Jump to content



6600 GT Owners


PGM

Recommended Posts

Πήρα τελικά μια zalman VF900... Έπιασα σταθερότατα 617mhz πυρήνα και 1234mhz μνήμη... Στα 621 μου έβγαλε artifacts. 3D Mark 06 score 1970 με Pentium 4@3,8hz....

Πολύ ψηλά δεν ανέβηκε? Έχει ανέβει άλλη 6600GT εδώ μέσα ψηλότερα?

Αν με NiBiToR ανεβάσω τάση 0,1volt θα ανέβει και άλλο? Από θερμοκρασίες έχω max 55 βαθμούς σε full load.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 793
  • Created
  • Last Reply

Θέλω σε μιά leadtek 6600gt Extreme να περιορίσω το θόρυβο που κάνει το ανεμιστηράκι και μου τη σπάει

Λέω να πάρω SILENCER 6. Κάνει δουλειά σχετικά με το θόρυβο;

(θα έχω και έναν 120ρη πάνω από τις κάρτες, στο πλαινό του κουτιού).

θα πήγαινα για τη ζαλμαν αλλά δεν παίζω παιχνίδια και δεν θέλω να πληρώσω +10 ευρώ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η zalman εγγυημένα κάνει δουλειά... Ακόμα και σε silent mode την κρατάει κρύα και υπερχρονίζει πολύ καλύτερα! Έπιασε 616mhz πυρήνα η δική μου χωρίς artifacts... Βέβαια η zalman στο full ακούγεται.... Στα χαμηλά είναι οκ........

Link to comment
Share on other sites

Η leadtek έχει ανεμιστηράκι με τροφοδοσία από την ίδια την κάρτα, με δύο μόνο καλωδιάκια. Κόκκινο και μαύρο.

12v τραβάει;

Μπορώ να το κάνω να κατεβεί πχ στα 7 ή στα 5; (όχι με rivatuner)

Link to comment
Share on other sites

Το βυσματακι στην κάρτα αλλά και στο ανεμιστηράκι της είναι μόνο με 2 πινς. Οχι με 3 που χρησιμοποεί τα 2.

Δύσκολα θα συνδεθεί με το βύσμα του τροφοδοτικού...

Παρατήστετο...

Θα πάρω μιά silencer να τελειώνω. Μην δώσω και 29 ευρώ για τη ζαλμαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αλλά η zalman είναι universal ψύκτρα, π.χ. κάνει και για 8600GT, κάνει και για όλες τις 7xxx και 6xxx καθώς μπαίνει και σε πολλές ΑΤΙ... Είναι καλή ψύκτρα, σκέψου ότι αν αλλάξεις κάρτα πιθανότατα η zalman θα μπαίνει ενώ η silencer όχι... ;)

Αν πάρεις zalman πάρε την VF900... Είναι λίγο καλύτερη από την 700, τις έχω και τισ δυο, μικρή διαφροά της τάξεως των 2 βαθμών είδα σε idel, αλλά καλό είναι και αυ΄τ, γεικά φαίνεται πιο στιβαρή η 900.... :D

Να ξέρεις πάντως με μια Vf700 στο silent την 6600GT την έχεις μια χαρά και υπερχρονισμένη maximum...... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λες να πάω άρα καλύτερα στην VF700-AL/CU VGA COOLER στα 23 ευρώ παρά στην ARCTIC NV SILENCER 6 REV.2 στα 18.

Ε, δεν είναι και μεγάλη διαφορά...

Θα έχω και έναν 12ρη στο πλαινό καπάκι να φυσάει.

Πάντως δεν ξέρω μήπως η silencer είναι προτιμότερη από την άποψη ότι βγάζει έξω τον ζεστό αέρα. Η ζαλμαν τον ανακυκλώνει. Καλό για την vga αλλά κακό για τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Εκτός και αν ο πλαινός του κουτιού φυσάει κατευθείαν πάνω στη ζαλμαν και έτσι αυτή ανακυκλώνει τον εισερχόμενο αέρα... Ο πλαινός εισαγωγή κάνει ή εξαγωγή; (δεν έχω εδώ το κουτί)

Link to comment
Share on other sites

Η ζαλμαν παέι στο τροφοδοτικό κατευθείαν και άρα δεν ρυθμίζει στροφές πχ δυναμικά.

Η silencer το ίδιο κάνει;

(Δεν είμαι και σίγουρος ότι η leadtek 6600 μπορεί να ρυθμίζει δυναμικά τις στροφές...)

Link to comment
Share on other sites

@anthis ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αποφάσισα να πάρω την vf900 τελικά, κυρίως λόγω του ότι πατάει πιο σταθερά από την 700 και ότι συνοδεύεται από το fan mate. Αν την βάλω κατευθείαν στα 5v θα μου μείνει το fan mate για να το βάλω σε άλλα ανεμηστηράκια!

Ελπίζω να μην το μετανιώσω για την silencer. Δεν ξέρω μήπως η zalman μπερδεύει τη ροή του αέρα που θα μπαίνει από τον πλαινό 12ρη και τελικά πηγαίνει ζεστός αέρας στη μητρική. Ισως η silencer είναι καλύτερη σε τέτοια τοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.