Jump to content



Εγκατάσταση IP Camera Axis


Recommended Posts

Πολλες καλησπέρες , βρέθηκε στην κατοχή μου μια axis m1014

 

υπόψιν οτι ειναι πρώτη επαφή και άρχισα να  πειραματίζομαι

 

 

Τοπικά  φαίνονται να δουλεύουν όλα οκ   , θέλω ομως να μπορώ να εχω πρόσβαση και μέσω διαδικτύου(το κατάφερα στην πρώτη δοκιμή χωρίς στατική Ip αλλα μετά οπως είναι φυσικό αλλαξε)

 

 

σε πρώτη φάση γνωρίζοντας οτι χρειάζεται σταθερή IP   εφτιαξα ενα λογαριασμό στο noip και αρχισα να πειραματίζομαι  με το router χωρίς επιτυχία 

 

 

εαν  κατάλαβα εχω μια τοπική ip τις κάμερας που μου δίνει το ρουτερ , μια ip σταθερή που μου δίνει το no ip  και ενα host name που "οδηγεί " στην κάμερα

 

 

Το router ειναι  ZXV10 H201L  (cyta)  και έψαξα ιντερνετικά αλλα μπερδεύτηκα σχετικά με το port forwarding του συγκεκριμένου γιατί  σε διάφορα θέματα γίνονται αναφορές για   ρυθμίσεις σε διαφορετικά σημεία .(Soho Service , Soho Address Mapping)

 

 

λογικά κάτι κάνω λάθος στο router και ζητώ βοήθεια   για να καταλάβω-μάθω  τι κάνω λάθος .

 

plhrof. οι ρυθμίσεις γίνονται  με laptop στο δίκτυο που τρέχει mint 

 

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/ZTE/ZXV10-H201L/defaultguide.htm

Λογικά με τον οδηγό αυτό θα μπορείς να ανοίξεις σωστά την πόρτα. Αλλά επίσης πρέπει να ρυθμίσεις το no-ip σωστά για να ανανεώνεται το όνομα που έχεις διαλέξει με την εκάστοτε IP που έχεις στο wan.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή (την είδα και εγώ στην αναζήτηση)  είναι κλειδωμένη ,

 

 

οσοτου το θέμα είναι οτι με το πρόγραμμα τις εταιρίας (axiscamera  companion )  απομακρυσμένα όλα δουλεύουν οκ 

 

 

αλλα το ζητούμενο είναι να εισέρχομαι απο  browser

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.