Jump to content



"Κούμπωμα" σε domain αλλάζοντας PC


Recommended Posts

Λοιπόν.

 

Υπάρχει ένα PC στη δουλειά το οποίο συνδέεται internet.

 

Εχει κλειδωμένη παραμετροποίηση φυσικά από admin.

 

Ξέρω από ιδιότητες δικτύου κλπ, την IP, subnet, DNS του σταθερού.

 

 

Αυτό που θέλω είναι να κουμπώσω το καλώδιο ethernet στο laptop μου και να έχω δίκτυο. Κάνω όλα τα προαναφερθέντα περι IP κλπ, αλλά δεν συνδέεται.

 

Αλλάζω και computer name/domain (όνομα της μορφής MAKIS3.xx.540xx,όπου xx κάποια γράμματα. Ονομα του τομέα είναι xx.540.xx. Bέβαια το MAKIS3 δεν το δέχεται καθότι είναι "πιασμένο" λέει, οπότε το αλλάζω σε MAKIS 4 πχ). Με καλωσορίζει στο domain, μου ζητάει restart, αλλά μετά εξακολουθεί να μην έχει internet access.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

:locked:

 

/love fuz10n

 

 

edit: Βασικά κάτι δεν πάει καλά. ο icon του δικτύου ακόμα με θαυμαστικό είναι.Πχ. Δεν ανοίγει Lab, δεν συνδέεται με game servers κλπ. Κατα τα άλλα to browsing downloading ειναι οκ.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι εφαρμόζονται επιπλέον πολιτικές στην κίνηση του δικτύου, ίσως κάποιες να εφαρμόζονται και με group policy από το domain. Πάντως μου φαίνεται περίεργο ότι φαίνεται να μπαίνεις στο domain χωρίς να σου ζητήσει τον κωδικό διαχείρισής του...

 

Δεν θα ήταν πιο απλό να παρέχουν ένα guest δίκτυο (ενσύρματο ή ασύρματο), ώστε να μην μπαίνει κάποιος στον πειρασμό να πειράζει το εταιρικό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιθανότατα είναι κάποιο firewall που σε εμποδίζει. Δοκίμασε να μπείς με DHCP και όχι καρφωτά, το conflict με αλλη ip ειναι πιθανόν.

Δες λίγο τον χρήστη και τα δικαιώματα του στο Active Directory και μετά δες και στο firewall αν αυτος ο χρήστης ή pc έχει τα σωστά δικαιώματα.

Συνήθως τα περισσότερα firewall χωριζουν σε group policies και σε περίπτωση που δεν ειναι σε κάποιο groupακι το pc μπορεί να κανει νερά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο.

Τελικά δεν ήθελε να αλλάξω username/domain

Με auto ip και κωδικούς που μου έδωσε κάποιος για το domain.

 Αυτό το δίκτυο είναι απλά για όσα pcia έχουν πρόσβαση στο internet.

 

Όλα με web μια χαρά τώρα. Απλά δεν βρίσκω άκρη με game servers. Δεν μπορώ βέβαια να δοκιμάσω και πολλούς. Μόνο το LOL δοκίμασα πχ (κατεβάζω το install.exe αλλά μετά "counldnt connect to the HTTP server. Please check your internet connection and that your firewall isnt blocking access..."

 

Δοκίμασα και αυτό

http://your-freedom.net/index.php?id=234

αλλά δεν διορθώνει την  κατάσταση.

Συγκεκριμένα όπως αναφέρει το userguide εδώ μου αναγνωρίζει αυτόματα τα proxy settings που έχω βάλει στο control panel--->internet options--->LAN

αλλά στο tesτ παίρνω αυτό που λέει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να'χει security στο router κ να μη πάρεις δίκτυο αν δεν έχει δηλωθεί η mac address σου.

 Έχει δίκτυο. Απλά τα παιχνίδια δε βγαίνουν εκτός.

Και εγώ σε UTM τους κόβω στάνταρ τα παιχνίδια, στοιχηματα κλπ. Είναι στανταράκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο VPN ; Εγώ το ίδιο ,στης δουλειάς το δίκτυο που κόβει διάφορα,έχω βάλει στο κινητό tunnel bear και παιζει τα παντα.κάτι αντίστοιχο στα windows?μιας και εχεις δικο σου και εχεις admin δικαιώματα για να εγκαταστησεις οτι θες;

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το κόβω. Κόβει από πρόσβαση στο internet και applications όπως το tunnelbear. Προφανώς έχει να κάνει με ports.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Ρώτα αυτόν που έκανε αυτήν την ιστορία. Αν μπαίνεις μόνο σε WEB είναι πιθανό να έχεις περιορισμένη πρόσβαση από τον admin. Σύνηθες είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.