Jump to content



Προβλημα συνδεσης AP με router


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω αγορασει το NETGEAR WN604 WIRELESS ACCESS POINT  και εχω cyta με modem/router το ZXV10 H201L της ZTE. Λοιπον το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω μετα απο μυρια κυματα μπορεσα να το συνδεσω στο δυκτιο μου,μολις του κλειδωσα το wireless δεν ξερω τον τροπο να το κανω να επικοινωνησει με το router μου αφου φυσικα ειναι κλειδωμενο. το access point το θελω να συνδεθει με ενα καταγραφικο καμερων ετσι ωστε να εχω προσβαση σε αυτο μεσω lan. ελπιζω να καταλαβατε το προβλημα μου...

 

Υ.Γ οσο το AP ειναι συνδεμενο μεσω ethernet στο modem μου συνδεομαι κανονικα με το wireless.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το σύνδεσες;;; Ασύρματα;;

Αν πρώτα το σύνδεσες και μετά κλείδωσες το ασύρματο, φυσιολογικό δεν είναι να μην συνδέεται τώρα;; Περίεγραψε λίγο τη συνδεσμολογία.. το ZTE έχει κι αυτό ανοιχτό ασύρματο;; Το NETGEAR σε έχεις γυρίσει σε κάποιο mode που να δουλεύει μόνο σαν AP; Δες κι αυτό καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον συνδεσα το AP στον υπολογιστη μου και αλλαξα την ΙΡ για να μπορεσω να μπω στο interface του AP. μολις εφτιαξα ολες μου τις ρυθμισεις και το κλειδη του wireless το αποσυνδεσα απο το pc και το εβαλα πανω στο router με ενσυρματη συνδεσμολογια. εκανα reboot το ΑΡ και μετα δοκιμασα απο το pc μου να συνδεθω στο ΑΡ (ηδη σηνδεμενο στο ρουτερ) με ασυρματο τροπο...συνδεθηκα και ειχα ιντερνετ. οταν ξεσυνδεσα το ΑΡ απο το router συνδεομουν παλι κανονικα στο ΑΡ αλλα με περιορισμενη συνδεση. που το βρισκω απολυτα φυσιολογικο μια την απλη λογικη οτι αφου ειναι κλειδωμενο το ΑΡ πως θα δωσει ιντερνετ το router σε αυτο. το ερωτημα μου ειναι οτι θελω να ειναι και τα δυο με κλειδι γτ εχω να κανω με καταγραφικο καμερων και δεν μπορω να αφησω ελευθερο το wireless, πως θα το κανω να επικοινωνησει το ΑΡ με το router ασυρματα και ταυτοχρονα με κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

Στάσου 2 λεπτά γιατί εγώ μπερδεύτηκα.. 

α) έχεις settάρει το ZTE με το ασύρματο Α κλειδωμένο κι όλα κομπλέ (κι ένα δίκτυο με DHCP της μορφής 192.168.1.1-100 με ip του ZTE το 192.168.1.254) 

β) συνδέεις το netgear AP στο pc σου προσωρινά (ενώ δεν είσαι συνδεδεμένος με το ZTE) και του περνάς ρυθμίσεις για το ασύρματο Α, το κωδικό του ασύρματου και του βάζεις μια καρφωτή IP, τέτοια που θα το κάνεις να παίζει πάνω στο ZTE (π.χ. 192.168.1.10) κι επίσης κλείνεις το DHCP του netgear, μια και δεν θες να μοιράζει κι αυτό τις δικές του ip.

γ) αποσυνδέεις λοιπόν το netgear, το πας πάρα πέρα στα καταγραφικά και τα συνδέεις με lan

 

"λογικά" θα παίξει.. αν κατάλαβα καλά, θες ασύρματα να παίρνει σήμα και να το μοιράζει με καλώδιο.. 

Αν θες να παίρνει ασύρματα το Α και να το ξαναμοιράζει ασύρματα, αυτό είναι άλλο πράγμα κι εκεί θες άλλη λειτουργία. Εσύ από ότι βλέπω εδώ, έχεις αυτές τις 3 επιλογές. Για τσέκαρε λίγο πώς λέει να το κάνεις configure. Εσύ πού το έχεις βάλει;

2451H8q.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...απο της 9 προσπαθω να βγαλω ακρη...τιποτα δεν καταφερνω...οσο αναφορα της 3 επιλογες νομιζω η επιλογη client πρεπει να ειναι για την περιπτωση μου αλλα και παλι μου εχει ενα καρο ριθμησεις που σε τπτ δεν μ μοιαζει κατι για αυτο που θελω...το κεφαλι μου τις τελυταιεσ μερεσ εχει γινει κουρκουτι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού καταρχήν θέλεις να έχεις πρόσβαση μέσω Lan στο καταγραφικό το οποίο έχεις συνδεδεμένο με το ρουτερ, θα πρέπει ρουτερ και καταγραφικό να επικοινωνούν. 

