδή repeater?   :D

 

exei kapoios skype na milisoume kai teamviewr na dei ta vimata ???

Δεν έχω όχι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

repeater έχει επικρατήσει να λέμε κάτι συσκευούλες που παίρνουν ένα ασύρματο Α και το αναμεταδίδουν πάρα πέρα.. range extenders στην ουσία.. συνήθως έχουν μόνο μια lan για εύκολη ρύθμιση

 

AP έχει επικρατήσει να λέμε αυτά που μοιράζουν δίκτυο σε lan ή wlan (ασχέτως αν ένα σημερινό AP μπορεί να'ναι και adsl modem και router)

 

Eγώ λέω πως το συγκεκριμένο netgear ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ SPECS ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ τη δυνατότητα να παίρνει wlan και να το δίνει στις lan του

 

To wds που λες, είναι το: Wireless Distribution System (repeater and Wireless Client mode support), άρα αυτό που σου λέω κι εγώ.

Μέσα από το manual αντιγράφω:\

Client. In this mode the access point acts as a client. It is used to extend the LAN of clients that do not have wireless connectivity.

 

Επίσης ο φίλος μας έχει την τελευταία έκδοση firmware και χθες δεν μπόρεσα να βρω άκρη.

Ή κάτι μας ξεφεύγει, ή δεν κάνουμε σωστά τη διαδικασία σύνδεσης του netgear στο ZTE. Δυστυχώς πρέπει να βρούμε κάποιον με παρόμοια συσκευή (netgear) που να προσπάθησε και να έκανε το ίδιο (wireless bridging/client).

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Τότε προφανώς και κάτι δεν έχει γίνει σωστά.

 

Επίσης συμπεράινω ότι το Pc του συνδέεται ασύρματα. Σωστά?

 

Ασύρματα με ποιο? Με AP ή με ρουτερ? Λογικά με το ρουτερ δεν θα έχει πρόβλημα. Αν συνδεθεί με το AP τότε το pc είναι client του. Άρα πρέπει να κάνει enable to client. Και πιθανόν να πρέπει να προσθέσει την MAC (αν δεν το κάνει αυτόματα). Έτσι το βλέπω.

 

Ακόμα νομίζω ότι είναι point-to-point και όχι point to multi-point. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Τότε προφανώς και κάτι δεν έχει γίνει σωστά.

 

Επίσης συμπεράινω ότι το Pc του συνδέεται ασύρματα. Σωστά?

 

Ασύρματα με ποιο? Με AP ή με ρουτερ? Λογικά με το ρουτερ δεν θα έχει πρόβλημα. Αν συνδεθεί με το AP τότε το pc είναι client του. Άρα πρέπει να κάνει enable to client. Και πιθανόν να πρέπει να προσθέσει την MAC (αν δεν το κάνει αυτόματα). Έτσι το βλέπω.

 

Ακόμα νομίζω ότι είναι point-to-point και όχι point to multi-point. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

 

το pc του μπαίνει ασύρματα στο zte, ναι

Δεν έχει λόγο να το δηλώσει με την mac address στο zte, ούτε να δηλώσει το netgear στο zte. Κάτσε να καταφέρουμε να το συνδέσουμε με το zte κ βλέπουμε  :p Κανονικά είναι η τρίτη επιλογή, η client.

 

@ApostolosKriti φίλε μου μίλησα με netgear support μέσω twitter και μου έδωσαν αυτό το link να βοηθηθώ και συγκεκριμένα να ακολουθήσω το post 7.  :T:

Φαίνεται "σωστό" σαν ακολουθία βημάτων. Αν θες δοκίμασέ το ή το δοκιμάζουμε μαζί κάποια στιγμή αύριο βραδάκι. Αν έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε.

Επίσης, άλλο ένα post που βρήκα, έλεγε πως το wn604 δεν έβλεπε ασύρματα που ήταν κλειδωμένα με κάτι διαφορετικό από WEP. Αν είναι παίξει τίποτα άλλο, κοιτάμε να κάνουμε κι αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.