 

Κάθε συσκευή επικοινωνεί με το ρουτερ μέσω της gateway. Δεν έχω ασχοληθεί με καταγραφικά αλλά από ότι διάβασα πρέπει να πάρει αυτήν την gateway του ρουτερ. Το έκανες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το ρουτερ μου βρισκετε στο σαλονι και το καταγραφικο σε αλλο δωματιο και εχει υποδοχη για θυρα ethernet εγω απλα θελω να κανω το ρουτερ να επικοινωνησει με το ΑΡ μου και εν συνεχεια το ΑΡ με το καταγραφικο μου. το προβλημα μου οπως εχω προαναφερει ειναι οτι θελω να εχω κλειδομενο το ΑΡ και ρουτερ αλλα δεν ξερω πως να επικοινωνησει το ρουτερ με το κλειδωμενο ΑΡ. δεν επερνα ο βλακας ενα TP-Link να τελειωνει η ιστορια που τα κανει μπαμ μπαμ αλλα ηθελα το negear γιατι ξερω οτι ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το καταγραφικό πρέπει να πάρει Gateway. Πως θα επικοινωνήσει διαφορετικά? Εκτός από το πρόβλημα που έχεις έτσι?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Σχώρα με αν γίνομαι κουραστικός αλλά σου έγραψα παραπάνω 2-3 βηματάκια που πρέπει/λογικά έχεις κάνει.. αν δεν μας πεις τι δοκίμασες ή τι ρυθμίσεις χρησιμοποίησες, πώς να σε βοηθήσουμε.. αν δεν ξέρουμε τι δεν έπαιξε και γιατί, πώς να σε βοηθήσουμε.. 

Επίσης, όπου κολλάς, βγάλε κάνα screenshot να σε βοηθήσουμε.. π.χ. τι ip να βάλεις.. 

Η ρύθμιση που θες είναι το client (έτσι νομίζω κι εγώ), αλλά όπου κολλάς, πες μας να σε βοηθήσουμε.

 

Κι επειδή πάνω γράφεις κάτι που είναι λάθος.. δεν θες να επικοινωνήσει το ZTE με το κλειδωμένο netgear, θες να netgear να συνδεθεί πάνω στο κλειδωμένο wifi του ZTE.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι μετα τη δουλεια θα παω σπιτι θα κανω την διαδικασια απο την αρχη με screenshots και φωτογραφιες και αναλυτικα βημα βημα τι κανω. Σας ευχαριστω παλικαρια για την υπομονη σας ...

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν. Πρώτα απ όλα πως έχεις βάλει ip σε ΑP και PC? Στατικα ή με DHCP? Πρέπει και δυο να είναι το ίδιο. Αν το pc παίρνει δυναμικά (DHCP) από το ρουτερ τότε πρέπει να ενεργοποιήσεις και το DHCP στο AP. Εξορισμού είναι disabled. Αν έχεις static στο pc βάζεις static Ip και στο AP (έχει εξορισμού).

 

Πάμε παρακάτ. Η απάντηση στο μεγάλο ερώτημά σου πως να επικοινωνήσουν τα δύο είναι να περάσεις τη mac address της ip του ρουτερ στο IP. Έτσι νομίζω. Η MAC ADDRESS είναι μοναδική για κάθε συσκευή. Επομένως πρέπει να μπεις στο AP και στο Configuration - WPS και να κάνεις add client. Όπου Client το ρουτερ. Από τη στιγμή που το προσθέσεις λογικά θα πρέπει να προσθέσει την MAC ADDRESS. To WPS ξεκιά από την σελίδα 30

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω αγορασει το NETGEAR WN604 WIRELESS ACCESS POINT  και εχω cyta με modem/router το ZXV10 H201L της ZTE. Λοιπον το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω μετα απο μυρια κυματα μπορεσα να το συνδεσω στο δυκτιο μου,μολις του κλειδωσα το wireless δεν ξερω τον τροπο να το κανω να επικοινωνησει με το router μου αφου φυσικα ειναι κλειδωμενο. το access point το θελω να συνδεθει με ενα καταγραφικο καμερων ετσι ωστε να εχω προσβαση σε αυτο μεσω lan. ελπιζω να καταλαβατε το προβλημα μου...

 

Υ.Γ οσο το AP ειναι συνδεμενο μεσω ethernet στο modem μου συνδεομαι κανονικα με το wireless.

  Σωστά, δεν μπορείς να συνδεθείς με το modem/router σου ασύρματα. Είναι AP το netgear και όχι client/repeater.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλει να συνδεθεί ασύρματα.. με lan θα συνδέσει τα καταγραφικά πάνω στο netgear, απλά ασύρματα θα παίρνει net το netgear απο το zte

έχει τέτοιο mode το netgear του

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

1ον συνδεω το ΑΡ στον υπολογιστη μου

 

2ον αλλαζω την ΙΡ στην ethernet για να μπορεσω να μπω στο ΑΡ. 

2caw54.jpg

3ov μπαινω στο ΑΡ για να τις ρυθμισεις του ngt15w.jpg 2cdjpz7.jpg

 

pqhj7.jpg  10p9dgj.jpg 2wg7tw2.jpg

 

4ον ξεσυνδεω το ΑΡ απο τον υπολογιστη μου και το συνδεω στο ρουτερ μου και εκει γινετε το γνωστο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι ωραία τα screenshots αλλά μου λείπουν 1-2 πληροφορίες.

βρήκα κι αυτό που ίσως σε βοηθήσει σαν λογική

 

α) το ZTE το έχεις έτοιμο και σεταρισμένο; Ποιο είναι το ασύρματο που έχει; Το ssid του; Aς το πούμε "ZTE WIFI".

β) ανοίγεις και το dhcp του ΖΤΕ και κρατάς πληροφορία (ip του ZTE, και ip range, mac address)

γ) στο netgear δεν setάρεις ΤΙΠΟΤΑ (μη βάζεις ασύρματο στο netgear, αφού θες να συνδεθείς ΣΕ ΑΛΛΟ, δεν θες να έχει δικό του ασύρματο)

δ) τσεκάρεις στο netgear το enable wireless bridging και θα πας ΜΟΝΟ στην καρτέλα CLIENT 

εκεί δεν βλέπω τι επιλογές έχεις, αλλά αν έχεις μόνο όσα βλέπω στο screenshot, απλά πάτα οκ και σώσιμο settings.

Λογικά μετά το reboot, θα σου δώσει τη δυνατότητα να πας ή από το ίδιο menu, είτε από το ασύρματο και να κάνεις ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ κάποιο ασύρματο στο οποίο θες να συνδεθείς.. θα το δεις και σαν site survey. Αν δεν το βρίσκεις πουθενά, δοκίμασε από το menu του ασύρματου δικτύου.. εκεί φρόντισε να ψάχνεις για το ασύρματο "ZTE WIFI" και να βάλεις τα ίδια settings π.χ. ίδιο κανάλι και κλειδί wpa2 κλπ. 

 

ε) για τις ρυθμίσεις ip υπάρχουν 2 τινά: Ή θα αφήσεις κλειστό το dhcp στο netgear κι απλά θα του δώσεις μια ip από το δίκτυο του ΖΤΕ και σαν gateaway θα βάλεις το ZTE και dns (ZTE και 8.8.8.8) αλλά ΜΕ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ network integrity check ήηηηηη θα ενεργοποιήσεις το dhcp ΚΑΙ του netgear και θα δώσεις άλλο εύρος ip για όλα τα client του (καταγραφικό). Με τη μία εκ των δύο λύσεων θα'σαι σίγουρα κομπλέ.

 

ΑΝ δεν βρεις τις ρυθμίσεις για το wireless bridging ή δεν βρίσκεις πώς να ψάξεις για το ασύρματο του ZTE, δοκίμασε να κάνεις update με το τελευταίο firmware το netgear γιατί διάβασα πως πολλοί είχαν θέμα με τα menu και με το πως δεν ένιωθε σαν συσκευή παρά τις ρυθμίσεις που του περνούσαν..

 

υ.γ.: στα settings του netgear, σελίδα 50, λέει πως θα χρειαστεί να κάνεις και mac address cloning, πράγμα που δεν ξέρω αν θα βοηθήσει.. δεν θεωρώ πως το θέμα σου είναι να πάρει την mac address του ΖΤΕ... πρωτεύουσα σημασία έχει να συνδεθείς πάνω στο ΖΤΕ και να δεις μέσα από το ΖΤΕ το netgear σαν συνδεδεμένη συσκευή.. σε δεύτερο χρόνο βλέπουμε αν θέλει και mac address cloning απαραίτητα για να παίξει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω από την τελευταία πρόταση "4ον ξεσυνδεω το ΑΡ απο τον υπολογιστη μου και το συνδεω στο ρουτερ μου και εκει γινετε το γνωστο προβλημα"

 Όταν το κάνεις αυτό αλλάζεις πάλι την ip του pc σου? Δηλαδή να παίρνει δυναμικά από το ρουτερ? Αν αφήσεις την static ip φυσικά και δεν θα έχεις δίκτυο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.